رمان هایی که ناشران با رد کردنشان، لگد به بخت خود زدند

0
116

رمان هایی که ناشران با رد کردنشان، لگد به بخت خود زدند

علیرضا سپهوند: کتابخوانی ورزش مغز است و تحقیقات نشان داده که رسانه های صوتی تصویری به هیچ عنوان نمی توانند جای کارکرد مطالعه کتاب را بگیرند. کسب دانش و افزودن اطلاعات مهم ترین غایت کتابخوانی است و تفنن و کنجکاوی و رفع استرس و افکار منفی و گذران بهینه اوقات در مراتب بعدی این مهم قرار می گیرند. مطالعات نشان داده کتابخوانی باعث تحریک ذهنی شده و از زوال عقل پیشگیری می کند. مغز انسان همچون یک عضله به ورزش نیازمند است و ورزش مهم ترین عضو بدن انسان همانا کتابخوانی است.

بد نیست بدانیم همینکه ما در قفسه کتابهایمان دست می بریم و کتابی معروف را برای مطالعه انتخاب می کنیم، این امر برآمده از فرآیندی طولانی و سخت بوده تا کتابی به این مرحله برسد. بسیاری از نویسندگان مشهور جهان سال ها زحمت کشیده و برای رساندن اثر ادبی خود به دست من و شما از هیچ کوشش و زحمتی برای معرفی اثر خود دریغ نکرده اند و با پشتکار توانسته اند خود و اثر خود را جاودانه کنند.

در این بین برخی نویسندگان به محض اتمام کتاب، آن را به اولین ناشر که ارائه داده اند با استقبال مواجه شده و بلافاصله در خط چاپ و نشر قرار گرفته است و موارد بسیاری نیز بوده اند که علی رغم استقبال ناشر، توفیق چندانی حاصل نکرده اند. برعکس نویسندگانی بوده و هستند که سال ها از این ناشر به ناشر دیگر اثر خود را ارائه داده و هربار با پاسخ منفی انتشارات برای چاپ اثرشان مواجه شده اند. اما نکته ای که اینجا از اهمیت بالایی برخودار است این که اولا آن خالقین آثار به شدت پشتکار و اعتماد به کتاب خود داشته اند و بعد از ماهها و سال ها نه شنیدن از ناشران، بالاخره توانسته اند اثر خود را منتشر کنند و جالب تر اینکه آثارشان در سطحی باورنکردنی به موفقیت رسیده است. حالا در این گزارش به چند رمان مشهور جهان می پردازیم که در ابتدا با همین مشکلات مواجه شدند اما نویسندگانشان به اثر خود ایمان داشتند و از هیچ تلاشی فروگذار نکردند. آثاری که ابتدا از سوی ده ها ناشر رد شد اما به ناگاه سر از پرفروش ترین و پرتیراژترین کُتُب جهان درآوردند که در ادامه به چند مورد مهم از آنها می پردازیم:

«بر باد رفته»
به قلم
«مارگارت میچل»

رمان هایی که ناشران با رد کردنشان، لگد به بخت خود زدند

بیش از ۳۸ ناشر، رمان دست نویس ۱۰۰۰ صفحه ای «مارگارت میچل» را برای چاپ نپذیرفتند تا اینکه بالاخره در سال ۱۹۳۶ ناشری به واسطه دوستی و آشنایی با شوهرش، این کتاب را چاپ و منتشر کرد. تنها به فاصله ۶ ماه از چاپ رمان «بر باد رفته»، بیش از ۱ میلیون نسخه از آن به فروش رسید. بعدها «مارگارت میچل» به خاطر این کتاب جایزه «پولیتزر» را دریافت کرد تا فعل خواستن توانستن است را صرف کرده باشد.

رمان هایی که ناشران با رد کردنشان، لگد به بخت خود زدند

این رمان عاشقانه بی نظیر که شاهکار مارگارت میچل است اولین و آخرین رمان اوست که برای همیشه از محبوب ترین کتاب های تمام دنیاست. تا امروز بیش از ۳۰ میلیون نسخه از این رمان جذاب به چاپ رسیده و بارها تجدید چاپ شده است.

رمان هایی که ناشران با رد کردنشان، لگد به بخت خود زدند

خلاصه داستان
«بربادرفته» درباره دختری به نام اسکارلت اوهارا است. دختری با ظاهر جذاب و مغرور و بی پروا از ارتباط با اطرافیان که برای رسیدن به خواسته های خودش هیچ مرزی ندارد، زندگی و عشقش به جنگ پیوند می خورد. پدرش یک زمین دار متمول جنوبی است. وقتی او خبر نامزدی اشلی پسر یکی از زمین داران همسایه با دختری ساده و بی آلایش به نام ملانی را می شنود، حسادت زنانه اش تحریک می شود و به اشلی ابراز علاقه می کند. او فکر می کند با داشتن اشلی می تواند به واقعیت زندگی برسد و برای رسیدن به او از هیچ کاری ابایی ندارد و …

رمان هایی که ناشران با رد کردنشان، لگد به بخت خود زدند

نقطه قوت داستان، ماجرای عشق اسکارلت به اشلی است که خیلی زود آغاز می شود. همین، قلابی قوی به ذهن خواننده می اندازد و او را دنبال خود می کشاند. جنگ به عنوان بستر داستان، به ماجرای عشق اسکارلت و زندگی او کشیده می شود. مشکلات بعدی از جمله فقر، آتش سوزی، مرگ، فساد و مشکلات روحی انسان ها در اثر تبعات جنگ در روند داستان پدیدار می شوند. نویسنده روی عناصر داستان کاملا مسلط بوده و این موضوع در کابوس های اسکارلت در طول داستان مکرر دیده می شود و در پایان پرده از آن راز برداشته می شود.

خدمتکار
اثر
«کاترین استاکت»

رمان هایی که ناشران با رد کردنشان، لگد به بخت خود زدند

دست نویس رمان خدمتکار که توسط بیش از ۶۰ ناشر و آژانس ادبی رد شد! اما یک ناشر کوچک پذیرفت کتاب را چاپ کند و پس از سه هفته به عنوان پرفروش ترین کتاب شناخته شد.

رمان هایی که ناشران با رد کردنشان، لگد به بخت خود زدند

«خدمتکار» نام رمانی است که کاترین استاکت، نویسنده آمریکایی نوشته و در سال ۲۰۰۹ منتشر شد. این اثر اولین رمان «کاترین استاکت» است که نوشتن آن ۵ سال طول کشید و ۶۰ ناشر آن را برای چاپ نپذیرفتند تا اینکه سرانجام در سال ۲۰۰۹ منتشر شد. «خدمتکار» در بیش از ۳۵ کشور منتشر شده و تا آگوست ۲۰۱۱، پنج میلیون نسخه از آن فروخته شد. این رمان بیش از ۱۰۰ هفته در لیست پرفروش ترین کتاب های نیویورک تایمز بوده است.

رمان هایی که ناشران با رد کردنشان، لگد به بخت خود زدند

خلاصه داستان
ماجرای «خدمتکار» در جکسون، می سی سی پی ۱۹۶۴-۱۹۶۲ روی می دهد. تغییر و تحول در هر جامعه ای، داستان های گوناگونی خلق می کند و «خدمتکار» روایت گر یکی از همین تغییرهاست. رمان در میانه قرن بیستم میلادی می گذرد، دهه شصت به اواخر خود نزدیک می شود و زندگی های گوناگونی در این فاصله، درهم گره خورده اند. آمریکا تغییر می کند و این تغییرات بیشتر اجتماعی هستند. جنگ ویتنام به روزهای سیاه خود نزدیک می شود، جنبش سیاه پوستان به شدت سر برآورده، فاصله بین نسل ها گسترش یافته و جامعه در حد و مرز انفجار قرار گرفته است. در این میان، در ایالت می سی سی پی که از ایالت های جنوبی و به شدت نژادپرست است، زندگی رنگین پوستان و سفیدپوستان درهم تنیده شده است.

روایت کتاب در جامعه طبقه متوسط و ثروتمند سفیدپوست می گذرد، در کنار خدمتکارهای رنگین پوست و خانواده های آنان. رمان ساختار روایتی تکه تکه ای دارد. چند شخصیت کلیدی، هرکدام فصل هایی را برای ما روایت می کنند و این روایت ها، در کنار اخبار و گزارش هایی که جابه جا درون رمان جای گرفته، به خواننده این اجازه را می دهد تا خود تصمیم بگیرد که در روایت داستان چه می گذرد. آدم ها می آیند و می روند، مکان ها عوض می شوند و از یک ماجرا، تفسیرهای کاملاً متفاوتی عرضه می شود اما ساختار کلی داستانی یکی است، خدمتکارها و روزگار آن ها.

ارباب مگس ها
به قلم
«ویلیام گلدینگ»

رمان هایی که ناشران با رد کردنشان، لگد به بخت خود زدند

کتاب ویلیام گلدینگ با مخالفت ۲۱ ناشر رو به رو شد اما پس از چاپ موفق شد برنده جایزه نوبل شود. در ابتدا تنها ۳۰۰۰ نسخه از آن به فروش رفت اما دو سال بعد یعنی در سال ۱۹۵۶ به یکی از پرفروش ترین کتاب ها بدل شد و مجله تایم از آن به عنوان یکی از ۱۰۰ کتاب موفق جهان نام برد.

رمان هایی که ناشران با رد کردنشان، لگد به بخت خود زدند

«سالار مگس ها» یا «ارباب مگس ها» (Lord of the Flies) رمانی است از «ویلیام گلدینگ»، نویسنده انگلیسی و برنده جایزه نوبل ادبیات، که لزوم حاکمیت قانون در جوامع انسانی را به تصویر می کشد و عنوان خود را از شیطان بعل الذباب گرفته است.

رمان هایی که ناشران با رد کردنشان، لگد به بخت خود زدند

در این داستان هواپیمای حامل بچه های یک مدرسه در نزدیکی جزیره ای متروکه سقوط می کند و آنها بدون سرپرست موظف به اداره خودشان می شوند. پس از مدت کوتاهی، گروه قانون گریز با توسل به اهرم های زر و زور و تزویر جمعیت را به سوی توحش می کشند.

«خاطرات آن فرانک»
اثر
«آن فرانک»

رمان هایی که ناشران با رد کردنشان، لگد به بخت خود زدند

این کتاب امروزه در فهرست آثار حافظه جهانی یونسکو به ثبت رسیده است اما در زمان انتشار با مخالفت ۱۵ ناشر رو به رو شد. پدر آنه با هزینه شخصی کتاب را چاپ کرد و خیلی زود به یکی از پرفروش ترین کتاب های عصر خود بدل شد. البته متاسفانه این کتاب از سوی طرفداران هولوکاست در حد وسیعی تحریف، چاپ و منتشر شد که این نسخه تحریف شده هیچ سنخیتی با مطالب و خاطرات روزانه آن دخترک نوجوان از جنگ جهانی دوم نداشت و بعداً علاقمندان به اثر اصلی، انتقادات گسترده ای علیه تحریف و دستکاری این اثر کردند و به انتشار نسخه اصلی در سطحی گسترده اقدام کردند.

رمان هایی که ناشران با رد کردنشان، لگد به بخت خود زدند

«آنه فرانک» و خانواده اش در زمان جنگ جهانی دوم از دست نازی ها به مدت ۲۵ ماه در یک خانه زیرزمینی مخفی می شوند. او در این مدت خاطرات خود را به صورت روزانه از این دو سال و سختی های تعقیب و گریز خود و خانواده اش می نویسد. در نهایت مخفیگاهشان لو می رود و همه دستگیر می شوند. «اُتو فرانک» تنها بازمانده این خانواده بود که پس از جنگ دفترچه خاطرات آنه را دست نخورده دریافت کرده بود و به یاد خانواده اش تصمیم به انتشار آن گرفت که در ابتدا بسیاری از ناشران آن را نپذیرفتند.

تلاش های وی در نهایت منجر به چاپ آن در سال ۱۹۴۷ شد. این اثر از زبان اصلیش، یعنی هلندی ترجمه و برای اولین بار در سال ۱۹۵۲ با عنوان خاطرات یک دختر جوان به زبان انگلیسی چاپ شد. این کتاب دربرگیرنده خاطرات زندگی وی از تاریخ ۱۲ ژوئن سال ۱۹۴۲ تا یکم آگوست ۱۹۴۴ است. این اثر که به زبان های بسیاری ترجمه شده، یکی از پرخواننده ترین کتاب های جهان به شمار می آید و چندین نمایشنامه و فیلم براساس آن ساخته شده است.

ساختمانی که خانواده فرانک و چهار تن دیگر در حدود دو سال در اتاق های مخفی آن زندگی می کردند در ماه مه ۱۹۶۰ به موزه تبدیل شد. و یکی از پربازدید ترین موزه های آمستردام به شمار می آید.

«کری»
اثر
«استیون کینگ»

رمان هایی که ناشران با رد کردنشان، لگد به بخت خود زدند

«استیون کینگ» برای چاپ این اثر که اولین رمانش محسوب می شد بسیار به در بسته برخورد و ناشران اثر و قلم عجیب، غریب، جدید و منفی او را نمی پذیرفتند. در اکثر مواقع چنین پاسخی را از ناشران دریافت می کرد: ”ما هیچ علاقه ای به انتشار داستان های علمی تخیلی که آرمان شهرهای منفی را به تصویر می کشند، نداریم.»

رمان هایی که ناشران با رد کردنشان، لگد به بخت خود زدند

اما بالاخره پشتکارش جواب داد و کتابش چاپ شد و توانست در مدت زمان کوتاهی بیش از یک میلیون نسخه بفروشد. استفن کینگ یکی از پرطرفدارترین نویسندگان سال های اخیر در ژانر وحشت و فانتزی است. او که با رمان «کری» پا به دنیای نویسندگان گذاشت، در حال حاضر آثار درخشانی دارد که بیشتر آن ها در فهرست پرفروش ترین های نیویورک تایمز قرار گرفته اند و از روی بسیاری از آثارش فیلم سینمایی و تلویزیونی همچون «مسیر سبز» (The Green Mile)، آن (It)، بی خوابی (Insomnia) و زیبای خفته (Sleeping Beauties)  ساخته شده است.

رمان هایی که ناشران با رد کردنشان، لگد به بخت خود زدند

خلاصه داستان
کری داستان یک دختر دبیرستانی فوق العاده خجالتی و فاقد اعتماد به نفس با توانایی ذهنی تله کینتیک و یک مادر بد دهن است. نام این دختر، کری وایت است و قصد دارد به انتقام علیه همسالانی که در گذشته او را مورد آزار و اذیت قرار داده اند، ادامه دهد. اگر قصد دارید ژانر وحشت را عمیق تر درک کنید، این کتاب بهترین انتخاب شما خواهد بود.

«جاناتان مرغ دریایی»
 اثر
«ریچارد باخ»

رمان هایی که ناشران با رد کردنشان، لگد به بخت خود زدند

باخ ۱۸ مرتبه با مخالفت ناشرانی رو به رو شد که می گفتند: ”کسی حاضر به خواندن کتابی درباره یک مرغ دریایی نمی شود، سوژه این کتاب احمقانه است! اما پس از انتشار کتاب، تنها در سال اول ۱ میلیون نسخه از آن به فروش رفت و «ریچارد باخ» را از یک خلبان سابق نیروی هوایی به یک نویسنده مشهور و خوش آوازه بدل کرد.

رمان هایی که ناشران با رد کردنشان، لگد به بخت خود زدند

جاناتان مرغ دریایی (Jonathan Livingston Seagull) حکایتی است در قالب رمان کوتاه که ریچارد باخ آن را نوشته است. این رمان در سال ۱۹۷۰ منتشر شد. این داستان روایتگر یک مرغ نوروزی است که در باب زندگی و پرواز می آموزد.

رمان هایی که ناشران با رد کردنشان، لگد به بخت خود زدند

ریچارد باخ این کتاب را تحت یک سری داستان کوتاه نوشت که در اواخر دهه ۱۹۶۰ در مجله پرواز منتشر شد. نخستین بار در قالب کتاب در سال ۱۹۷۰ منتشر و تا پایان سال ۱۹۷۲ بیش از یک میلیون نسخه چاپ شد. ریدرز دایجست (Reader Digest) نسخه خلاصه را منتشر کرد و این کتاب در صدر فهرست پرفروش های نیویورک تایمز قرار گرفت و به مدت ۳۷ هفته باقی ماند. در سال ۱۹۷۲ و ۱۹۷۳، این کتاب در صدر فهرست هفتگی ناشران رمان های پرفروش در ایالات متحده قرار گرفت. در سال ۲۰۱۴ این کتاب دوباره با عنوان «جاناتان لیوینگستون مرغ دریایی: ویرایش کامل» منتشر شد که بخش چهارم ۱۷ صفحه ای را به داستان اضافه کرد.

خلاصه داستان
جاناتان مرغ دریایی، داستان جاناتان لیوینگستون است. مرغ دریایی که دلش می خواهد بتواند پرواز کردن را یاد بگیرد و آن را تجربه کند. جاناتان دوست ندارد روزهایش را مانند بقیه مرغ های دریایی به خوردن و خوابیدن بگذراند. بنابراین شروع به انجام دادن تمرین هایی برای پرواز کردن می کند. دیگران از این رفتار او تعجب می کنند. او را از یادگرفتن پرواز نهی می کنند. پدر و مادرش هم نگران حال جاناتان هستند. در نهایت یک روز جمع بزرگی تشکیل می دهند و در آن جاناتان را از جمعشان طرد می کنند. هرچند این رفتارها او را ناراحت می کند اما مایوس نمی شود و به تلاشش ادامه می دهد تا اینکه … .

جاناتان مرغ دریایی کتابی است درباره رهایی، پرواز و دل کندن از عادات و تلاش برای ساخت دنیایی بهتر.

«دفتر خاطرات»
نوشته
«نیکولاس اسپارکس»

رمان هایی که ناشران با رد کردنشان، لگد به بخت خود زدند

این داستان عاشقانه ۲۴ بار مورد مخالفت چاپ و انتشار از سوی ناشران قرار گرفت. سرانجام در سال ۱۹۹۶ به چاپ رسید و در اولین هفته در صدر فهرست پرفروش ترین و محبوب ترین کتاب های تخیلی نیویورک تایمز قرار گرفت. «دفترچه یا دفتر خاطرات» (The Notebook‎) رمانی عاشقانه از «نیکولاس اسپارکس» است که براساس داستانی واقعی نوشته شده است. این کتاب بعدها مبنای اقتباسی سینمایی به همین نام قرار گرفت.

رمان هایی که ناشران با رد کردنشان، لگد به بخت خود زدند

خلاصه داستان
«دفترچه خاطرات»، رمان عاشقانه معاصر است که در دوران قبل و بعد از جنگ رخ می دهد. نوآ و آلی تابستان خوبی را با هم سپری می کنند اما خانوده آلی و واقعیت های اقتصادی و اجتماعی آن دوران، مانع از به هم رسیدن این دو جوان می شود. اگرچه نوا تلاش می کند، پس از جدایی با آلی ارتباط داشته باشد، اما نامه هایش بی پاسخ می ماند. عاقبت نوآ در آخرین نامه اش به عشق جاودان و نامیرایش اعتراف می کند. نوآ به شمال سفر می کند تا شغلی مناسب پیدا کند و یاد و خاطره آلی را از یاد ببرد و عاقبت به جنگ می رود.

رمان هایی که ناشران با رد کردنشان، لگد به بخت خود زدند

پس از خدمت به کشورش، به خانه بازمی گردد تا خانه ایی قدیمی را بازسازی کند. مقاله ای در روزنامه در مورد تلاش های او برای این کار، توجه آلی را جلب می کند و بعد از ۱۴ سال نزد او می رود. دو روزی را با هم می گذرانند و آلی تصمیم می گیرد بین دو مردی که دوست دارد انتخاب کند. این داستان توسط شخصیتی متعلق به عصر حاضر روایت می شود که برای زنی که مبتلا به آلزایمر است، کتاب می خواند…

«سرگذشت نارنیا»
اثر
«سی اس لوئیس»

رمان هایی که ناشران با رد کردنشان، لگد به بخت خود زدند

نوشتن رمان «سرگذشت نارنیا» از سال ۱۹۴۹ تا ۱۹۵۴ برای نویسنده اش طول کشید. «سی اس لوئیس» ایرلندی برای چاپ این مجموعه رمان تخیلی  ۳۷ بار با مخالفت ناشران رو به رو شد تا اینکه یک کارگزار ادبی به نام «جفری بلیس» به او کمک کرد تا کتابش را به چاپ برساند. تا امروز بیش از ۱۲۰ میلیون نسخه از این کتاب به ۴۷ زبان زنده دنیا، ترجمه و به فروش رسیده است.

رمان هایی که ناشران با رد کردنشان، لگد به بخت خود زدند

سرگذشت نارنیا (The Chronicles of Narnia) مجموعه ای از هفت رمان تخیلی نوشته «سی اس لوئیس» برای کودکان است. در ایران بیشتر با نام «ماجراهای نارنیا» شناخته می شود. این مجموعه به عنوان یک اثر کلاسیک در ادبیات کودک و شناخته ترین اثر نویسنده اش شناخته می شود.

رمان هایی که ناشران با رد کردنشان، لگد به بخت خود زدند

خلاصه داستان
«سرگذشت نارنیا» ماجرای کودکانی را نقل می کند که نقش اصلی را در تاریخچه دنیای نارنیا بازی می کنند. در هر کتاب از این مجموعه (به جز اسب و آدمش) کودکانی از دنیای ما به صورت جادویی به نارنیا منتقل می شوند. جایی که از آن ها خواسته می شود تا به اصلان شیر کمک کنند تا از پس بحران در دنیای نارنیا برآید. نارنیا دنیایی است که در آن حیوانات سخن می گویند، جادو امری رایج نیست ولی جادو در بطن سرزمین وجود دارد و خوبی به جنگ با بدی می رود. داستان آفرینش نارنیا در روز نخست با آواز اصلان شیر و سخنگو شدن حیوانات با جادوی او در کتاب خواهرزاده جادوگر و داستان پایان آن در کتاب آخرین نبرد آمده است…

«هری پاتر و سنگ جادو»
اثر
«جِی کِی رولینگ»

رمان هایی که ناشران با رد کردنشان، لگد به بخت خود زدند

بی شک «جِی کِی رولینگ» و «هری پاتر» مشهورترین نویسنده زنده و رمان معاصر جهان هستند. اما این شهرت و محبوبیت راحت به دست نیامده است. خانم رولینگ ۱۲ بار قبل از چاپ کتاب رمان خود با مخالفت ناشران مواجه شد اما از پای ننشست. بد نیست بدانید چاپ اول این کتاب در شمارگان ۱۰۰۰ نسخه ای منتشر شد اما خیلی زود به یکی از پرفروش ترین کتاب های کودک و نوجوان دنیا و تاریخ بدل شد.

رمان هایی که ناشران با رد کردنشان، لگد به بخت خود زدند

اصرار رولینگ بر چاپ کتابی که ده ها ناشر از انتشار آن روی گردان بودند، باعث میراثی شد که به ۷۵ زبان و به طور تقریبی در ۴۵۰ میلیون نسخه منتشر شد. کتاب های هری پاتر از پرفروش ترین کتاب های تاریخ بشر بوده اند. در سال ۲۰۰۷ فهرست ثروتمندان، ساندی تایمز میزان ثروت رولینگ را به ۴۵۴ میلیون پوند (۱٫۰۷ میلیارد دلار) تخمین زد. در همین سال به انتخاب مجله تایم، رولینگ پس از ولادیمیر پوتین به عنوان دومین شخص تأثیرگذار سال انتخاب شد.

رمان هایی که ناشران با رد کردنشان، لگد به بخت خود زدند

«هری پاتر و سنگ جادو» (Harry Potter and the Philosopher’s Stone) نخستین جلد از مجموعه کتاب های هری پاتر، نوشته نویسنده انگلیسی «جی کی رولینگ» است که به روایت زنده ماندن هری پاتر از حمله «لرد ولدمورت» و کشته شدن پدر و مادرش در آن حمله می پردازد. این کتاب در ۲۶ ژوئن ۱۹۹۷ توسط انتشارات بلومزبری در لندن انتشار یافت. سپس این کتاب در ۱ سپتامبر ۱۹۹۸ میلادی در ایالات متحده توسط انتشارات اسکلاستیک منتشر شد و به رکورد قابل توجهی از فروش دست یافت. در سال ۲۰۰۱ میلادی، فیلمی به اقتباس از این کتاب و با همین نام ساخته شد و مورد استقبال قرار گرفت. نخستین فیلم «هری پاتر» را «کریس کلمبوس» کارگردانی کرد و نقش هری پاتر را «دنیل ردکلیف» به همراه «اما واتسون» در نقش «هرمیون گرنجر» و «روپرت گرینت» در نقش «رون ویزلی» از دوستان هری پاتر ایفا کردند.

هری پاتر و سنگ جادو، موفق به کسب جوایز ادبی کودک و نوجوان بسیاری شد و در اوت ۱۹۹۹ در فهرست پرفروش های نیویورک تایمز قرار گرفت و در سال های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۰ اکثر مواقع در این جدول باقی ماند. این کتاب به ۷۳ زبان دنیا، ترجمه شده و از برترین رمان های جهان به شمار می رود. با وجود استقبال فراوان از این کتاب، بعضی از گروه های مذهبی، این کتاب را مسبب ترویج افکار جادوگری دانستند و از پذیرش آن خودداری کردند. ولی بسیاری دیگر روحیه مبارزه و ایثارگری درون کتاب را تحسین کرده و آن را ستودند.

خلاصه داستان
هری پاتر، پسری ده ساله است که به همراه خانواده دورسلی، شامل عمو ورنون، خاله پتونیا و دادلی زندگی می کند. او زندگی مشقت باری دارد، زیرا مدام از سوی دورسلی ها اذیت می شود و آنها رفتار زننده ای با او دارند. عمو ورنون مدام او را در اتاقک زیر پله ها محبوس می کند و دادلی او را کتک می زند. زمانی که قرار است هری، به یک مدرسه سطح پایین به نام استون وال برود از یک فرد ناشناس، نامه مشکوکی به هری می رسد. قبل از اینکه او بتواند نامه را بخواند، عمو ورنون نامه را می گیرد و بعد از خواندن آن را پاره می کند. بعد از این اتفاق، صدها نامه دیگر از جاهای مختلف به خانه سرازیر می شود. عمو ورنون نیز تمام نامه ها را معدوم می کند. دورسلی ها برای فرار از نامه ها از لندن خارج می شوند، تا مدتی را در یک کلبه چوبی در وسط دریا سپری کنند.

وقتی همه خواب هستند، و هری به تنهایی مشغول یادآوری تولد یازده سالگی اش است، یک مرد غول پیکر به نام روبیوس هاگرید در را از جا می کند و همه را میخکوب می کند. هاگرید تمام ماجرای زندگی هری را برایش تعریف می کند. او به هری اطلاع می دهد که فرد مشهوری است و در گذشته زمانی که لرد ولدمورت (یک جادوگر تبهکار و شیطانی) قصد کشتن او را داشت به شکلی معجزه آسا نجات یافت و خود ولدمورت تمام قدرتش را از دست داد و محو شد، در آن حمله والدین هری، جیمز و لیلی بدست ولدمورت کشته شدند. هاگرید همچنین به او می گوید که یک جادوگر است و باید برای یادگیری فنون جادوگری به مدرسه علوم و فنون جادوگری هاگوارتز برود و…

رمان هایی که ناشران با رد کردنشان، لگد به بخت خود زدند


منبع :
خبرگزاری فارس

منبع : برخط نیوز

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید