معاون موساد: شروط ۱۲ گانه پامپئو برای ایران، غیرواقعی بود

0
86

معاون موساد: شروط ۱۲ گانه پامپئو برای ایران، غیرواقعی بود

معاون رئیس سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی (موساد) می گوید، ۱۲ شرطی که «مایک پامپئو» وزیر خارجه سابق آمریکا برای حل اختلافات با ایران مطرح کرده بود، شدیداً غیرواقعی بودند.

این مقام صهیونیست که با نامش با حرف «آ» مشخص شده، در مصاحبه با نشریه عبری زبان «یدیعوت آحارونوت» از دولت سابق آمریکا به ریاست «دونالد ترامپ» و کابینه «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی به دلیل اینکه اجازه دادن «تهدیدات ثانویه ایران، مانع تمرکز آنها روی تهدید اصلی یعنی برنامه هسته ای آن شود» انتقاد کرد.

در بخش دوم این مصاحبه که امروز (جمعه) منتشر شده، دلیل اصلی انتقاد وی از شروط پامپئو، مخلوط کردن موضوع فعالیت های منطقه ای و برنامه موشکی بالستیک ایران با مسئله پرونده هسته ای ایران توصیف شده است.

بر این اساس، معاون رئیس موساد با متهم کردن انگلیس، فرانسه و آلمان به دورویی در تعاملاتشان با ایران، اظهار داشت: «این بدبینی نابجای [تروئیکای اروپایی]، به طرز غیرقابل باوری مشکل زا بود. درباره آمادگی آنها برای اتخاذ موضع علنی صحبت می کنم، که با آگاهی آنها درباره دروغگو بودن [ایران] تضاد داشت».

به نوشته روزنامه «جروزالم پست» به نقل از این مصاحبه، علی رغم انتقاد این مقام صهیونیست از حمایت تروئیکای اروپایی از توافق هسته ای ایران، وی اما با اقدام دولت ترامپ در خارج شدن از برجام به تاریخ می ۲۰۱۸ نیز مخالفت کرد.

معاون موساد با اذعان به پایبندی ایران به الزامات ذیل برجام از جمله محدودیت های غنی سازی اورانیوم، گفت اسرائیل می توانست تا سال ۲۰۲۵ با همان توافق هسته ای سر کند و سپس در صورت نیاز علیه ایران اقدام می کرد.

وی در بخش اول این مصاحبه نیز با انتقاد از ناتوانی نتانیاهو در جلوگیری از تقویت ایران، گفته بود: «وضعیت ما امروز نسبت به سال ۲۰۱۵ (که برجام حاصل شد) بدتر است. آنها توسعه طلبی شان را یک لحظه متوقف نکردند. دارند موشک می سازند.»

«بنی گانتز» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی نیز شامگاه پنجشنبه مدعی شد اگر جامعه جهانی مانع دستیابی ایران به توانمندی ساخت سلاح اتمی نشود، اسرائیل به صورت مستقل برای متوقف کردن ایران عمل می کند.


منبع :
خبرگزاری فارس

منبع : برخط نیوز

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید