پرهیزکار: برداشت مسئولان از قرآن درمورد مذاکره اشتباه است – پیامبر هیچگاه اجازه مذاکره دوباره با دشمن را نداد

0
98

پرهیزکار: برداشت مسئولان از قرآن درمورد مذاکره اشتباه است – پیامبر هیچگاه اجازه مذاکره دوباره با دشمن را نداد

خبرگزاری فارس- گروه قرآن و فعالیت های دینی- مهدی احمدی: شهریار پرهیزکار حافظ کل قرآن و از اساتید سرشناس قرآن کریم کشورمان است که درباره استفاده برخی مسئولان از آیات قرآن و تفسیر اشتباه مفاهیم آیات نکات و گلایه هایی را مطرح کرد.

این استاد قرآن کریم به صورت خاص درباره آیاتی از سوره مبارکه انفال که به موضوع عهد شکنی دشمنان و دستور قرآن مبنی بر عدم پایبندی به تعهدات در صورت عهد شکنی دشمن با فارس به گفت وگو پرداخت و در این گفت وگو به انتقاد از مسئولان عالی رتبه کشور مبنی بر استفاده نادرست از این آیات برای مذاکره و بستن عهد نامه ای جدید با دشمنان پرداخت که در ادامه این گفت وگو تقدیم می شود.

یکی از بحث های این روز های مسئولان موضوع مذاکره و بازگشت به برجام است که درباره مذاکره مجدد با آمریکا مسئولان کشور آیاتی از قرآن را هم به عنوان مصداق ذکر می کنند که یکی از این آیات آیه ۵۶ سوره مبارکه انفال است. نظر شما در این خصوص چیست و به عنوان یک استاد قرآن بفرمایید که این نوع استفاده از آیات قرآن تا چه میزان صحیح و بر مبنای شأن نزول و منظور اصلی آیه است.

من به مباحث سیاسی کاری ندارم و در این موضوع احساس کردم که قرآن مظلوم واقع شده و به عنوان کسی که عمری را با قرآن سپری کرده و حدود ۴۰ سال است که حافظ قرآن هستم، خود را مسئول دانستم که توضیحاتی را ارائه کنم.

قطعاً استفاده از آیات قرآن به عنوان مصداقی برای صحت گفتار خوب است اما به شرطی که این استفاده، تفسیر به رأی آیات برای رسیدن به اهداف نباشد و براساس شأن نزول و منظور دقیق آیه استفاده شود. من به مباحث سیاسی کاری ندارم و در این موضوع احساس کردم که قرآن مظلوم واقع شده و به عنوان کسی که عمری را با قرآن سپری کرده و حدود ۴۰ سال است که حافظ قرآن هستم، خود را مسئول دانستم که توضیحاتی را ارائه کنم.

درباره استفاده یکی از مسئولان بلند پایه کشور از آیه ۵۶ سوره مبارکه انفال در خصوص نظر قرآن درباره مذاکره مجدد با دشمن باید بگوییم که این مقام مسئول دچار اشتباه شده و به نوعی این کار تحریف قرآن است، زیرا آیات قرآن با هم تفسیر می شوند و نباید یک آیه یا یک بخش از آیه را خواند و آن را به نفع خود تفسیر کرد.

دربرابر قرآن و استفاده از آن همه مسئولیم و باید پاسخگو باشیم

رفتار این گونه با قرآن و کتاب خدا برای هدفی که از قبل طراحی شده و اینکه به دنبال ابزاری برای هدفمان از دل قرآن باشیم این پسندیده نیست. شاید برخی مسئولان حاشیه امنیت سیاسی داشته باشند، اما حاشیه امنیت از جانب خدا نداریم و سوءاستفاده از آیات قرآن و سیره اهل بیت (ع) امری ناپسند است.

برخی به قرآن مراجعه می کنند و هدفشان بهره بردن از قرآن نیست و نباید بگذاریم این گونه شود و حتی نباید بگذاریم که ناخواسته در این مسیر اشتباه بیفتیم، زیرا این استفاده ابزاری از قرآن است و اگر این ابزار به درد ما نخورد آن را رها می کنیم حتی اگر قرآن باشد.

پرهیزکار: برداشت مسئولان از قرآن درمورد مذاکره اشتباه است -  پیامبر هیچگاه اجازه مذاکره دوباره با دشمن را نداد

نظر خدا درباره تحریف قرآن

خداوند در آیه ۵۹ سوره بقره می فرماید: کسانی مراد قرآن را می دانند و حقایق آن را می فهمند، اما پرده پوشی می کنند و به دنبال تحریف و تکذیب هستند و یا در آیه ۸۵ سوره بقره می فرماید: آیا بعضی از قرآن را قبول دارید و بعضی از آن را قبول ندارید؟ خداوند در قرآن حتی این گونه افراد را تهدید می کند.

درباره آیه ۵۶ سوره انفال بیشتر توضیح دهید زیرا این آیه روز ها برای موضوع مذاکره و عهد و پیمان بستن با دشمن زیاد استفاده می شود.

شاید برخی بگویند این آیه برای یهودیان نازل شده است. این حرف درست، اما قرآن برای سراسر تاریخ نور و هدایت گر است و آیات آن برای همه بشر به عنوان تذکر آمده و مصادیق آن در طول تاریخ معتبر و قابل استفاده است. 

خداوند در سوره آل عمران آیه ۷۸ می فرماید: گاهی آن چیزی که قرآن منظور  و مرادش نیست را به عنوان رهنمود قرآن به مردم ارائه می دهند و این اتفاقی است که این روز ها درباره آیه ۵۶ سوره انفال رخ می دهد. درحالی که باید آیات قبل، بعد و شأن نزول و بسیاری از نکات درباره آیه را در نظر بگیریم.

در تفسیر آیه یک آیه باید به قبل و بعد آن هم توجه داشت 

در آیه ۵۶ سوره انفال آمده است: «الَّذِینَ عَاهَدْتَ مِنْهُمْ ثُمَّ یَنْقُضُونَ عَهْدَهُمْ فِی کُلِّ مَرَّةٍ وَهُمْ لَا یَتَّقُونَ» همانان که از ایشان پیمان گرفتى ولى هر بار پیمان خود را مى شکنند و [از خدا] پروا نمى دارند. (ترجمه فولادوند)

به عنوان مثال چند روز پیش رئیس جمهور محترم این آیه از سوره انفال را خواند و به آن استناد کرد که طی آن می توان با دشمن دوباره و چندباره مذاکره کرد. در حالی که ایشان باید آیات قبل و بعد را هم می خواند.

شأن نزول و منظور خداوند در این آیه و آیات قبل و بعد آن چیست؟ و آیا یهودیان چند بار نقض عهد کردند و پیامبر (ص) به آنها فرصت دوباره داد؟

در این آیات خداوند درباره یهودیان بنی قریظه و دو گروه دیگر یهودیانی که در مدینه بودند سخن می گوید. آنها به پیامبر (ص) تضمین دادند که خلاف مصالح مسلمانان عمل نکنند و با مشرکان هم پیمان نشوند و بی طرف باقی بمانند، اما در جنگ احزاب یهود بنی قریظه با مشرکان قرار گذاشتند و پیمان شکنی کردند و وقتی سپاه مسلمانان در جنگ بودند در مدینه به آزار دیگر مسلمانان پرداختند و عهد خود را با پیامبر (ص) شکستند. پیامبر (ص) هم بلافاصله پیمان نامه آنان را باطل کرد و آنان را از مدینه اخراج کرد.

عهد شکنی یهودیان با مسلمانان فقط یکبار رخ داد و مکرر نبود، پیامبر (ص) هم فرصت دوباره ای به آنها نداد و بلافاصله آنها را از مدینه اخراج کرد

این عهدشکنی فقط همین یک بار بود و مکرر نبود و عهد شکنی های دیگر از سوی گروه های دیگر یهودیان مدینه رخ داد زیرا سه طایفه یهودی در مدینه حضور داشتند. گروه دیگر بعد از جنگ بدر عهد شکنی کردند و پیامبر (ص) تکلیف آنها را هم مشخص کرد و اصلاً کار به نقض عهد های مکرر نکشید و اینها کلاً از مدینه اخراج شدند. گروه دیگر هم قصد جان پیامبر (ص) را کردند که آنها هم برسر پیمانشان نماندند و پیامبر (ص) آنها را هم اخراج کرد و دیگر به آنها فرصت نداد. 

پیامبر (ص) پس از لغو پیمان، نه تنها فرصت نداد بلکه دشمنان را سخت مجازات کرد

درمجموع یک گروه در جنگ احزاب، یک گروه در جنگ بدر و یک گروه هم که قصد جان پیامبر (ص) را کردند در همان عهد شکنی اول از سوی پیامبر (ص) از مدینه اخراج شدند و فرصت دوباره ای پیدا نکردند. پیامبر (ص) فقط چند روز به آنها مهلت داد که از مدینه بروند. حتی یکی از گروه ها به امید کمک کفار در برابر مسلمانان مقاومت کردند و از مدینه نرفتند و پیامبر (ص) به همین دلیل بر آنها بیشتر سخت گرفت و گفت: دیگر حق ندارید چیزی از مدینه ببرید و فقط خودتان می توانید بروید.

پس اصلاً عهد شکنی مکرر و انعقاد پیمان نامه های دیگر در کار نبود؟

پیامبر (ص) در برابر پیمان شکنی آنها فقط عهدنامه را باطل نکرد بلکه آنها را مجازات کرد و از مدینه اخراج کرد. حتی بنی قریظه وقتی مسلمانان را آزار دادند و عده ای را کشتند پیامبر (ص) سختی را بر آنان بیشتر کرد و گفت: یا ایمان می آورید و یا کشته می شوید و عده ای که ایمان نیاوردند به اشد مجازات محکوم یعنی مرگ محکوم شدند. پس آنچه رخ داده و در این آیه ذکر شده نقض عهد مکرر نبوده بلکه هر گروه یا قبیله به محض نقض عهد، پیامبر (ص) در مقابل آنها ایستاد و ضمن ابطال پیمان نامه آنها را مجازات کرد.

حال می شنویم یک مسئول بلند پایه که البته آیه را هم غلط خواند، می گوید: کفار سه یا چهار بار نقض عهد کردند و پیامبر (ص) دوباره با آنها پیمان نامه نوشت.

پرهیزکار: برداشت مسئولان از قرآن درمورد مذاکره اشتباه است -  پیامبر هیچگاه اجازه مذاکره دوباره با دشمن را نداد

براساس گفته قرآن پیمان شکنی عادت دشمن است و نباید به آنها اعتماد کرد

در این آیه فعل «ینفقون» به عنوان مضارع آمده نه ماضی، یعنی اتفاقی که اکنون افتاده و این کار عادت آنهاست و آنها هر بار نقض عهد می کنند. و هر بار پیمان خود را می شکنند، این آیه نگفته آنها قبلاً پیمان ها را شکسته اند بلکه می گوید: این عادت آنهاست و باز هم آن را تکرار می کنند، پس جایز نیست مهلت به آنها داده شود. این در هر زمانی رخ می دهد و حتی مختص زمان پیامبر (ص) هم نیست. اینها را شاید یک طلبه سال اول هم بداند و تفاوت فعل مضارع و ماضی را تشخیص بدهد. خداوند دارد حالت، عادت و روحیات کفار را به ما نشان می دهد. 

خداوند خطاب به پیامبر (ص) می فرماید: اگر کفار نقض عهد کردند تو پیمان نامه را به سمتشان پرتاب کن و حتی اگر احتمال نقض عهد دشمن را دادی، پیمانت را با آنان لغو کن

از طرفی در آیه قبل خداوند آنها را بدترین بندگان معرفی می کند و می فرماید: آنها هیچ گاه اصلاح نمی شوند و ایمان نمی آورند. حتی خداوند در آیات بعد دستور می دهد اگر خوف داشتی و احتمال دادی که اینها به دنبال نقض پیمان و عهدشکنی هستند تو هم پیمان را با آنها بشکن و پیمان نامه را به سمت آنها پرتاب کن. جالب است که خداوند خطاب به پیامبر (ص) می فرماید: اگر احتمال نقض عهد کردی تو هم پپیمانت را بشکن.

حال یک مقام بلند پایه کشور می گوید: اینها سه بار یا چهار بار نقض عهد کردند و پیامبر (ص) به آنها مهلت دوباره داد. کجا پیامبر مهلت دوباره داد و مکرر با آنها پیمان بست؟ اصلاً این حرف نقض آشکار آیات بعد است که خدا می گوید: حتی اگر احتمال پیمان شکنی دادی تو هم عهد را بشکن و مکرر به این موضوع تأکید شده است. یعنی اگر آنها قبلاً با کسی دیگر هم نقض عهده کرده اند به او دیگر اعتماد نکنید.

دستور خدا این است که حتی پیمان اول را هم نباید بست که ما با آمریکا پیمان بستیم. حال باز هم آنها نقض عهد کردند و زیر تعهدشان زدند و باز هم می گوییم چه اشکال دارد پیمان مجدد ببندیم و برای آن آیه قرآن را هم تحریف می کنیم. در حالی که حتی اگر آیه قرآن هم این دستور را نداده بود، عقل می گوید: اینها که در تاریخ به هیچ عهدی پایبند نبودند، نباید با آنها پیمان بست. صفات آمریکا کاملاً روشن است اینها با متحدان اروپایی شان هم نقض عهد می کنند. آن وقت ما می خواهیم باز با آنها مذاکره کنیم و برای توجیه آن معنی و مفهوم آیات قرآن را تغییر می دهیم.

صلح حدیبیه مثال دیگری برای فرصت ندادن پیامبر به عهد شکنی دشمن است

آیا به جز ماجرای یهودیان بنی قریظه مثال دیگری هم برای نقض عهد کفار و ایستادگی پیامبر (ص) در مقابل آنان آمده است؟

بله، در صلح حدیبیه قرار شد هم پیمانان یعنی مسلمان و کفار مکه به هم حمله نکنند، اما گروهی از مشرکان به قومی که هم پیمان پیامبر (ص) بود حمله کردند، پیامبر گفت: کار صلح حدیبیه تمام است. کار تا جایی بالا گرفت که ابوسفیان آمد و گفت: ما نبودیم و گروهی دیگر بودند که حمله کردند. پیامبر (ص) قبول نکرد و ابوسفیان هر چه خواهش کرد پیامبر (ص) نپذیرفت، حتی سراغ امام علی(ع) رفت و ایشان هم فرمودند: فایده ای ندارد زیرا شما نقض پیمان کردید و همین زمینه ای شد برای فتح مکه.

حال چگونه می شود که می گوییم پیامبر (ص) بارها پیمان شکنی کفار را نادیده گرفت و آیه را هم آنگونه که دوست داریم تفسیر می کنیم. حتی در آیه ۶۰ سوره انفال خداوند دستور قدرت نمایی به مسلمانان می دهد که تا می توانید عِده و عُده فراهم کنید تا آنها را بترسانید. حال چگونه است که در یک صفحه از قرآن این مقدار تناقض وجود دارد که آنها مدام نقض عهد کنند و شما باز هم به آنها فرصت دهید؟

تفسیر قرآن مبنی بر امکان مذاکره مجدد با دشمن، نقض آیات دیگر قرآن است

خداوند می گوید: چنان قدرتمند شوید که نه تنها کفار بلکه کسانی هم که از ذهن آنها خبر ندارید و درصدد ضربه زدن به شما هستند هم بترسند و حساب کار دستشان بیاید. حتی خداوند در آیه ۵۷ سوره مبارکه انفال می گوید: در جنگ آنچنان آنها را تار و مار کن که عبرت بگیرند. در عین حال خداوند می فرماید: تا جایی که آنها ایستادند شما هم بایستید و اگر تا آخر بر عهد خود بودند شما هم بر عهدتان بمانید.

حتی در ادامه خداوند می فرماید: اگر نقض عهد کردند شما مجاز به قتال آنها هستید. اینها هیچ عهد و پیمانی برایشان مهم نیست. در سوره توبه که در ادامه سوره انفال آمده خداوند می فرماید: آیا با کسانی عهد و پیمان شکستند وارد مبارزه نمی شوید؟ خداوند مسلمانان سرزنش می کند برای عدم برخورد با کفار. خداوند در سوره توبه می فرماید: آیا مشکل شما ترس از مبارزه است؟ شما باید از خدا بترسید نه از کفار. خداوند می فرماید: اگر جواب نقض عهد را ندهید نشانه ترس و خوف شماست.

باید آیات قبل، بعد، حتی آیات مرتبط که در این مورد در سوره توبه آمده را هم بخوانیم، شأن نزول آیه را ببینیم، سپس بعد قضاوت و از آیه برداشت کنیم

دردناک است که ما بیاییم آیات قرآن را برعکس تفسیر کنیم و حتی نگاهی به آیات قبل و بعد نکنیم. باید آیات قبل، بعد، حتی آیات مرتبط که در این مورد در سوره توبه آمده را هم بخوانیم، شأن نزول آیه را ببینیم، سپس بعد قضاوت و از آیه برداشت کنیم.

در پایان به مسئولان کشور توصیه می کنم که راه موفقیت در برابر دشمن و در همه عرصه ها عمل دقیق به آیات الهی است و قطعاً اگر در مذاکره با دشمن و در دیگر امور مطابق با دستورات الهی عمل کنیم نصرت الهی قطعاً شامل ما می شود و پیروز و سربلند در همه عرصه ها خواهیم بود.


منبع :
خبرگزاری فارس

منبع : برخط نیوز

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید