گفتگوی تلفنی کامالا هریس و نتانیاهو درمورد ایران

0
81

گفتگوی تلفنی کامالا هریس و نتانیاهو درمورد ایران

کامالا هریس، معاون رئیس جمهور آمریکا و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل، درباره مجموعه ای از مسایل از جمله برنامه هسته ای ایران گفتگویی تلفنی داشته اند.

بنا به اعلام کاخ سفید معاون جو بایدن در این تماس تلفنی به بنیامین نتانیاهو درباره “تعهد بی دریغ آمریکا به امنیت اسرائیل” اطمنیان خاطر داده است.

دو طرف بر ادامه و گسترش همکاری اطلاعاتی و امنیتی درباره مسائل خاورمیانه، از جمله برنامه هسته ای ایران و سیاست های منطقه ای این کشور تاکید کرده اند.

این اولین تماس کامالا هریس و نتانیاهو از زمان روی کار آمدن جو بایدن در آمریکا است و پس از انصراف قدرت های اروپایی از قطعنامه ای علیه ایران انجام شده است.

آمریکا از تصمیم اروپایی ها استقبال کرده و گفته امیدوار است ایران از این “فرصت” برای تعامل سازنده استفاده کند.

دفتر بنیامین نتانیاهو می گوید او به کامالا هریس گفته است که با تمام وجود مانع از دستیابی ایران به جنگ افزار هسته ای خواهد شد، تسلیحاتی که او ادعا کرده “برای نابودی ما ساخته می شود”.

از زمان روی کار آمدن جو بایدن در آمریکا گمانه زنی هایی درباره احتمال فاصله گرفتن مواضع آمریکا و اسرائیل مطرح شده است.

در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما، که جو بایدن معاون او بود، اختلافات کم سابقه ای میان رهبران دو کشور بروز کرد، اما بعدتر با روی کار آمدن دونالد ترامپ آمریکا به طور بی سابقه از برخی سیاست های اسرائیل حمایت کرد.

جو بایدن یک ماه پس از به قدرت رسیدن تماسی تلفنی با بنیامین نتانیاهو داشت.

این تماس قبل از اعلام آمادگی آمریکا برای شرکت در جلسه ای با ایران انجام شد. آمریکا این تصمیم را پیش از اعلام عمومی به اسرائیل اطلاع داده بود.

منبع :
فرارو

منبع : برخط نیوز

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید