دیپلمات روس خواهان گفت وگوهای عمیق مسکو-واشنگتن درمورد برجام شد

0
85

دیپلمات روس خواهان گفت وگوهای عمیق مسکو-واشنگتن درمورد برجام شد

«آناتولی آنتونوف» سفیر روسیه در ایالات متحده آمریکا روز گذشته (پنجشنبه) طی یک سخنرانی که در صفحه فیس بوک سفارتخانه روسیه منتشر شد، خواستار گفت وگوهای عمیق تر روسیه و ایالات متحده در خصوص برجام شد.

بنا بر گزارش خبرگزاری روسی «تاس»، آنتونوف با استقبال از سیگنال های دولت «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا برای ازسرگیری گفت وگوهای ثبات راهبردی تأکید کرد که مسکو انتظار دارد که گفت وگوهای عمیق تری با آمریکا در خصوص شماری از موضوعات منطقه ای از جمله افغانستان، کره جنوبی، سوریه و برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) داشته باشد.

وی در این خصوص توضیح داد: «روسیه انتظار گفت وگوی عمیق تر در خصوص موضوعات منطقه ای (با آمریکا) را دارد. این موضوعات شامل سوریه، افغانستان، اوضاع شبه جزیره کره، همکاری در خصوص برجام، اوضاع خاورمیانه (غرب آسیا)، آمریکای لاتین، آسیا و آفریقا می شود».

اظهارات سفیر روسیه در ایالات متحده در حالی مطرح شده است که مقام های دولت «جو بایدن»، رئیس جمهور آمریکا در روزهای گذشته اعلام کرده اند که  قصد دارند آمریکا را به توافق هسته ای برجام بازگردانند اما با وجود این، دولت جدید آمریکا هنوز ساز و کار خود برای بازگشت به توافق هسته ای را مشخص نکرده است. اعضای تیم بایدن در اظهاراتی مبهم می گویند قصد دارند از بازگشت به برجام به عنوان مبنایی برای «قوی تر و طولانی تر کردن» توافق هسته ای استفاده کنند.

با آنکه واشنگتن طرفی بوده که توافق هسته ای را نقض کرده و از آن خارج شده است دولت آمریکا می گویند بازگشت به برجام منوط به این است که جمهوری اسلامی ایران گام هایی را که در واکنش به نقض عهد آمریکا برداشته به عقب برگرداند.

جمهوری اسلامی ایران تصریح کرده که با توجه به آنکه واشنگتن طرفی بوده که توافق را نقض کرده و کاهش تعهدات تهران در واکنش به اقدام غیرقانونی آمریکا انجام شده هر گامی از سوی تهران بعد از رفع تحریم ها صورت خواهد گرفت.

آمریکا اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ با نقض تعهداتش از این توافق مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل متحد خارج شد.


منبع :
خبرگزاری فارس

منبع : برخط نیوز

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید