نظم و ترتیب را چطور به کودکان آموزش دهیم؟ – رابطه بازی با درونی شدن نظم بچه ها

0
240

نظم و ترتیب را چطور به کودکان آموزش دهیم؟ – رابطه بازی با درونی شدن نظم بچه ها

گروه خانواده: نظم و ترتیب از همان ابتدای کودکی می بایست در وجود بچه ها نهادینه شود  و به مرور زمان و با توجه به سن  و سالی که کسب می کنند این نظم و ترتیب هم مهارتی و سازمان یافته تر شود. اینکه پدر و مادرها انتظار داشته باشند بچه از همان کوچکی مثل دوران جوانی و نوجوانی نظم و ترتیب را بفهمد و رعایت کند، انتظار بی جایی است چرا که یک درخت هم از همان اول درخت نبوده و ابتدا نهال کوچکی بوده و سپس با رشد و نمو بزرگ شده است.

منتها از سوی دیگر هم درخت را تا زمانی که یک نهال است می توان به شکل دلخواه در آورد ، اگر یک کودک هم در معرض بی انضباطی بزرگ شود، تغییر رفتارش بسیار دشوار است. امام حسن عسکری (ع) می‏ فرمایند: رد المعتاد عن عادته کالمعجز: بازگرداندن عادت کرده (به کاری) از عادتش، چونان معجزه است. 

خدای توانا و حکیمی که نظم را در دستگاه عظیم خلقت قرار داده ، همین نظم را در زندگی انسان ها و روابط اجتماعی آنان می پسندد. از این رو، شایسته است  انسان در زندگی فردی و اجتماعی خود، نظم و ترتیب و تدبیر در امور را مراعات کند و از این طریق آن را به فرزندانش نیز آموزش دهد. بخش بزرگی از دستورات و سفارشات قرآن کریم در راستای تنظیم اندیشه و اعمال انسان است. امیرمؤمنان (ع) می فرماید: «الا انّ فیه علم ما یأتی و الحدیث عن الماضی و دواء دائکم و نظم ما بینکم» آگاه باشید که آگاهی از آینده، خبر از گذشته، داروی درد (نادانی و گمراهی) و نظم و ترتیب زندگی روزمره شما در قرآن آمده است.

نظم و ترتیب را چطور به کودکان آموزش دهیم؟ - رابطه بازی با درونی شدن نظم بچه ها

 

*آموزش کودکان نوپا غیر مستقیم باید باشد

ابتدا باید این را در نظر داشته باشیم که فرزند یک ساله ما نمی تواند مستقیم آموزش نظم و ترتیب ببیند بلکه این آموزش باید غیر مستقیم باشد. مادر با شیر دادن منظم بچه، بیدار کردن و تر و خشک کردن به موقع او در ضمیر بچه تأثیرگذار خواهد بود. پس از یک سالگی به طور مستقیم و با کلام می تواند روش های مناسب را با ابزارهای هنری مثل فیلم، کارتون، نمایشنامه، داستان، شعر و ابزارهای دیگر باید صورت بگیرد.

*رابطه با کودک برپایه همکاری

نکته دیگر در رعایت نظم و ترتیب این است که بدانیم تا جایی که ممکن است اختیار را در زمینه انتخاب لباس، بازی، غذا و مسائل دیگر به خود کودک واگذار کنیم البته تا جایی که خطری برای او نداشته باشد اما جایی که لازم است به او «نه» بگوییم. منتها اگر این «نه» گفتن ها زیاد شود موجب لجبازی بچه با ما و مشکلات دیگر می شود.

*مطابق سن کودک به او مسئولیت بدهید

خیلی از والدین میدانند که باید مطابق سن بچه به او مسئولیت داد مثلا غذا خورد قبل از یک سالگی توسط خود کودک امکان پذیر نیست یا مثلا در آوردن کفش ، غذا خوردن، مرتب کردن اتاق و مسائلی از این دست می بایست براساس توانایی کودک با توجه به سن و سال او صورت بگیرد.

 *آموزش نظم و ترتیب با بازی

خیلی از آموزش ها به بچه ها می تواند با بازی همراه شود در این صورت بچه ها به خوبی آموزش می بینند و مقاومتی هم در برابرش نمی کنند و همین کار هم برایشان لذت بخش می شود. بنابراین قبل از آموزش نظم و ترتیب با کلام به بچه ها می توان آن را با بازی آموزش داد مثل م سابقه دادن هنگام تمیز کردن اتاق یا جایزه دادن برای آموزش مهارت ها چون بستن بند کفش یا لباس پوشیدن و …

نظم و ترتیب را چطور به کودکان آموزش دهیم؟ - رابطه بازی با درونی شدن نظم بچه ها

 

*از مسئولیت های کوچک شروع کنید

برخی پدر و مادرها گله می کنند که بچه ها اتاقشان را مرتب نمی کنند و مرتب بریز و بپاش دارند در حالیکه خودشان از کودکی به بچه ها مسئولیت ها را تفویض نکردند یا از مسئولیت های خرد و کوچک شروع نکردند مثلا می توانیم از سه سالگی به بچه ها مسئولیت های کوچکی چون انداختن لباس ها به سبد لباس های کثیف، آب دادن به گل ها ، گلکاری در باغچه و … بدهیم.

*برای بچه ها جدول ستاره ها رسم کنید

پدر و مادر می توانند جدولی برای فعالیت های مثبت بچه ها از جمله رعایت نظم و ترتیب و انجام دادن کارهای شخصی اش تهیه کرده و برای هر فعالیت خوب بچه در آن برچسبی بزنند و در ادامه با زیاد شدن برچسب ها جایزه یا مسئولیتی بگیرند که بچه ها از آن لذت ببرند مثلا حق تماشا کردن تلویزیون آخر هفته ها یا کوه و پارک رفتن را بگیرند.

*مسئولیت بیش از سن کودک به او ندهید

گاه پیش می آید که شاهدیم به بچه ها مسئولیت های بزرگتر از سنشان واگذار شده و بچه درکی از آن کار ندارد و با ناراحتی و تحکم آن کار را براساس ترس یا اجبار انجام می دهد، باید این نکته را در نظر داشته باشیم که با تهدید و منت یا اجبار بچه ها را مجبور به کاری نکنیم چرا که آن کار را تنها براساس اجبار ما انجام میدهند و چشم والدین را که دور ببینند، قطعا آن را ترک می کنند یا ادامه نخواهند داد و از آن کار بدشان خواهد آمد.

در نهایت زمانی که براى فرزندان خود مقرراتى را لازم مى دانیم، براى ایجاد انضباط در وجودشان ، باید در اجراى این مقررات، استوار بوده و از تردید و دو دلى پرهیز کنیم؛ چرا که سستى و سهل انگارى، باعث بى انضباطى مى شود و ما را از هدف باز مى دارد.  البته گاه به نظر می رسد که آغاز این آموزش کار ساده است اما به سامان رسیدنش مراقبت زیاد می  خواهد تا این انضباط به برگ و بار بنشیند ، مداومت و شکیبایی لازم است.

 حضرت علی(ع) در حدیثی می فرمایند: العمل العمل ثم النهایه و الاستقامه الاستقامه ثم الصبر الصبر؛ عمل، عمل، سپس توجه به پایان کار، پایان کار، آن گاه استقامت، استقامت، سپس شکیبایى، شکیبایى! و در حدیثى دیگر مى فرماید: قلیل مدوم علیه خیر من کثیر مملول منه؛ کارى اندک که بر آن مداومت شود، برتر است از کار بسیار که خستگى آورد و توانایى دوامش از انسان سلب شود.

 


منبع :
خبرگزاری فارس

منبع : برخط نیوز

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید