عضو هیئت مدیره کانون وکلا: مردم به وکیل و پزشک کاسب نمی گویند! – ما خدمت نمی فروشیم، بلکه ارائه می کنیم

0
187

عضو هیئت مدیره کانون وکلا: مردم به وکیل و پزشک کاسب نمی گویند! – ما خدمت نمی فروشیم، بلکه ارائه می کنیم

به نقل از صدا و سیما، احسان خاندوزی در گفتگوی ویژه خبری درباره این قانون که اخیرا از سوی شورای نگهبان تائید شد، افزود: این موضوع در مجلس دهم شروع شد و حالا در مجلس یازدهم هم طرح دیگری برای خاتمه دادن به مشکل انحصاری بودن مجوز های سردفترداری تهیه شد که کلیات آن تصویب شده است و امیدواریم در سال ۱۴۰۰ این طرح نهایی شود.

وی افزود: در این قانون، مراجع صدور مجوز به شکل کامل احصا شده است و این مراجع عبارتند از تمام دستگاه ها و شوراها، اتاق و تشکل ها، اتحادیه ها و کانون های حرفه ای و تخصصی نظام های صنفی و حتی دستگاه های مربوط به قوه قضائیه و نهاد رهبری، که این دستگاه ها حتماً باید در درگاه ملی مجوز کسب وکار، شرایط هر کدام از مجوز ها را (اعم از صدور و تمدید) قرار دهند و گرنه اساساً دیگر الزامی وجود ندارد از صدور مجوز امتناع کنند یا هزینه و مدارک بیشتری در زمانی نامتعارف دریافت کنند سوم اینکه تا یک سال زمان دارند فرایند صدور مجوز ها را کامل الکترونیکی کنند و مجوز های کاغذی که محل فساد و سوء استفاده است برچیده شود.

خاندوزی تصریح کرد: شفافیت (داده باز بودن) در این قانون دیده شده است، یعنی باید پس از یک سال وقتی مثلا به سایت وزارت جهادکشاورزی مراجعه می شود تمام مجوز هایی که صادر کرده است، با کد ملی قابل رهگیری باشد و معلوم شود که به فرض مثال فلان شخص چه مجوز هایی را برای چه کسب و کاری تهیه کرده است.

نائب رئیس اتاق بازرگانی و عضو هیات مقررات زدایی گفت: وقتی در اواسط دهه ۸۰، مقام معظم رهبری سیاست های کلی اصل ۴۴ را ابلاغ کردند قرار بود تقویت بخش خصوصی از ۲ طریق خصوصی سازی و بهبود فضای کسب و کار محقق شود که نشد.

حسین سلاح ورزی افزود: با نیم نگاهی به خصوصی سازی ها می بینیم که آنچه اتفاق افتاد بیشتر واگذاری ها ناقص بود.

وی گفت: درباره بهبود فضای کسب و کار قوانین تدوین و ابلاغ شد منتهی چرا اقدام موثری نشد به این علت است که در طول همه این سال ها همه اقداماتی که دبیرخانه هیات مقررات زدایی انجام داد در مرحله نتیجه گیری با مقاومت جدی دستگاه هایی که مجوزشان برای تقویت یا جلوگیری از انحصار، بررسی می شد مواجه می شدند و نخستین استدلال دستگاه های مذکور از جمله کانون وکلا، سردفترداران و داروخانه ها و … این بود که ما کسب و کار نیستیم پس با توجه به همه این مشکلات نیاز به اصلاح قانون اصل ۴۴ احساس شد.

نائب رئیس اتاق بازرگانی و عضو هیات مقررات زدایی تصریح کرد: در این قانون با ذکر جزئیات آمده است که کدام دستگاه ها و کسب و کار ها مشمول این قانون هستند در این راستا مشخصاً داروخانه ها و سردفترداران و کانون وکلا با تشخیص هیات مقررات زدایی، فعالیت اقتصادی تلقی می شوند و حتماً باید اطلاعات خود را در درگاه ملی اطلاعات بارگذاری و از قانون تبعیت کنند.

عضو هیات مدیره کانون وکلا هم در ارتباط تصویری با این برنامه گفت: ابتدا باید بدانیم ماهیت دستگاهی مانند کانون وکلا با مولفه های قانون کسب و کار مطابقت دارد یا خیر؟

مهدی حجتی افزود: درباره کاهش وکلا باید گفت که یک وکیل در حقیقت بدنبال احقاق حقوق مردم است و فقط جنبه اقتصادی و مالی پرونده بررسی نمی شود در این نوع فعالیت، بحث مالی به موضوعی ثانویه تبدیل می شود به این علت مشاغل ذیل کانون وکلا را کسب و کار نمی دانیم. زیرا ماهیت این نوع فعالیت در هیچ کجای دنیا کسب و کار تلقی نمی شود.

مرتضی زمانیان عضو هیات علمی دانشگاه امیرکبیر نیز در ارتباط زنده تصویری با این برنامه گفت: گاهی اوقات به اشتباه در میان کلمات گیر می کنیم و بر سرآن که کانون وکلا و سردفتران کسب و کار هستتند یا خیر بحث می کنیم، زیرا کانون وکلا در سال ۹۵ در نامه ای. وکالت را کسب و کار معرفی کرد و سازمان ثبت هم مجوز های سردفتران را در سامانه کسب و کار خود بارگذاری کرد و مراکز متعدد در کشور وکالت و سردفتر را از مصادیق کسب و کار دانسته اند.

وی افزود: در اصل باید دانست که ظرفیت گذاری درباره این دستگاه ها ممکن است یا خیر و اینجاست که طبق ظرفیت گذاری اگر کسب و کار شناخته شوند دیگر به کار بردن اصطلاحات کسب و کار در مورد این دستگاه ها اهمیت ندارد. نبود ظرفیت گذاری و انحصاری کردن صدور مجوز در کانون وکلا و سردفترداری به فروش مجوز و ایجاد فساد ختم می شود.

حجتی عضو هیات مدیره کانون وکلا در پاسخ به گفته های آقای زمانیان گفت: در هیچ کجای دنیا، به وکلا و پزشکان کاسب گفته نمی شود و اگر بنا به کسب و کار و رقابت آزاد باشد باید تمام اموری که وکلا به رایگان در ادارات مهاجرت انجام می دهند دیگر انجام نشود.

 حامد دهقان کارشناس حقوق نیز در ارتباط زنده تلفنی با این برنامه درباره ادعای آقای حجتی مبنی بر کسب و کار نبودن وکالت گفت: در سال ۹۵ آقای دکتر حسین آبادی رئیس کانون وکلای مرکز در نامه ای به دبیر و رئیس هیات مقررات زدایی وقت اعلام می کند که وکالت کسب و کار است و درخواست نام کاربری و رمز می کند و سپس از آن کانون وکلا، مجوز موسسات حقوقی را در سامانه مربوط بارگذاری می کند.

وی ادامه داد: سال قبل در شکایتی به شورای نگهبان مطرح کردیم و مدعی شدیم تعیین ظرفیت برای وکالت، خلاف سیاست های کلی اصل ۴۴ است و رئیس دیوان عدالت اداری این موضوع را از شورای نگهبان استعلام کرد و شورای نگهبان هم صراحتاً اعلام کرد که حرفه وکالت مشمول سیاست های کلی اصل ۴۴ و هرگونه محدودیت در جذب وکیل، خلاف شرع است.

این کارشناس، ادعای رایگان بودن خدمات وکالت از سوی آقای حجتی را کذب و دروغ عنوان کرد و افزود: طبق قانون، وکلا در قبال اعمالی که انجام می دهند پول دریافت می کنند و به کسانی که از توانایی مالی کافی برخوردار نیستند وکیل تخصیص می دهند و هزینه وکیل را از بیت المال به وکلا پرداخت می کنند در این باره هم دولت هر ساله مبلغی حدود ۸ میلیارد تومان به کانون وکلا در ردیف بودجه، بودجه تخصیص می دهد.

احسان خاندوزی نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز گفت: در قانون از منظر کسب وکار وارد نشده ایم، یعنی مجلس شورای اسلامی از منظر اینکه کانون وکلا یا سردفترداران مرجع صدور مجوز هستند بنابراین مراجع صدور مجوز که گواهی نامه صادر می کنند باید بیایند و اعلام کنند که با چه شرایطی و به چه افرادی و بدون شرط اشباع بودن بازار، گواهی نامه صادر می کنند.

وی ادامه داد: کانون هم مانند سایر نهادهاست و خونش رنگین تر نیست و باید به تبعیت از قانون، شرایط خود را در درگاه ملی کسب و کار ثبت کند.

خاندوزی گفت: در حال حاضر در کشورمان، مجوز نانوایی یک میلیارد تومان، مجوز داروخانه ها ۳ میلیارد تومان خرید و فروش می شود یا مجوز های سردفتری در کشورمان پیش فروش می شود مجوز سردفتری ها برای ۵ سال آینده حدود ۵ میلیارد تومان پیش فروش می شود. البته این اقلام برای خرید و فروش به روز به ۷ میلیارد تومان هم می رسد.

وی ادامه داد: وقتی در قانون تصریح می شود که حتی نهاد های تحت نظر مقام معظم رهبری هم در صدور مجوز ها باید از شرایط قانونی پیروی کنند به نظر می رسد برای همه روشن باشد قانون گذار واقعاً میل به اصلاح امور دارد.

زمانیان نیز گفت: در قانون دفاتر اسناد رسمی ۲ ماده ۵ و ۶۹ وجود دارد که مطابق استاندارد های سال ۵۴ است و هنوز بر طبق همان استاندارد ها در کشورمان عمل می شود.

وی افزود: ماده ۵ این قانون، اجازه ظرفیت گذاری با استاندارد های دهه ۵۰ را می دهد یعنی به ازاء هر ۱۵ هزار نفر یک سردفتر می خواهیم درحال حاضر آقایان هنوز بر همان مبنا پا فشاری می کنند خلاصه ماده ۶۹ هم این روز ها تبدیل به خرید و فروش مجوز شده است.

علی خندانی رئیس کانون سردفتران و دفتریاران نیز در ارتباط زنده با این برنامه درباره مشمولیت این کانون در قانون کسب وکار گفت: دفاتر اسناد رسمی از ابتدا پرچم دار اصل ۴۴ قانون اساسی بوده اند و وظایف حاکمیتی را به خوبی انجام داده اند.

وی ادامه داد: با وجود اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی از سوی دفاتر اسناد رسمی، قرار گرفتن کانون سردفتری و دفتریاران ذیل قانون کسب وکار را به هیچ عنوان نپذیرفته ایم و نخواهیم پذیرفت.

خندانی گفت: کار سر دفتری، کار کاملاً حاکمیتی است درباره فضای کسب وکار هم ما اصلا مجوزی نمی گیریم که حالا بخواهیم زیر مجموعه کسب و کار تلقی شویم.

وی افزود: حتی جذب نیرو در فضای سردفتری هم از شرایط خاصی پیروی می کند اگر بحث کنار گذاشتن ظرفیت سازی مطرح باشد باید گفت مگر مراجع دیگری که جذب نیرو می کنند، ظرفیت سازی را کنار گذاشته اند، وزارت اطلاعات و قوه قضائیه مگر ظرفیت سازی را کنار گذاشته اند؟ قوه قضائیه تعداد قضاتش را نیازسنجی می کند و در مراحلی آن ها را گزینش و جذب می کند.

زمانیان در پاسخ به گفته های آقای خندانی گفت: اگر سردفتری یعنی مامور حاکمیت بودن و ابلاغ از رئیس قوه قضائیه داشتن، کدام مامور حاکم، حکم خودش را بعد از خودش می فروشد و کدام کارمند بعد از بازنشستگی صندلی کارمندی خود را می فروشد؟

وی افزود: قضات با وکلا و سردفتران قابل مقایسه نیستند، زیرا قضات حقوق بگیر حاکمیت هستند، اما امروز کار بجایی رسیده است که در شهر آنقدر سردفتران کم هستند که کانون سردفتران و سازمان ثبت اسناد رسمی برای سردفتران سقف درآمدی قرار داده است کجا می توان این موضوع را با قضات مقایسه کرد.

سلاح ورزی نائب رئیس اتاق بازرگانی و عضو هیات مقررات زدایی گفت: معتقدم، براساس قانونی که در رابطه با زیر مجموعه قرار گرفتن کسب وکار، تدوین و تصویب شده است مراجع کانون سردفتران و کانون وکلا، زیرمجموعه قانون کسب و کار هستند و در قانون تصریح شده است که اگر از پذیرش به تقاضا و صدور مجوز امتناع کنند مصداق اخلال در رقابت است و اگر بخواهند شرط یا شرایط اضافی از متقاضی طلب کنند هم مشمول تخلف و مجازات های قانون مجازات اسلامی خواهند شد.


منبع :
خبرگزاری فارس

منبع : برخط نیوز

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید