پزشکی سنتی چیست؟

0
87

پزشکی سنتی چیست؟

پزشکی سنتی بر اساس تعریف سازمان جهانی بهداشت طیفی از روش ها، رویکردها، دانش و عقاید پزشکی را در بر می گیرد که بر مبنای استفاده از داروهای گیاهی، حیوانی، روش های درمانی معنوی یا تکنیک های ماساژ و حرکات بدنی است.

هنوز هم در برخی از کشورهای آسیایی و آفریقایی تا ۸۰ درصد از افراد برای نیازهای بهداشتی اولیه خود به این روش های سنتی متکی هستند، به خصوص که در بسیاری از این کشورها از جمله به علت کمبود بودجه های بهداشتی، نظام درمانی فراگیر و کارآمدی از نوع مدرن وجود ندارد.

در عین حال در کشورهای پیشرفته نیز روش های گوناگون پزشکی سنتی مربوط به فرهنگ های گوناگون تحت عنوان «پزشکی مکمل» یا «پزشکی جایگزین» رواج یافته اند. در این کشورها که اغلب دارای نظام های بهداشتی کارآمدی هستند، دسترسی به پزشکی مکمل در چارچوب حق انتخاب شخصی افراد یا ترجیحات خرده فرهنگ های درون این جوامع برای تعیین نوع درمان خود تبیین می شود.

دو نکته مهم درباره پزشکی سنتی را باید به آن توجه داشت:  یکی این که پزشکی سنتی در شکل واقعا «سنتی» آن بر مبانی نظری متکی است که اکنون دیگر علم به معنای متعارف آن محسوب نمی شود. برای مثال نظریه اخلاط اربعه (مزاج های چهارگانه) که رشته هایی از پزشکی سنتی بر آن متکی است که اکنون کسی در جامعه علمی به آن اعتقادی ندارد.

نکته دوم این است که روش های پزشکی سنتی که گاهی به عنوان روش های طبیعی تبلیغ می شوند، «بی خطر نیستند»، استفاده نامناسب از روش های پزشکی سنتی نیز ممکن است اثرات منفی یا خطرناکی به جای بگذارند. برای مثال داروهای گیاهی نیز مانند داروهای شیمیایی ممکن است دارای عوارض جانبی باشند و با یکدیگر یا سایر داروها تداخل کنند؛ «طبیعی بودن» به معنای بی خطر بودن نیست.

البته امروزه روش های پزشکی سنتی بدون توجه بر اساس چه چارچوب نظری عمل می کنند، بوسیله پژوهشگران مورد بررسی علمی قرار می گیرند تا مشخص شود آیا اثربخش هستند یا نه؛ یا با بررسی داروشناختی گیاهان دارویی که به طور سنتی برای درمان بیماری های معینی مورد استفاده قرار می گرفته اند، تلاش می شود مواد موثر موجود در آنها پیدا شود و بعد این دانش برای ساخت داروهای جدید به کار می رود. برای مثال، تحقیقات گوناگونی درباره اثرات طب سوزنی در تسکین دردهای مزمن انجام شده است و برخی از آنها تاثیربخشی آن را تایید کرده است.

بعد اقتصادی رواج پزشکی سنتی را نمی شود نادیده گرفت؛ افزایش هزینه های پزشکی و درمانی در پزشکی متعارف احتمالا باعث روی آوردن مردم به سوی پزشکی سنتی می شود که معمولا هزینه کمتری دارند. این امر به خصوص درباره بیماری های مزمنی که در حال حاضر علاج قطعی ندارند و تنها علائم آنها کنترل می شود و باید افراد مبتلا باید با این بیماری ها کنار بیایند و نیز در موارد بیماری های صعب العلاجی مانند برخی از انواع سرطان مصداق پیدا می کند. در این موارد نومیدی بیماران از درمان های متعارف هم ممکن است باعث روی آوردن شان به پزشکی سنتی شود.

به هر حال نکته ای که باید حتما به آن توجه داشت این است که هنگام مراجعه به پزشک باید اطلاعات کاملی درباره درمان های سنتی از جمله داروهای گیاهی به او داد، زیرا همانطور که گفته شد، تداخل این روش ها با درمان های متعارف باید در نظر گرفته شود.

علی ملائکه

منبع :
همشهری آنلاین

منبع : برخط نیوز

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید