وزرای خارجه و دفاع آمریکا اواسط مارس به ژاپن و کره جنوبی می روند

0
191

وزرای خارجه و دفاع آمریکا اواسط مارس به ژاپن و کره جنوبی می روند

به نقل از سی.ان.ان، یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا توضیح داد، این سفر آنتونی بلینکن و لوید آستین، وزرای دفاع و امور خارجه آمریکا قرار است در بازه ۱۴-۱۸ مارس انجام شود و می تواند تعیین کند که آیا سفرهای خارجی بیشتر مقامهای دولت بایدن ایمن خواهد بود یا خیر.

همه گیری کووید-۱۹ باعث ایجاد پیچیدگی در هدف دولت بایدن برای اولویت دادن به دیپلماسی و تعامل مجدد با همپیمانان شده است. هم بلینکن و هم آستین تعداد قابل توجهی گفتگوی تلفنی با همتایان خارجی خود داشته اند اما هنوز نتوانسته اند نشستهای حضوری داشته باشند.

ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا طی کنفرانس مطبوعاتی روز پنجشنبه اظهار کرد نمی تواند هیچ گونه برنامه مرتبط با سفر وزیر خارجه را تایید کند و پنتاگون نیز از اظهار نظر درباره این گزارش خودداری کرد.

رویترز نخستین بار درباره تاریخ سفر بلینکن به ژاپن گزارش کرد.

به گزارش سی.ان.ان انتظار می رود بلینکن و آستین در طی این سفر به شکل عمیقتری به مسائل مطرح شده در گفتگو های تلفنی که با همتایانشان از دو کشور داشتند از جمله در ارتباط با تقویت ائتلافها و پیگیری خلع سلاح هسته ای کره شمالی بپردازند.

همچنین احتمالا مساله چین نیز یکی از مسائل اصلی صحبت های آنها خواهد بود. اخیرا بلینکن از روابط با پکن به عنوان “بزرگترین آزمون ژئوپلتیکی قرن بیست و یکم ” یاد کرد.

بلینکن چند روز پیش دست به سفر به طور مجازی برای دیدار با مقامهای مکزیک و کانادا زد.

وزارتخانه های مربوط به بلینکن و آستین اعلام کردند، هر دوی آنها علیه کووید-۱۹ واکسینه شده اند.

آستین در نخستین روزهای تصدی در این سمت تمرکزش را بر مسائل داخلی ارتش آمریکا همچون نژادپرستی و تروریسم داخلی به جای مسائل خارجی همچون کشورهای رقیب قرار داد.

سی ان ان پیشتر گزارش کرده بود که وزارت خارجه آمریکا برنامه ریزی می کند تا بلینکن نخستین سفرش را همراه با وزیر دفاع آمریکا در اواسط تا اواخر مارس انجام دهد.

منبع :
خبرگزاری ایسنا

منبع : برخط نیوز

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید