چرا سه کشور اروپایی از صدور قطعنامه ضد ایرانی عقب نشستند؟

0
205

چرا سه کشور اروپایی از صدور قطعنامه ضد ایرانی عقب نشستند؟

پس از اجرایی شدن ماده ششم قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران در پنجم اسفند ماه سال جاری و توقف نظارت های فراپادمانی و اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی، اخباری شنیده شد مبنی بر اینکه سه کشور اروپایی عضو برجام (آلمان، انگلیس و فرانسه) با حمایت آمریکا در حال پخت و پز یک قطعنامه علیه ایران در واکنش به این اقدام هستند.

 بلومبرگ هم در این خصوص گزارش داد که دولت آمریکا از کشورهای دیگر خواسته از قطعنامه ای که از ایران بابت تشدید فعالیت های هسته ای این کشور انتقاد می کند، حمایت کنند.

 

چرا سه کشور اروپایی از صدور قطعنامه ضد ایرانی عقب نشستند؟

 

روز دوشنبه ۱۱ اسفند ماه نشست شورای حکام آژانس به صورت مجازی آغاز شد و خبرگزاری رویترز در این خصوص اعلام کرد که علیرغم هشدارهای ایران و روسیه، تروئیکای اروپایی به دنبال تصویب قطعنامه علیه ایران هستند و خبرگزاری فرانسه هم نوشت که این قطعنامه که مورد حمایت آمریکا نیز هست، احتمالا روز جمعه ۱۵ اسفند ماه به رأی گذاشته شود.

خبرگزاری فرانسه در این خصوص عنوان کرد که قطعنامه مزبور ممکن است تفاهم اخیر حاصل شده بین آژانس بین المللی انرژی اتمی و سازمان انرژی اتمی برای حفظ برخی از بازرسی های این نهاد بین المللی در ایران را از ریل خارج کند.

ابراز نگرانی از تصمیم تهران برای توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی و اجرای سریع تعهدات از جمله موارد مندرج در این قطعنامه عنوان شد و رویترز هم نوشت که سه کشور اروپایی عضو برجام در نشست روز دوشنبه شورای حکام پیش نویس این قطعنامه را در بین اعضا پخش کرده اند.

البته این اقدام غیرسازنده سه کشور اروپایی در حالی صورت گرفت که ایران و آژانس پس از سفر «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس به تفاهمی موقت دست یافتند که بر مبنای آن مقرر شد ایران به مدت ۳ ماه اطلاعات برخی فعالیت ها و تجهیزات نظارتی را که در پیوست مشخص شده ضبط کرده و نزد خود نگهدارد. براساس این توافق، در این مدت، آژانس به این اطلاعات هیچ دسترسی نخواهد داشت و اطلاعات منحصرا نزد ایران باقی می ماند و چنانچه ظرف ۳ ماه تحریم ها به طور کامل لغو شد، ایران این اطلاعات را در اختیار آژانس می گذارد، در غیر این صورت اطلاعات برای همیشه پاک خواهد شد. 

* هشدارهای ایران

البته پیش از این، «علی اکبر صالحی» رئیس سازمان انرژی اتمی در اظهاراتی از ارسال نامه ای در این خصوص خبر داد و گفت: در صورتی که شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی نسبت به اقدام ایران مبنی بر توقف پروتکل الحاقی قطعنامه ای را علیه کشورمان صادر کند، ایران واکنش مناسبی را خواهد داشت و در این راستا نامه ای هم ارسال شده است.

 «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه نیز در این زمینه عنوان کرد: حرکت غلطی را اروپایی ها با حمایت از آمریکا در شورای حکام شروع کرده اند، فکر می کنیم این حرکت باعث به هم ریخته شدن شرایط خواهد شد. به هم ریختگی شرایط کنونی را از طریق سفیر ایران در وین به همه اعضای شورای حکام شرایط توضیح داده ایم، امیدواریم عقل غلبه کند و اگر چنین نشود، راهکارهایی داریم.

«سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه نیز هرگونه تلاش برای تصویب قطعنامه در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی را غیرسازنده و تهدید کننده فضای ایجاد شده برای دیپلماسی، به ویژه بعد از توافق اخیر ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی ارزیابی کرد.

«علی ربیعی» سخنگوی دولت نیز روز سه شنبه ۱۲ اسفند ماه در نشست خبری اظهار داشت: امروز انتظار داریم که اعضای شرکت کننده در برجام با دریافت این پیام، گام متقابلی را برای اثبات حسن نیت بردارند و در اینجا نمی توانم از این هشدار صرفنظر کنم که اقدامی خلاف انتظار ما آثاری مخرب بر فرآیندهای دیپلماتیک خواهد داشت و می تواند پنجره های فرصت را به سرعت ببندد.

* روحانی: در آژانس بین المللی انرژی اتمی جای کار سیاسی نیست

حسن روحانی رئیس جمهور نیز روز پنجشنبه در اظهاراتی گفت: ما از اول علاقمند بودیم که با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کنیم و آژانس هم به خوبی می داند که جمهوری اسلامی همکاری خوبی را با آنها در این مدت انجام داده و گزارشات آژانس هم چنین موضوعی را نشان می دهد. عده ای که فکرشان درست کار نکرده و حرکت درست را تشخیص نمی دهند و متأسفانه از اروپا هستند و ادعای دوستی هم با ما دارند، به دنبال طرحی برای امروز و فردا در آژانس هستند که من آنها را نصیحت می کنم که این کار را نکنند. به اروپایی ها نصیحت می کنم که روابط خوب و دوستانه ای که ما با شما داریم نبایستی که اجازه دهند تخریب شود؛ حرف اصلی من آن است که در آژانس بین المللی انرژی اتمی جای کار سیاسی نیست و سه کشور اروپایی هم بایستی این را بفهمند که در این آژانس جای بازی سیاسی نیست و بایستی بازی سیاسی را کنار گذاشته و بدانند که در آژانس کار فنی را دنبال می کنند.

* عقب نشینی سه کشور

روز پنجشنبه ۱۴ اسفند ماه خبرگزاری انگلیسی رویترز به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داد انگلیس، فرانسه و آلمان از طرح خود تحت حمایت آمریکا برای تصویب قطعنامه در انتقاد از ایران در شورای حکام آژانس عقب نشسته اند.

 

چرا سه کشور اروپایی از صدور قطعنامه ضد ایرانی عقب نشستند؟

 

پس از آن بود که «کاظم غریب آبادی» سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد: در اثر تلاش های گسترده دیپلماتیک، فرآیند صدور قطعنامه ضد ایرانی در شورای حکام متوقف شد. 
وی همچنین در اظهاراتی به تشریح اقدامات انجام شده در راستای توقف این قطعنامه پرداخت و گفت: در همه رایزنی ها، پیام ها و مکاتبات، به صراحت گفته شد که تصویب قطعنامه را اقدامی مخرب بر سر راه روابط و همکاری های ایران و آژانس می دانیم و موجب توقف تفاهم مشترک اخیر ایران و آژانس نیز خواهد شد.

«سعید خطیب زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه در این باره عنوان کرد: با تلاش های فشرده دیپلماتیک در تهران، وین و پایتخت های همه اعضای شورای حکام و به ویژه سه کشور اروپایی و همچنین همراهی چین و روسیه، طرح قطعنامه منتفی شد. تحول امروز می تواند مسیر دیپلماسی را که ایران و آژانس باز کرده اند، حفظ کرده و زمینه را برای اجرای کامل تعهدات از سوی تمامی طرف های برجامی فراهم آورد. ایران امیدوار است، طرف های مشارکت کننده در برجام بتوانند با استفاده از این فرصت و با همکاری جدی، اجرای کامل برجام از سوی همه را تضمین کنند.

«بهروز کمالوندی» معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی نیز در اظهاراتی عنوان کرد: همواره گفته ایم که ایران فشار و تهدید را نمی پذیرد آن هم در شرایطی که بیشترین همکاری ها را تاکنون با آژانس داشته ایم. مشخص است که طرح و بحث قطعنامه از اول مسیر بی راه و غلط بود. آمریکا و کشورهای اروپایی می بایست قبل از هرگونه صحبت در خصوص تعهدات و عملکرد ایران پاسخگوی نقض آشکار تعهدات خود و عدم تلاش جدی اروپا در لغو تحریم ها باشند. معلوم است که در شرایطی که تعهدات خود را به جا نیاورده اند، توسل به شیوه های فشار مانند قطعنامه هیچ نتیجه ای جز ویران کردن باقیمانده برجام نخواهد داشت.

 

چرا سه کشور اروپایی از صدور قطعنامه ضد ایرانی عقب نشستند؟

 

معاون سازمان انرژی اتمی همچنین یادآور شد: همکاری های ایران با آژانس در چارچوب تفاهم اخیر با تمرکز بر موضوعات پادمانی ادامه خواهد یافت و در این خصوص به رایزنی های خود با آژانس ادامه می دهیم.

«رافائل گروسی» مدیرکل آژانس در اظهاراتی از برگزاری نشستی در اوایل ماه آوریل (اواسط فروردین) در ایران به منظور بررسی مسائل فنی خبر داد و کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس این نشست را در راستای تعاملات فنی دو طرف و در چارچوب موضوعات پادمانی برشمرد و گفت که این نشست در سطح معاون مدیرکل برگزار خواهد شد.

علاوه بر این، «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در واکنش به تصمیم سه کشور اروپایی، اظهار داشت: عقل سلیم غالب شد و اکنون فضا برای دیپلماسی وجود دارد.

از سوی دیگر، سه کشور اروپایی عضو برجام بعد از عقب نشینی از صدور قطعنامه انتقادی از ایران در شورای حکام آژانس اتمی بیانیه ای (+) صادر کرده و ایران را به «نقض» برجام متهم کرده و گفتند که از این بابت نگران هستند. آنها نوشتند: «همچنان از نقض ادامه دار تعهدات هسته ای ایران در ماه های اخیر به خصوص گام های تنش آمیز برداشته شده از سوی این کشور از تاریخ نوامبر ۲۰۲۰ نگران هستیم.»

آنها درباره دلیل عقب نشینی از تصمیم خود برای صدور این قطعنامه نیز خاطرنشان کردند: «با وجود حمایت آشکار از این قطعنامه در شورای حکام آژانس اتمی ما فعلاً تصمیم گرفته ایم این اقدام را متوقف کنیم تا به مدیرکل آژانس برای اجرای تلاش های جدید ایشان با هدف شکستن این بن بست و حل و فصل بدون تأخیر اختلافات مذکور -اقداماتی که مدیر کل در هفته جاری آنها را به شورا اعلام کرد- فرصت بدهیم.»

سه کشور در بیانیه مذکور عنوان کردند: «ما تحولات را از نزدیک رصد خواهیم کرد و چنانچه پیشرفتی در خصوص هر یک از تحولات مطرح شده در این جلسه حاصل نشود حق فراخوان برای برگزاری نشست فوق العاده شورا را برای خود محفوظ می دانیم.»

در همین زمینه نیز «ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم شامگاه پنجشنبه اعلام کرد که عقب نشینی کشورهای اروپایی از صدور قطعنامه ضد ایرانی در شورای حکام آژانس با حمایت واشنگتن صورت گرفته است و گفت: «مدیرکل آژانس، گروسی، طرحی را برای پرداختن ایران به مسائل پاسخ داده نشده در خصوص برنامه هسته ای خود ارائه کرد. سه کشور اروپایی با حمایت کامل ایالات متحده آمریکا به این تصمیم رسیدند که بهترین روش برای حمایت از ابتکار مدیر کل، پیش نبردن پیش نویس قطعنامه در نشست شورای حکام است.»

* ایران چه کرد؟

به گزارش فارس، عقب نشینی روز گذشته سه کشور اروپایی حاصل مقاومت ایران و رایزنی هایی بود که در این مدت صورت گرفت که به گفته غریب آبادی رایزنی های گسترده با اعضای شورای حکام در وین و پایتخت ها، ارسال نامه وزیر امور خارجه به همتایان خود در کشورهای عضو شورای حکام، تشریح مواضع ایران برای اعضای شورا و آژانس در قالب یک متن توجیهی، فعال کردن ظرفیت دبیرخانه آژانس و مدیرکل برای تلاش در جهت حفظ همکاری ها و تعاملات، هماهنگی ویژه با روسیه و چین و اعلام مخالفت قطعی آن ها با قطعنامه و ارسال پیام های اصولی از سوی رئیس جمهور، وزیر امور خارجه، رئیس سازمان انرژی اتمی و معاون سیاسی وزیر امور خارجه از جمله این موارد بوده است.

در این مدت ایران اعلام کرد که مسئول از بین رفتن فرصت پیش آمده بعد از توافق ایران و آژانس، این سه کشور اروپایی هستند. نباید فراموش کرد که پشتوانه این تهدیدهای ایران علاوه بر حقانیت کشور، حاصل توانایی ها و پیشرفت های روزافزون در حوزه هسته ای است که توسط دانشمندان و متخصصان انقلابی این صنعت رقم زده شده است. پیشرفت های قابل توجه در حوزه غنی سازی، تولید و تکامل ماشین های سانتریفیوژ پیشرفته و …توانمندی و پیشرفتی که مورد اذعان بسیاری از کارشناسان قرار گرفته و برخی رسانه ها نیز ایران را ابرقدرتی در حوزه غنی سازی برشمرده اند.

* تولید اورانیوم ۲۰ درصد به حدود ۳۰ کیلوگرم رسید/ چهار و نیم تن اورانیوم حدود چهار درصد  

بر همین اساس نیز خبرنگار فارس در گفت وگو با منابع آگاه دریافت که در حال حاضر میزان اورانیوم غنی شده حدود چهار درصد به چهار و نیم تن رسیده و از سوی دیگر از زمان اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و آغاز غنی سازی ۲۰ درصد در ۱۵ دی ماه سال جاری در تأسیسات غنی سازی فردو، میزان اورانیوم ۲۰ درصد تولید شده به حدود ۳۰ کیلوگرم رسیده است.

 

چرا سه کشور اروپایی از صدور قطعنامه ضد ایرانی عقب نشستند؟

 

به گزارش فارس، افزایش حجم مواد در حالی است که آژانس پنجم اسفند ماه در گزارشی اعلام کرد که ایران اقدام به تولید ۱۷.۶ کیلوگرم اورانیوم با غنای ۲۰ درصد کرده است. آژانس همچنین گفته بود که میزان کل ذخایر اورانیوم غنی شده ایران ۲۹۶۷.۸ کیلوگرم است که ۵۲۴.۹ کیلوگرم نسبت به سه ماه گذشته افزایش یافته است. 

گفتنی است کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی هم پیش از این هم اعلام کرده بود که مصوبه مجلس برای تولید ۱۲۰ کیلوگرم اورانیوم ۲۰ درصد برای ما به راحتی قابل تحقق است و شاید زودتر از هشت ماه بتوانیم به این میزان برسیم.

براساس این گزارش، جمهوری اسلامی ایران همانطور که بارها نیز اعلام کرده قادر به غنی سازی با درصدهای بالاتر از جمله ۴۰، ۶۰ و حتی تا ۹۰ درصد نیز هست. در این خصوص نیز «بهروز کمالوندی» سخنگوی سازمان انرژی عنوان کرد که به راحتی قادر به غنی سازی بالای ۲۰ درصد از جمله ۹۰ درصد نیز هستیم و اگر تصمیم بگیریم بالای ۲۰ درصد غنی سازی کنیم، به راحتی قابل انجام است.


منبع :
خبرگزاری فارس

منبع : برخط نیوز

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید