۶ ترفند جالب برای اینکه کمتر از تلفن همراه خود استفاده کنیم!

0
38

۶ ترفند جالب برای اینکه کمتر از تلفن همراه خود استفاده کنیم!

تلفن همراه که این‌روز‌ها به جزء جدانشدنی زندگی انسان‌ها تبدیل شده است می‌تواند مضرات کوتاه و بلند مدتی را برای افراد به وجود آورد.

طی چند سال اخیر استفاده از گوشی‌های هوشمند در بین مردم سرتاسر دنیا بسیار زیاد شده و در حال حاضر موبایل‌ها نقش مهم و اساسی در زندگی شخصی و حرفه‌ای افراد دارند. از طرفی دیگر این ابزار قدرتمند به شما کمک می‌کند تا بتوانید وظایف خود را مدیریت کرده و از هر مورد و نکته مهمی یادداشت‌برداری کنید. اما در این میان افرادی هم هستند که برای وقت کشی تنها به بازی کردن روی موبایل و گشت و گذار در اینترنت می‌پردازند.

اگر شما هم دچار تناقض شدید و دوست دارید استفاده بهتری از گوشی هوشمند خود داشته باشید در ادامه با ما همراه باشید تا با ترفند و نکات جالب برای اینکه کمتر و هوشمندانه‌تر از گوشی استفاده کنید آشنا شوید.

۱- از حالت فوکوس روی گوشی موبایل خود استفاده کنید

یکی از مهم‌ترین مواردی که در طی روز حواس شما را پرت می‌کند، صدای دریافت نوتیفیکیشن روی گوشی است که باعث می‌شود تا کنجکاو شوید و سری به موبایلتان بزنید. با هر صدای دینگ نوتیفیکیشن حواستان از کار پرت شده و همین موضوع باعث می‌شود تا زمان زیادی هدر رفته و طول بکشد تا دوباره روی کارتان متمرکز شوید. به همین دلیل هم یکی از اولین گام‌هایی که برای مدیریت و استفاده درست از موبایل باید بردارید این است که هر وقت نیاز دارید تا روی کاری متمرکز شوید، نوتیفیکیشن‌های گوشی را بی‌صدا کنید.

با این حال ممکن است دوست نداشته باشید که همیشه از حالت Do Not Disturb روی گوشی همراهتان استفاده کنید، زیرا استفاده از این حالت باعث می‌شود تا تماس‌های مهم و یا سایر نوتیفیکیشن‌های حائز اهمیت خود را از دست بدهید. در این مواقع استفاده از قابلیت «حالت فوکوس» گوشی بسیار مفید و مؤثر خواهد بود. حالت فوکوس یک قابلیت داخلی روی گوشی‌های آیفون و اندروید است که به کاربران این امکان را می‌دهد تا برای مدت محدودی بتوانند نوتیفیکیشن‌های دریافتی از برنامه‌های خاص را مسدود کنند. به کمک این ویژگی شما می‌توانید انتخاب کنید که دوست دارید دریافت نوتیفیکیشن از کدام اپلیکیشن‌های گوشی برای مدت کوتاهی متوقف شود.

اگر از گوشی هوشمند با سیستم عامل اندروید استفاده می‌کنید کافی است تا مسیر Settings > Digital Wellbeing and parental controls > Focus mode را در پیش گرفته و سپس این قابلیت را با توجه به نیاز خود شخصی‌سازی کنید. در صورتی‌که از گوشی آیفون استفاده می‌کنید برای دسترسی به حالت فوکوس باید ابتدا به تنظیمات گوشی مراجعه کرده و سپس روی گزینه Focus کلیک کنید تا بتوانید زمان‌بندی اپلیکیشن‌های مورد نظر را تنظیم کنید.

۶ ترفند جالب برای اینکه کمتر از تلفن همراه خود استفاده کنیم!

۲- اپلیکیشن‌های خود را داخل پوشه‌ها مرتب و سازمان‌دهی کنید

مطمئناً برای شما هم پیش آمده که برای انجام یک کار خاص به سراغ موبایلتان بروید، اما حواستان پرت اپلیکیشن‌های دیگر شود! ممکن است هنوز متوجه نشده باشید، اما صفحه نمایش اصلی گوشی روی ارتباط شما با آن تأثیر به سزایی دارد چراکه اولین چیزی است که شما هنگام روشن کردن گوشی آن را مشاهده می‌کنید.

اپلیکیشن‌هایی که در صفحه اصلی نگه می‌دارید در واقع می‌توانند باعث شوند تا به عادت اسکرول بی‌هدف روی گوشی موبایلتان دچار شوید! به همین دلیل هم باید برنامه‌ها را به صورت هدفمند روی نمایشگر گوشی خود بچینید تا به شما در کاهش زمان استفاده از موبایل کمک کند.

یکی از روش‌هایی که می‌توانید از آن برای این کار کمک بگیرید این است که اپلیکیشن‌های گوشی خود را داخل پوشه‌های مجزا و مرتب مدیریت کنید. این کار حواس‌پرتی‌های ناشی از صفحه اصلی را کاهش داده و باعث می‌شود تا یک راست و بدون اتلاف وقت به سراغ برنامه مورد نظرتان بروید. در نگاه اول ممکن است که این کار خیلی مؤثر به نظر نرسد، اما تأثیر زیادی در استفاده مفید از گوشی دارد.

برای تأثیرگذاری هرچه بیشتر این کار می‌توانید ابتدا تمامی برنامه‌هایی که روی صفحه اصلی گوشی قرار دارند را پاک کنید. با این کار با باز کردن گوشی چشمتان به آیکون برنامه‌های مختلف نخواهد افتاد و همین موضوع باعث می‌شود تا حواس‌پرتی کمتری نیز داشته باشید. در آخر دقت کنید که حتماً برنامه‌هایی که مؤثر نیستند و هدفی را دنبال نمی‌کنند و یا دیگر از آن‌ها استفاده نمی‌کنید را حذف کنید.

۶ ترفند جالب برای اینکه کمتر از تلفن همراه خود استفاده کنیم!

۳- فعال کردن حالت تک رنگ و حذف نشان نوتیفیکیشن‌ها

نشان نوتیفیکیشن‌ها و آیکون‌های جذاب و رنگی برنامه‌ها جوری طراحی شده‌اند که در یک نگاه نظر شما را به خود جلب کرده و از نظر بصری خیره کننده باشند. هرچند که باید حواستان باشد که این آیکون‌ها و نشان‌ها می‌توانند حواستان را بسیار پرت کرده و شما را به استفاده بیشتر از گوشی وسوسه کنند. اگر رنگ‌های روشن برایتان خیره‌کننده و وسوسه‌انگیز هستند می‌توانید حالت تک رنگ یا Grayscale گوشی خود را فعال کنید.

حالت تک رنگ هم در گوشی‌های اندرویدی و هم در گوشی‌های آیفون به عنوان یک قابلیت داخلی قرار دارد و به کاربران این امکان را می‌دهد تا رنگ‌های خیلی پر رنگ را به تناژ‌های مختلف خاکستری رنگ تغییر دهند که این قضیه تأثیر به سزایی در جلب توجه آن‌ها خواهد داشت. برای فعال کردن این قابلیت روی گوشی‌های آیفون باید مسیر Settings > Accessibility > Display & Text Size را در پیش گرفته و سپس روی گزینه Color Filters کلیک کنید. از این قسمت Grayscale را انتخاب کنید. اگر گوشی اندرویدی دارید مسیر Settings > Accessibility > Visibility enhancements > Color adjustment > Grayscale را برای فعال کردن این قابلیت در پیش بگیرید.

به علاوه می‌توانید نشان نوتیفیکیشن برنامه‌ها را در آیفون با رفتن به مسیر Settings > Notifications و کلیک کردن روی برنامه مورد نظر، تغییر داده و از اینجا گزینه Badges آن را غیرفعال کنید. اگر از دستگاه اندروید استفاده می‌کنید باید مسیر Settings > Notifications > Advanced settings > App icon badges را برای این کار در پیش بگیرید.

۶ ترفند جالب برای اینکه کمتر از تلفن همراه خود استفاده کنیم!

۴- استفاده از وب‌سایت به جای اپلیکیشن

به کمک اپلیکیشن‌ها کاربران خیلی راحت‌تر می‌توانند به محتوای مورد نظر دسترسی داشته و یا وظایف خاص را روی گوشی خود اجرا کنید. با این حال باید توجه داشته باشید که این دسترسی راحت ممکن است منجر به استفاده زیاد از موبایل شود. بعد از این‌که نوتیفیکیشن‌های برنامه‌های خاص را از طریق روش بالا سفارشی‌سازی کردید می‌توانید برای استفاده از شبکه‌های مجازی به جای اپلیکیشن از نسخه تحت وب آن‌ها استفاده کنید تا در نهایت زمان کارکرد شما را کاهش دهد.

استفاده از وب‌سایت‌ها به اندازه اپلیکیشن برنامه‌ها راحت نیست چراکه باید ابتدا یک مرورگر را باز کرده و URL مورد نظر را داخل آن تایپ کنید. از آنجایی که این مرحله اضافه را باید انجام دهید ممکن است برای استفاده از گوشی تجدید نظر کرده و دقت بیشتری برای استفاده از آن داشته باشید.

۶ ترفند جالب برای اینکه کمتر از تلفن همراه خود استفاده کنیم!

۵- از ساعت زنگ‌دار آنالوگ استفاده کنید

اگر عادت دارید که از موبایل به عنوان ساعت زنگ‌دار استفاده کنید، احتمالاً بعد از بیدار شدن چرخی هم در شبکه‌های اجتماعی خواهید زد! اما توصیه می‌کنیم بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب شبکه‌های مجازی خود را چک نکنید تا این کار به عادت تبدیل نشود.

بهترین کار این است که یک ساعت آنالوگ بخرید تا از همان ابتدای صبح به موبایل خود دسترسی نداشته باشید و تا حد ممکن بتوانید روز پربار و مفیدی را تجربه کنید. به علاوه با انجام این کار خواب بهتری را تجربه خواهید کرد چراکه نور آبی نمایشگر مستقیم با چشم‌هایتان در ارتباط نخواهد بود و در نهایت کیفیت استراحت شبانگاهتان را بهتر خواهد کرد.

۶ ترفند جالب برای اینکه کمتر از تلفن همراه خود استفاده کنیم!

۶- از زمان اضافی ایجاد شده برای ساخت اوقات مفید و پربارتر استفاده کنید

زمانی که میزان استفاده از گوشی هوشمند خود را کاهش دادید، مسلماً زمان خیلی بیشتری در طول روز خواهید داشت. اما باید دقت کنید که داشتن زمان آزاد بیشتر می‌تواند مانند یک شمشیر دو لبه عمل کند؛ اگر در خصوص مدیریت این زمان اضافه توجه کافی به خرج ندهید خیلی زود متوجه می‌شوید که به جای وقت تلف کردن پای گوشی موبایل به فعالیت‌های غیر مفید دیگری مشغول شده‌اید!

به جای این‌که زمان آزاد ایجاد شده را هدر دهید از آن برای انجام یک کار مفید، مؤثر و بامعنا استفاده کنید. برای مثال یک کتاب بخوانید، روی یک پروژه جانبی کار کنید، یک زبان جدید یاد بگیرید و یا با خانواده و دوستانتان وقت بگذرانید.

استفاده از موبایل در ساعات روز را مدیریت کنید

از دست دادن زمان حین کار کردن با موبایل بسیار ساده است. با این حال استفاده بیش از حد گوشی موبایل هم سلامت افراد را تحت شعاع قرار می‌دهد و هم باعث می‌شود تا فعالیت مفیدی در طول روز نداشته باشند. داشتن اوقات مفید و پر بار به این معنا نیست که دیگر از گوشی موبایل استفاده نکنید بلکه باید نحوه استفاده از گوشی به گونه‌ای باشد که با اهداف شما همسو باشد. با استفاده از ترفند‌های این مقاله می‌توانید تا حد بسیار زیادی کنترل استفاده از موبایلتان را به دست گرفته و از اتلاف وقت جلوگیری کنید.

منبع : زندگی آنلاین

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید