۱۰ ترفند روان شناسی برای ترغیب مردم به انجام کاری که شما می خواهید

0
77

۱۰ ترفند روان شناسی برای ترغیب مردم به انجام کاری که شما می خواهید

تنها تعداد کمی از افراد در مواقع صحبت می توانند دیگران را متقاعد کنند. توانایی قانع کردن دیگران بسیار کاربردی است و در بسیاری از موقعیت ها کار افراد را راه می اندازد. در ادامه ۱۰ روش برای متقاعد کردن دیگران آورده شده است.

۱. حضوری درخواست کنید

درخواست انجام کار از دیگران توسط ایمیل آسان است، اما اگر واقعاً به انجام آن احتیاج دارید، باید حضوری از آن ها درخواست کنید. تحقیقات جدید از دانشگاه واترلو در کانادا نشان داده است که قرار دادن کسی در موقعیت انجام شده به احتمال زیاد موفقیت آمیز است، حتی اگر او را در رودربایستی قرار دهد. اساساً، هنگامی که از شخصی درخواستی دارید و رو در رو از او تقاضا می کنید، رد کردن آن غیرمنطقی است.

۲. به دشمنان خود لطف کنید

بر اساس “ثر بنجامین فرانکلین، اگر کسی را دارید که واقعاً از او بدتان می آید یا او از شما بیزار است، باید از این حس خود صرف نظر کنید و به او لطف کنید. اقداماتی ساده مانند سرو قهوه یا چای برای آن ها یا پرسیدن اینکه آیا آن ها به کمک نیاز دارند، به طرز موثری نوع نگرش آن ها را عوض می کند. اینگونه خود را موظف می دانند لطف تان را پس دهند و مهم نیست هدیه چقدر کوچک باشد، آن ها خودشان را مدیون شما می بینند.

۳. زبان بدن را بیاموزید

اگر واقعاً می خواهید شخصی را در یک مکالمه ترغیب کنید، سعی کنید زبان بدن او مانند حالت ایستادن، لمس چانه یا فرو بردن دست در مو را تقلید کنید. این حرکت به عنوان «اثر آفتاب پرست» شناخته می شود و کارشناسان معتقدند به شما کمک می کند با ایجاد احساس روبه رو شدن با هم سرشت خود در مردم، آن ها را کنترل کنید.

۴. درخواست های ابلهانه را تا پایان روز رها کنید

اگر لازم است از مافوق خود تقاضایی ابلهانه داشته باشید، مانند مرخصی در یک روز شلوغ کاری، بهتر است تا پایان روز که احتمالاً برای مقابله با آن خیلی خسته است، منتظر بمانید. این روش معمولاً در بازجویی های پلیس مورد استفاده قرار می گیرد. جایی که سال های طولانی انتظار، فرد مظنون را خسته و احتمال اعتراف آن ها را بیشتر می کند. در برخی شرایط، این تکنیک حتی می تواند اعترافات کاذب یا پاسخ های «بله» نادرستی را به همراه داشته باشد که در آن پاسخ دهنده سعی می کند سوالات زود پایان یابند.

۵. برای برنده شدن در بحث، سریع تر صحبت کنید

افرادی که سریع و با اعتماد به نفس صحبت می کنند بسیار متقاعدکننده تر هستند، زیرا آن ها به معنای واقعی کلمه اطلاعات را سریع تر از آنکه شنونده بتواند ارزیابی کند، انتقال می دهند. این همان فرضیه ای است که بسیاری از معلمان و فروشندگان طبق آن سخنرانی می کنند؛ زیرا کاملاً می دانند با گفت وگوی سریع می توانند توهم دانش همه جانبه و پیوندهای «منطقی» ایجاد کنند.

۶. بر آنچه به آن ها می رسد تاکید کنید

اگر در حال معامله با شخصی هستید، اکثر قریب به اتفاق مکالمه شما باید درمورد سودی باشد که نصیب او می شود. این یک تکنیک کلاسیک است که باعث می شود شنونده بیشتر وقت خود را صرف تصور یک سناریوی فرضی کند که در آن برنده است. این کار برای فروشندگان ماشین های دست دوم است که اغلب سعی می کنند زندگی تان را با داشتن ماشین برایتان توصیف کنند و شما را برای خریدن ماشین بدون گفتن بدهی ای که به گردن تان گذاشته می شود، راضی کنند.

۷. همیشه از نام افراد استفاده کنید

انسان ها اساساً افرادی خودخواه هستند و نام های ما بخش عمده ای از کسی را که فکر می کنیم هستیم تشکیل می دهند. روان شناسان دریافته اند استفاده مکرر از نام شخص در مکالمه باعث می شود آنچه می خواهید انجام دهد، زیرا معتقد است شما واقعاً او را دوست دارید. برای مثال، به جای اینکه بپرسید «آیا می توانید ماشین من را بشویید؟ شما همیشه عالی انجام می دهید» از این جمله  استفاده کنید: «دیوید، می توانید ماشین من را بشویید؟ هر وقت آن را می شویید، عالی به نظر می رسد.»

۸. هدف تان را بالاتر از چیزی که می خواهید قرار دهید

به احتمال زیاد اکثر ما درخواست های معمولی را ارائه می دهیم تا مورد پسند واقع شود، اما به گفته کارشناسان این که دیگران به این باور برسند که شما سازش می کنید، کلید رسیدن به خواسته شماست. به عنوان مثال بگویید می خواهید ۱۰۰هزار نفر صفحه فیس بوک شما را دنبال کنند بهتر است از یک استاد راهنمای شبکه های اجتماعی بپرسید به ۵۰۰هزار نفر احتیاج دارید و سپس وقتی ۱۰۰هزار گرفتید سازش نشان دهید. با ارائه یک گزینه غیرواقعی، به طور خودکار به درخواست اصلی خود می رسید.

۹. تظاهر کنید نصیحت و مشاوره از طرف شخصی بسیار محترم است

با ارائه توصیه های شخصی خود به عنوان شخصی که مورد احترام است مانند پدر یا یک متخصص برجسته، احتمال انجام دادن کار توسط فردی که می خواهید، بیشتر است. این به این دلیل است که ارائه اطلاعات به عنوان نقل قول، آن را بسیار ارزشمندتر به نظر می رساند.

۱۰. سرتان را هنگام توضیح دادن، تکان دهید

با تکان دادن سرتان درحالی که چیزی را توضیح می دهید، به شخص مقابل این تصور را می دهید که درمورد چیزی که صحبت می کنید، اطلاعات کامل دارید. این پدیده در «اثر آفتاب پرست» فرو می رود؛ یعنی طرف مقابل مانند شما می شود، زیرا او نیز احتمالاً سر تکان دادن شما را تقلید می کند و خود را گول می زند و وانمود می کند تمام حرف های شما را می فهمد و در جریان اتفاقات در حال رخ دادن، است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

منبع :
همشهری آنلاین

منبع : برخط نیوز

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید