سهم ۶دهم درصدی فرهنگ و هنر از کل بودجه در سال های گذشته در سال ۱۴۰۱ به ۴ دهم درصد سقوط کرد/ سهم هنر حتی یک درصد بودجه هم نیست!

0
100

تنها ۴۷/ ۰درصد از بودجه عمومی دولت به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌رسد ! این در حالی ست که در سال های قبل بارها اعلام شد این سهم ۶دهم درصد است!


ایران آرت فهیمه پناه‌آذر در همشهری نوشت: لایحه بودجه سال۱۴۰۱ با سقف کلی ۳۶۳۱هزار میلیارد تومان در دولت سیزدهم بسته شده که نسبت به امسال حدود ۷۵۰هزار میلیارد تومان افزایش دارد.

کل بودجه امور فرهنگی و هنری ( وزارت ارشاد و سازمان صدا و سیما که تربیت‌بدنی و گردشگری هم شامل آن است) ۶۹/ ۰کل بودجه کشور را تشکیل می‌دهد که در این میان فصل فرهنگ و هنر ۳۵/ ۰ از کل بودجه را تشکیل داده است.

اگر نگاهی هم به بودجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیندازیم از کل بودجه کشور تنها ۴۷/ ۰درصد از بودجه عمومی دولت به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌رسد.

بودجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای سال۱۴۰۱ در حالی بیش از ۵هزار و ۳۸میلیارد تومان برآورد شده که از ردیف‌های تفکیک‌شده‌ دستگاه‌های زیرمجموعه این وزارتخانه از جمله تئاتر، موسیقی و… در لایحه بودجه خبری نیست.

۳۲۷میلیارد تومان؛ صندوق هنر
در جدول خلاصه بودجه دستگاه‌های اصلی برای حمایت از امور رفاهی و اجتماعی نویسندگان، هنرمندان و روزنامه‌نگاران(صندوق هنر) ۳۲۷میلیارد و ۶۰۰میلیون تومان درنظر گرفته شده است.

۳۳۶میلیارد تومان؛ سینما
برای حمایت و گسترش سینما و ارتقای دانش و فناوری‌های نوین صنعت سینما هم ۳۳۶میلیارد و ۹۰۸میلیون تومان برآورد شده است. 

۲۳۷میلیارد تومان؛ توسعه هنر
برای حمایت از توسعه هنر ۲۳۷میلیارد تومان برآورد شده است.

۴میلیارد تومان؛ مد و لباس
با توجه به لایحه بودجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سهم بخش طراحی، الگوسازی و مد و لباس ۳میلیارد و ۹۰۰میلیون تومان است.

۱.۵۰۰میلیارد تومان؛ برای کتاب و کتابخوانی
بودجه برنامه حمایت از فعالیت‌های فرهنگی، کتاب و کتابخوانی و ارتقای فرهنگ عمومی هزار و ۴۷۴میلیارد و ۲۴۱میلیون و ۵۰۰هزار تومان است.

یک ماده‌واحده ۲درصدی
ماده‌واحده لایحه بودجه پیشنهادی دولت، دستگاه‌های اجرایی مندرج در این قانون و پیوست‌های آن مجازند تا ۲درصد از بودجه هزینه‌ای خود را برای هم‌افزایی و ارتقای فعالیت‌ها و تولیدات فرهنگی از قبیل موضوعات قرآنی، نمایشی، مطبوعاتی، رسانه‌ای نوین، نشر و کتاب و گردشگری اختصاص دهند.

بودجه‌ای برای تولیدات تلویزیونی
همچنین بیشترین رقم اختصاص‌یافته از این بودجه -۳هزار و ۸۷۲میلیارد تومان- قرار است در بخش تولیدات تلویزیونی صرف شود. در لایحه پیشنهادی بودجه سال۱۴۰۰ سهم سازمان صداوسیما برای تولید برنامه‌های صوتی و تصویری معادل ۲۶۱۹میلیارد تومان در نظر گرفته شده بود که این میزان، در نهایت به رقمی برابر با ۳هزار و ۳۸۴میلیارد تومان رسید.

درآمدهای تبلیغاتی در سازمان صدا و سیما
البته در بند«ط» از همین تبصره درباره صداوسیما عنوان شده: «به استناد بند«پ» ماده۹۲ قانون برنامه ششم توسعه، وزارت ورزش و جوانان و سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران مکلفند درآمدهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی را به ردیف درآمدی شماره۱۴۰۱۸۴ نزد خزانه‌داری کل کشور واریز کنند. وجوه واریزی از محل ردیف ۴۷-۵۳۰۰۰۰ مندرج در جدول شماره۹ این قانون به نسبت ۳۰درصد در اختیار وزارت ورزش و جوانان و ۷۰درصد در اختیار سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران قرار می‌گیرد.»

 

منبع : ایران آرت

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید