نوشیدن بیش از حد شیر می تواند باعث بروز سرطان پروستات شود

0
75

نوشیدن بیش از حد شیر می تواند باعث بروز سرطان پروستات شود

طبق یک مطالعه جدید گفته می شود مردانی که بیشتر شیر می نوشند بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات هستند

یک مطالعه جدید نشان داد مردانی که روزانه حدود دو فنجان شیر می نوشند در مقایسه با مردانی که روزانه فقط ۱ یا ۲ قاشق چای خوری شیر مصرف می کنند، ۲۷ درصد بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پروستات هستند. خطر ابتلا به سرطان پروستات در این مردان در مقایسه با مردانی که به طور کلی از لبنیات دوری می‌کردند، حدود ۶۰ درصد بیشتر بود.

مطالعه جدید درخصوص اینکه مصرف شیر خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می دهد طراحی نشده است، اما محققان با دیدن نتایج مطالعه نظریه های خود را دارند.

فاکتور رشد شبه انسولین-۱ به عنوان یک عامل خطر برای ابتلا به سرطان سینه و پروستات شناخته شده است و مشخص شده که مصرف لبنیات سطح این هورمون را افزایش می دهد.

سرطان پروستات برای رشد به هورمون ها نیاز دارد و هورمون های دیگری نیز در شیر گاو یافت می شود. البته قبل از اینکه به این نتیجه برسیم که یک رابطه علت و معلولی بین لبنیات و این سرطان ها وجود دارد، نیاز به تحقیقات و شفافیت بیشتری است، اما ممکن است ارتباط مستقیمی بین این دو وجود داشته باشد، و اگر سابقه خانوادگی از سرطان پروستات دارید شاید بد نباشد به رژیم‌های گیاهی فکر کنید. جایگزین های گیاهی شیر گاو شامل سویا، جو، بادام، بادام هندی و سایر شیرهای غیرلبنی است. این منابع کلسیم غیرلبنی خطر ابتلا به سرطان پروستات را در مطالعه جدید افزایش ندادند.

برای این مطالعه، محققان از بیش از ۲۸۷۰۰ مرد در مورد رژیم غذایی خود سوال کردند. از تعداد انگشت شماری از مردان نیز خواسته شد تا تمام غذاها و نوشیدنی هایی را که در ۲۴ ساعت گذشته مصرف کرده بودند را به خاطر بیاورند و یادداشت کنند.

هیچ یک از مردان در زمان شروع مطالعه سرطان پروستات نداشتند، اما ۱۲۵۴ مرد پس از حدود هشت سال پیگیری محققان این مطالعه به سرطان پروستات مبتلا شدند. محققان یک مدل آماری برای کنترل سایر عواملی که می‌توانند بر نتایج مطالعه تأثیر بگذارند، از جمله سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان پروستات، نژاد یا سن  فرد را ایجاد کردند.

جالب است افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات مستقیماً با مصرف شیر کم چرب یا معمولی و نه ماست یا پنیر مرتبط بود، و این افزایش به میزان مصرف ربط داشت و پس از حدود دو سوم فنجان شیر در روز افزایش یافت.

البته قطعا این مطالعه دارای محدودیت‌هایی بوده است. از جمله اینکه درخواست از مردم برای یادآوری آنچه خورده‌اند همیشه مطمئن‌ترین روش برای جمع‌آوری اطلاعات نیست.

این تحقیق در شماره ۸ ژوئن مجله آمریکایی تغذیه بالینی منتشر شده است.

کارشناسان تغذیه و متخصصان پزشکی خارج از این مطالعه حاضر نیستند این موضوع که مصرف زیاد شیر خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می دهد را تائید کنند.

هنوز برای رسیدن به این نتیجه خیلی زود است. ما می دانیم چاقی، مصرف کالری زیاد و کم ورزش کردن خطر ابتلا به سرطان تهاجمی پروستات را افزایش می دهد.

 بهترین راه برای یک قدم جلوتر ماندن از سرطان پروستات، حفظ وزن طبیعی بدن، ورزش منظم و داشتن رژیم غذایی متعادل با پنج تا نه وعده میوه و سبزیجات در روز است.

اگرچه این مطالعه به طور قطع نشان نمی‌دهد که لبنیات مستقیماً باعث افزایش خطر سرطان پروستات می‌شود، اما با این درک که سرطان پروستات بیشتر یک بیماری کشورهای غربی است، مطابقت دارد. سبک زندگی موسوم به سبک غربی، از جمله رژیم‌های غذایی غنی از چربی‌های اشباع شده، زندگی کم تحرک و چاقی، شواهد قانع‌کننده‌ای برای ارتباط با افزایش احتمال ابتلا به سرطان پروستات هستند.

منبع : زندگی آنلاین

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید