فروش گسترده اوراق دولت در فرابورس؛ متهم شماره یک وضع این روز ها بورس

0
73

فروش گسترده اوراق دولت در فرابورس؛ متهم شماره یک وضع این روز ها بورس

روز های چراغ قرمز بازار سرمایه با همه تدابیری که برای بهبود وضعیت این بازار به کار گرفته شده تمامی ندارد، می توان گفت قرار گرفتن چند دلیل در کنار هم در نهایت باعث خروج نقدینگی از این بازار شده تا صف فروش سهم ها دیگر خریداری نداشته باشند.

بسیاری از فعالان بازار سهام معتقدند، دولت درحال فروش اوراق خود در بازار ابزار های نوین فرابورس است و از این طریق تامین مالی می کند، بنابراین فعلا به بخش سهام کاری ندارد، با توجه به این موضوع به نظر نمی رسد با حفظ شرایط موجود، بازار سرمایه تا پایان سال وضعیت متفاوتی با این روز ها پیدا کند.

 

فروش گسترده اوراق دولت در فرابورس؛ متهم شماره یک وضع این روز ها بورس

فروش اوراق با این حجم در حکم چاپ پول است
فردین آقابزرگی کارشناس بازار سهام در گفتگو با فرارو با اشاره به اینکه فروش اوراق دولتی در فرابورس باعث شده که نقدینگی از سایر بازار ها از جمله بورس به سوی خرید این اوراق سرازیر شود، گفت: در حال حاضر با توجه به اینکه دولت با کسری بودجه سنگینی روبرو است، فروش اوراق قرضه در فرابورس رونق بسیاری دارد، به طوریکه از ابتدای تغییر دامنه نوسان بورس به نامتقارن بیش از ۶۰ درصد کل حجم معاملات بورس از نظر ارزش به خرید اوراق دولت اختصاص دارد که این موضوع نشان دهنده آن است که نقدینگی به سوی فروش اوراق رفته است.

وی افزود: در این زمینه باید توجه کرد که رئیس جدید سازمان بورس آقای دهقان دهنوی همان زمانی که معارفه شد اعلام کرد بنده برای هماهنگی و اجرای سیاست های دولت در بازار سرمایه به سازمان بورس آمده ام، همین موضوع نشان دهنده اقداماتی است که دولت می خواهد در بورس انجام دهد، این کار ها با آن چیزی که سهام داران خرد پیش خود فکر می کنند، تطابق ندارد، از سویی در این زمینه شاهد بودیم که حجم خرید اوراق نسبت به سال های گذشته افزایش چشمگیری داشته است.

آقابزرگی اظهار داشت: فروش اوراق دولتی برای جبران کسری بودجه سابقه چندانی در ایران ندارد و از زمان وزارت اقتصاد آقای طیب نیا باب شد، زیرا که وی معتقد بود نسبت تامین مالی از طریق اوراق در ایران در مقایسه با کشور هایی نظیر آمریکا بسیار اندک است، بنابراین می توان از این امکان بسیار بهره بود، اما باید به این نکته توجه کرد که اساساً دولت ایران یک دولت بدهی ساز است و این حجم از اوراقی که این روز ها فروخته می شود نوعی خلق بدهی برای آینده و برجای گذاشتن میراث بدهی عظیمی برای دولت سیزدهم به شمار می آید.

این کارشناس بورس با اشاره به اینکه شیوه چاپ پول از بانک به بورس منتقل شده است، اضافه کرد: در گذشته دولت با از استقراض از بانکها و بانک مرکزی اقدام به چاپ پول می کرد، اما حالا بازار سهام تبدیل به مکانی شده که دولت با انتشار اوراق نهاد های عمومی غیردولتی و همچنین نهادها، سازمان ها و صندوق های وابسته به خود را مجبور می کنند که این اوراق را بخرند، بنابراین چنین بدهی می توانند تعهد سنگینی را برای دولت در آینده ایجاد کند کند، این در حالیست که علاوه بر تورم زا بودن چنین فروش گسترده اوراق این موضوع باعث می شود که نقدینگی از بورس خارج شود و به این روزی بیفتد که امروز می بینید.

بازار سرمایه دچار یک رکود منفی قابل تامل شده است

فروش گسترده اوراق دولت در فرابورس؛ متهم شماره یک وضع این روز ها بورس


حمیدرضا افشار کارشناس بازار سهام در گفتگو با فرارو با اشاره به اینکه قیمت اکثر نماد های بنیادی بورس بسیار ارزنده است، گفت: گزارش های ماهیانه و نه ماهه شرکت های بورسی بسیار جذاب هستند، این در حالیست که روند ارز صعودی بوده و بقیه بازار های موازی هم جذابیت خاصی ندارند، از نظر تکنیکالی هم شاخص کل موقعیت مناسبی دارد، پس اینکه چرا همچنان تغییر روندی در بورس نداریم، بسیار قابل تامل است.

وی با بیان اینکه برای این مسئله می توان چند دلیل ذکر کرد، افزود: به نظر بنده مهم ترین دلیل شرایط بی ثبات کلی کشور از حیث شرایط سیاسی و بین المللی است که ترس را در اهالی بازار به حد بالایی رسانده، مسئله دیگر عدم اعتماد مردم به بازار سهام با توجه به سیاست های دولت است که موجب شده آینده بازار همچنان مبهم بماند.

افشار اظهار داشت: موضوع دیگری که می توان به آن اشاره کرد ظن دستوری بودن وضعیت فعلی است، دولت سعی دارد با غیرجذاب کردن بازار ها عام مردم را تشویق به خرید اوراق بدهی خود کند و بخشی از بودجه خود را از این طریق تامین کند، حال اینکه با شرایط فعلی اقتصادی دولت چطور در سال آتی از پس تامین سود این اوراق برخواهد آمد خود جای سوال و ابهام دارد.

این فعال بورس اضافه کرد: البته ذکر این نکته ضروری ات که سیاست فروش اوراق به تورم بیشتر در سال آینده دامن خواهد زد و متعاقبا این تورم باعث رونق بازار سرمایه خواهد شد. از طرفی این روز ها بحث افزایش نرخ برق صنایع و گران شدن گاز آن ها نیز مطرح شده که خود این موضوع نیز به افزایش قیمت محصولات و خدمات در صنایع مختلف می انجامد که این موضوع نیز باز هم تورم بیشتری را در پی خواهد داشت.

افشار ادامه داد: در حال حاضر خیلی از مسائل حاکی از سالی با تورم بالا در ۱۴۰۰ است، در سال های تورمی ما انتظار رشد بازار سرمایه را می کشیم، بنابراین در حال حاضر خرید سهام با دید میان مدت بسیار معقول به نظر م یرسد و احتمال رها شدن فنر بورس با این همه دلیل بنیادی دور از ذهن نیست.

منبع :
فرارو

منبع : برخط نیوز

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید