جنبش دانشجویی برای رفع فقر نرم افزاری و فسادفکری برنامه داشته باشد

0
81

جنبش دانشجویی برای رفع فقر نرم افزاری و فسادفکری برنامه داشته باشد

وحید جلیلی مدیر دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب در چهل و چهارمین نشست سراسری جنبش عدالتخواه دانشجویی، گفت: شهید قاسم سلیمانی امتی ترین چهره جمهوری اسلامی است و در مجموع، فتنه و شعار نه غزه نه لبنان و برای خالی کردن پشت شهید سلیمانی در منطقه به راه افتاد.

وی با بیان اینکه جریان های سیاسی وقتی بدانند که می توانند ما را با ترس اداره کنند هیچ وقت سازوکار های انتخاباتی خود را مبتنی بر کار زیرساختی، آینده نگرانه، مبدرانه و مبتنی بر مبانی معرفتی اصلاح نمی کنند، افزود: هدف جریان های سیاسی دستیابی به قدرت است به همین دلیل این جریان ها در خصوص مدل مردم سالاری دینی و حضور حداکثری مورد تاکید رهبر معظم انقلاب می گویند باید این شوخی ها را بگذاریم کنار ما باید به قدرت برسیم.

جلیلی تصریح کرد: اگر از تعاون اجتماعی، فراخوان مردم و از به صحنه کشیدن توده ها و جمهور صحبت می کنیم از این جهت است که نگاه توحیدی ما به عالم محقق نمی شود مگر اینکه همه با هم عبادت کنیم و این یکی از مبانی جمهوریت است.

این فعال فرهنگی گفت: هر چقدر بیشتر هم افزایی داشته باشیم و به شکل فراگیرتری به کاروان آرمانخواهی توحیدی ورود پیدا کنیم امکان این که آن حقی را که خدا به گردن ما دارد را محقق کنیم بالاتر می رود.

جلیلی افزود: در آرمان خواهی تک تک مردم موضوعیت دارند و این هدف با وجود مشارکت همه محقق می شود و اگر حتی یک نفر در این میدان تعاون اجتماعی ورود پیدات نکرد باید غصه بخوریم.

وی با بیان اینکه در هیچ دوره ای سابقه نداشته که جبهه حق به مانند امروز به تمرکز و اقتدار رسیده باشد، افزود: بعد از هزاران سال جمهوری اسلامی با صد ها هزار خون پاک و مطهری که پای آن ریخته شده شکل گرفته و در دل مستکبرین و طاغوت ها وحشت انداخته با این وجود آن ها تمام توان نظامی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و هنری خود را بسیج کردند تا جمهوری اسلامی را به زمین بزنند.

جلیلی افزود: در این شرایط که جدال جبهه حق و باطل این همه آشکار است ما باید با هم افزایی جریان جبهه حق را پیش ببریم، اما آیا واقعا حیف نیست که ما در این مسیر رشد نکنیم و از این امکان برای ارتقاء کمال انسانی خود استفاده نکنیم. اگر نگاه ما به جمهوریت از این منظر باشد و اگر این اتفاق بیفتد آن وقت از حضور پیدا نکردن مردم در انتخابات خوشحال نمی شویم.

این فعال فرهنگی گفت: وقتی ما بر اساس مبانی معرفتی عمل نمی کنیم در رفتار سیاسی و سازماندهی اجتماعی خود دچار تناقض می شویم در این وضعیت ما به ظاهر طرفدار دین هستیم، اما در عمل نه تنها بسیاری از ضروریت های دینی برای ما مهم نیست بلکه برای نابود کردن آن قدم برمی داریم، چون از یک مصلحت موقتی، محدود و زودگذار می ترسیم؛ از این رو به خاطر یک سری محافظه کاری ها و مصلحت اندیشی ها حاضریم اصول را زیر پا بگذاریم.

جلیلی با بیان اینکه بسیاری از متون دینی ما از جمله نهج البلاغه نیاز به تفسیر دارند، اما به دلیل خلاء های موجود امثال بنده باید با فهم قاصر خود در این زمینه حرف بزنیم، تصریح کرد: معارف متعددی که جزو مسائل روز و ضرورت های امروز ما هستند در نهج البلاغه وجود دارند، اما کدام یک از این معارف برای ما تفسیر شده اند.

وی گفت: به هر روی اگر در مسائلی همچون مردم سالاری دینی، جمهوریت و یا پیروزی در انتخابات مبانی معرفتی نداشته باشیم آن موقع تئوریسین ها جای تاکتیسین ها را می گیرند و وقتی این اتفاق بیفتد امکان غلبه جریان اغوا بر جریان اغنا زیاد می شود در نتیجه ما روزبه روز از مبانی مردم سالاری دینی فاصله می گیریم.

وی بیان کرد: جمهوریت اسلامی یعنی جمهوریت تبیین، روشنگری و اغناء، اما وقتی نگاه ما به جمهوری اسلامی مبنای معرفتی نداشته باشد و صرفا دغدغه ما تاکتیکی باشد آن موقع خواهیم دید که جریان اغوا تاکتیک های ما را در انتهای مبانی خود قرار می دهد.

این فعال فرهنگی با بیان اینکه ما با تاکتیک، تشکیلات و سازوکار مخالف نیستیم، چون هر مفهوم و ارزشی برای اجرا باید سازوکار های متناسب با خود را پیدا کند، اضافه کرد: تاکتیک و عملیات اجرایی باید در امتداد تئوری و منطبق بر مبانی معرفتی باشد و نه در مقابل آن قرار بگیرد. اما وقتی ما نسبت به مبانی معرفتی تذکر نمی دهیم و تلقی های مان از مفاهیم تازه گردانی و به روز نمی شود آن وقت زمینه فراهم خواهد شد که نگاه ها و نرم افزار های دیگری بر سخت افزار جمهوری اسلامی حاکم شوند.

وی با اشاره به اینکه نرم افزار حکومت اسلامی به مانند الکتریسیته عمل کرده و جمهوری اسلامی را زنده می کند، گفت: ‘>جنبش دانشجویی باید نسبت به این موضوع دغدغه داشته باشد. جنبش دانشجویی در پی محرومیت زدایی است و یکی از محرومیت زدایی ها نیز محرومیت زدایی فکری است و با این حال جامعه ای که ذهنش خالی است از جامعه ای که شکمش خالی باشد مظلوم تر است.

جلیلی تصریح کرد: فقر نرم افزاری فقر خطرناکی است، چون فقر های دیگر را به دنبال خود می آورد، اما جنبش دانشجویی نسبت به فقر نرم افزاری و محرومیت های نرم افزاری و فساد فکری واکنشی ندارد.

وی گفت: نمی شود که ما در مقابل فساد نظری و فقر نرم افزاری سکوت کنیم و بی اعتناء باشیم، اما وقتی این فقر نرم افزاری، اختلال در دستگاه محاسباتی و فساد فکری به نتایجی در حوزه سیاست، اقتصاد و روابط بین الملل دست یافت آن وقت به مبارزه با معلول و نتایج آن فساد فکری و نرم افزاری بپردازیم.

جلیلی اظهار داشت: جنبش دانشجویی به خاطر پایگاهی که در فضای علمی و فکری کشور دارد حتما باید برای رفع فقر نرم افزاری و فساد فکری برنامه داشته باشد.


منبع :
خبرگزاری فارس

منبع : برخط نیوز

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید