۵ فایده رژیم های غذایی گیاهی چیست؟

0
71

۵ فایده رژیم های غذایی گیاهی چیست؟

رژیم های گیاهی به ویژه برای محیط زیست و حمایت از حیوانات اهمیت زیادی دارند، اما هنوز هم تاثیر آنها بر بدن انسان به درستی کشف نشده است. رژیم هایی که مواد اصلی شان میوه، سبزی، غلات کامل، حبوبات، مغزها و دانه ها باشند خطر ابتلا به بیماری های قلبی، دیابت نوع ۲، چاقی و بعضی از انواع سرطان را کاهش می دهند.

گفته می شود رژیم گیاهی کم چرب تنها رژیمی است که بیماری های مربوط به عروق کرونر را بهبود می بخشد. همچنین دیابت نوع ۲ را کنترل می کند و باعث توقف سرطان پروستات در مراحل آغازین می شود. در این مطلب به پنج فایده انتخاب رژیم های گیاهی می پردازیم.

۱- بر سلامت روان تاثیر مثبت می گذارد

انتخاب رژیم می تواند تاثیر شگرفی بر خلق وخو و سلامت روانی افراد بگذارد و این دلیل دارد. رژیم ها بر سلامت باکتری های روده تاثیر می گذارند و موجب تولید هورمون های فعال در مغز ما می شوند. باکتری های روده از طریق فیبرها رشد می کنند و فیبر در غذاهای گیاهی یافت می شود. پس جای تعجب ندارد که رژیم گیاهی می تواند بر سلامت روان تاثیر بگذارد.

۲- باعث کاهش دردهای آرتروز می شود

آرتروز (از بین رفتن غضروف ها) یکی از پیامدهای اجتناب ناپذیر افزایش سن به شمار می رود. این بیماری برگشت پذیر نیست؛ اما قابل کنترل است و با دارو یا جراحی می توان از بدتر شدن آن جلوگیری کرد. حال رژیم گیاهی چه تاثیری بر این بیماری دارد؟ طی تحقیقی که در مقیاس کوچک برای کشف رابطه آرتروز و رژیم گیاهی انجام گرفت نشان داده شد که افراد مبتلا به آرتروز با رعایت رژیم درد کمتری دارند. یکی از دلایل این امر را می توان وجود ویژگی ضدالتهابی در ریزمغذی ها قلمداد کرد چون دلیل عمده درد آرتروز التهاب است. رژیم های گوشتی نتیجه عکس دارند و باعث افزایش التهاب در بدن می شوند.

۳- درد قاعدگی را کم می کند

تحقیقات نشان داده که رژیم های پایه گیاهی ممکن است باعث بهبود درد قاعدگی زنان شوند. در یکی از تحقیقات زنان به مدت ۲ سیکل قاعدگی از رژیم گیاهخواری کم چربی استفاده کردند و ۲ سیکل بعدی رژیم عادی خود را ادامه دادند. طول و شدت درد و علائم پیش از شروع قاعدگی ثبت و سطح هورمون هایی که بر استروژن تاثیر می گذارند اندازه گیری شد. یافته ها نشان داد که زنان هنگام رعایت رژیم گیاهخواری مدت زمان و شدت درد کمتری را گزارش کرده اند و سطح استروژن نیز پایین تر آمده بود.

۴- خطر ابتلا به عفونت ادراری را کاهش می دهد

عفونت مجاری ادرار یکی از معمول ترین عفونت هاست که به دلیل وجود باکتری E coli روی می دهد. باکتری ممکن است از روده به مجاری ادرار راه پیدا کند، اما از آنجا که این باکتری در حیوانات اهلی وجود دارد، احتمال می رود خوردن گوشت باعث ایجاد عفونت شود. تحقیقات نشان داده میزان ابتلا به عفونت ادراری در کسانی که کمتر گوشت مصرف می کنند پایین تر است. یافته ها گواهی می دهند خطر ابتلا به عفونت ادراری در گیاهخواران ۱۶ درصد کمتر از غیرگیاهخواران است.

۵- باعث کاهش هزینه های بیمارستان می شود

کسانی که رژیم گیاهی دارند کمتر به بیماری های مختلف مبتلا می شوند پس هزینه های بیمارستان برای آنان کمتر از سایرین است. طی تحقیقی در تایوان مشخص شد تعداد گیاهخواران ۱۳ درصد کمتر از تعداد کل بیماران سرپایی بوده و ۱۵ درصد کمتر از سایرین هزینه های درمانی داشتند. پس می توان گفت رژیم های گیاهی علاوه بر فواید جسمانی بر جنبه های اقتصادی نیز تاثیر می گذارند.

منبع: The Conversation ترجمه از اعتمادآنلاین

منبع :
همشهری آنلاین

منبع : برخط نیوز

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید