شیخ خزعلی: عربستان سعودی و امارات در عراق سناریو دارند

0
190

شیخ خزعلی: عربستان سعودی و امارات در عراق سناریو دارند

به گزارش گروه بین الملل «شیخ قیس الخزعلی»، دبیرکل جنبش عصائب اهل الحق عراق گفت که عربستان سعودی و امارات به دنبال روی کار آمدن نخست وزیر نزدیک به خود هستند.

او پنجشنبه شب در گفت وگو با شبکه الاتجاه عراق گفت: «امارات و عربستان سعودی تلاش دارند نخست وزیر شیعی پیدا کنند که در راستای منافع آن ها عمل کند».

شیخ خزعلی گفت که نخست وزیر فعلی عراق و دولت او (دولت مصطفی الکاظمی) غیراسلامی است و نزد مردم ثابت شده است که این بدتر از نخست وزیران سابق است.

او در این باره افزود: «گروه های شیعی وجود دارد که هم اکنون زمینه را برای روی کار آوردن نخست وزیر شیعی غیراسلامی فراهم می کنند و برخی از این گروه ها هم اکنون از دولت فعلی منتفع هستند».

حضور آمریکا در عراق به نفع اسرائیل است

دبیر کل جنبش عصائب اهل الحق عراق در ادامه به حضور نیروهای آمریکا در این کشور  اشاره کرد و گفت که سیاست رؤسای جمهور آمریکا در عراق چه دموکرات باشند چه جمهوری خواه تفاوتی نخواهد کرد و بمباران نیروهای الحشد الشعبی این اواخر دلیلی است برای اینکه بایدن همان سیاست های ترامپ را در پیش گرفته است.

او با بیان اینکه حضور نظامیان آمریکا در عراق در راستای منافع اسرائیل و عدم ثبات سیاسی و امنیتی عراق است، اظهار داشت که واشنگتن در خصوص خارج کردن نیروهای خود از عراق جدی نیست و تا زمانی که نیروهای اشغالگر در این کشور حضور دارند، مقاومت حق مشروع است.

شیخ خزعلی مصوبه پارلمان این کشور در مورد درخواست از نظامیان خارجی برای خروج از خاک عراق را اقدامی اشتباه خواند و گفت که هیچ سند قانونی که حضور نیروهای اجنبی در اراضی عراق را جایز بداند و جود ندارد و به همین دلیل، نیازی نبود که پارلمان این تصمیم را بگیرد؛ برای اینکه قانون اساسی عراق چنین اجازه ای را نمی دهد.

او با بیان اینکه حمله به پایگاه های نظامی آمریکا در عراق اقدامی کاملا مشروع است، از اقدامات دولت کاظمی در عدم محکوم کردن حملات آمریکا علیه نیروهای الحشد الشعبی انتقاد کرد و گفت : « دولت هر چیزی بجز حملات علیه نیروهای الحشد الشعبی را محکوم می کند».

حضور ترکیه در عراق پیچیده تر خواهد شد

شیخ قیس خزعلی در ادامه به حضور نیروهای ترکیه در عراق (البعشقیه) اشاره کرد و گفت که این حضور در آینده حتی از حضور نظامیان آمریکایی پیچیده تر خواهد بود.

او با بیان اینکه ترکیه به دنبال اشغال مناطقی مانند سنجار، تل عفر، دشت نینوی و بخش بزرگی از استان کرکوک است، اظهار داشت که اردوغان، رئیس جمهور ترکیه تلاش دارد در هر منطقه ای که از سوی عثمانی ها قبلا اشغال شده بود، حضور خود را تقویت کنند.

او گفت که بر اساس اطلاعاتی که به دستش رسیده است، ارتش ترکیه قصد دارد تابستان آینده منطقه سنجار را به اشغال درآورد.

اردوغان قبلا گفته بود که چه بسا نیمه شب حمله به سنجار برای مقابله با گروهک پ.ک.ک را آغاز کنیم.

دبیر کل جنبش عصائل اهل الحق عراق با بیان اینکه دولت عراق از این طرح این حمله اطلاع دارد، تأکید کرد که این ترکیه بود که گروهک حزب کارگران کردستان را در شمال عراق ایجاد کرد.

او از دولت مصطفی الکاظمی خواست برای مقابله با اشغالگری ترکیه در شمال عراق، نیروهای مسلح این کشور را به سامانه های ضد هوایی مجهز کند. خزعلی گفت: «دولت باید از هر کشوری شده ولو آمریکا برای حفظ حاکمیت عراق باید سامانه دفاعی خرید کند». خزعلی گفت که شخصا برای مقابله با اقدامات ترکیه در عراق سلاح خواهد بردشت.

سفارت آمریکا از پایگاه های این کشور در عراق خطرناک تر است

شیخ خزعلی در ادامه به اقدامات سفارت آمریکا در عراق اشاره کرد و گفت که جنبش عصائب اهل الحق هرگز به سفارت آمریکا در بغداد حمله ای نکرده است. او گفت: «اقداما سفارت آمریکا در ضرر رساندن به عراق خطرناکتر از نقش همه پایگاه های آمریکا است».

او با بیان اینکه سفارت آمریکا در عراق برنامه هایی برای جذب جوانان عراقی دارد، تأکید کرد  که این سفارتخانه بزرگترین دستگاه شنود و جاسوسی از عراق است.

شیخ خزعلی گفت که سفارت آمریکا استحقاق این را دارد که هدف قرار گیرد ولی عصائب اهل الحق به این باور نرسیده است که علیه این سفارتخانه اقدامی انجام دهد.

او گفت که بیشتر حملات به سفارت آمریکا در بغداد همزما با سفرهای فرمانده نیروی قدس سپاه پاسرداران انقلاب اسلامی به عراق صورت می گرفت و این حملات به درخواست اسرائیل و با عاملیت عراقی ها انجام می شود.

شیخ قیس خزعلی گفت که شخصیت های امنیتی عراق بین آمران و عاملان این حملات واسطه هستند و مجریان این حملات با هدف قرار دادن غیرنظامیان به دنبال متهم کردن مقاومت در عراق هستند.

او گفت که عدم ثبات در عراق و ورود آمریکا  به درگیری در این کشور به نفع اسرائیلی هاست و اطلاعاتی در خصوص خرابکاران در اختیار دولت کاظمی قرار داده ولی دولتمردان اقدامی نکرده اند.

بقای الحشد الشعبی به نفع عراق است

دبیر کل عصائل اهل الحق عراق گفت که بقای نیروهای سازمان الحشد الشعبی این کشور به نفع عراق است و باید ضمن حفظ فرهنگ مختص آن، این نیروها ادغام شوند.

او گفت که از زمان حیدر العبادی، نخست وزیر اسبق عراق طرحی برای تضعیف و «ذوب کردن» الحشد الشعبی در نیروهای مسلح وجود داشت و سازمان الحشد الشعبی به مسئله اصلی عراق تبدیل شده و تضعیف آن همچنان پابرجواست.


منبع :
خبرگزاری فارس

منبع : برخط نیوز

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید