جزئیات رشد اقتصادی ۹ ماهه – بهبود سرمایه گذاری در سال ۹۹ + جدول

0
173

جزئیات رشد اقتصادی ۹ ماهه – بهبود سرمایه گذاری در سال ۹۹ + جدول

 بر اساس آخرین نتایج حسابهای ملی فصلی مرکز آمار ایران، محصول ناخالص داخلیGDP به قیمت ثابت سال ۱۳۹۰ در ۹ ماهه نخست سال ۱۳۹۹ به رقم ۵۲۳۱ هزار میلیارد ریال با نفت و ۴۵۴۶ هزار میلیارد ریال بدون احتساب نفت رسیده است.

در حالی که رقم مذکور در مدت مشابه سال قبل با نفت ۵۲۹۵ هزار میلیارد ریال و بدون نفت ۴۵۹۳ هزار میلیارد ریال بوده که نشان از رشد ۲,۱- درصدی محصول ناخالص داخلی با نفت و ۱- درصدی محصول ناخالص داخلی بدون نفت در ۹ ماهه نخست سال ۱۳۹۹ دارد.

جزئیات رشد اقتصادی 9 ماهه -  بهبود سرمایه گذاری در سال 99 + جدول

چند سالی است که به واسطه تشدید تحریم ها و تلاطم ارزی تولید ناخالص داخلی نتوانسته رشد داشته باشد و ارزش افزوده سال های قبل خود را حفظ کند. آمارهای فصل پاییز روند بهبودی برای بخش های مختلف اقتصادی را مخابره کرده است.که در مقایسه با فصل های قبل وضعیت بهتری دارند.

گروه کشاورزی که در فصل بهار تقریبا رشد صفر را تجربه کرده بود در فصل پاییز ۵.۵ درصد مثبت شد. گروه صنایع و معادن نیز از منفی ۵.۳ درصد خود را به مثبت ۳.۷ درصد رساند. در زیر گروه این بخش استخراج نفت و گاز طبیعی که منفی ۱۴.۵ درصد بود حکایت از بهتر شدن شرایط در تولید و صادرات دارد به طوری که در پاییز ۴.۹ درصد مثبت شده است.

بیشترین تاثیر کرونا طی یک سال گذشته در بخش خدمات بوده و همچنان نتوانسته به جایگاه اصلی خود بازگردد البته آمارها اندکی رو به بهبود است و از منفی ۴.۲ درصد به منفی ۱.۸ درصد رسید.

جزئیات رشد اقتصادی 9 ماهه -  بهبود سرمایه گذاری در سال 99 + جدول

براساس اطلاعات مرکز آمار، یکی از شاخص هایی که می تواند مطلوب بودن شرایط را ملموس کند هزینه مصرف نهایی خصوصی است که همچنان منفی گزارش شد. دولت نیز با توجه به تحریم ها و افت صادرات نفت و کمبود منابعی که وجود دارد هزینه مصرف نهایی خود را ثابت نگه داشته که البته اگر این توان وجود داشته باشد باید در چارچوب سیاست های پولی و مالی افزایش یابد.

تشکیل سرمایه ثابت ناخالص یکی از مولفه های رشد اقتصادی و حرکت به سمت تولید و ارزش افزوده بیشتر است که توانسته بعد از چند فصل که رشد منفی را تجربه کرده در فصل پاییز ۴.۶ درصد مثبت شد.

بیشترین تشکیل سرمایه در بخش ساختمان بوده که از منفی ۲.۳ درصد به ۸.۶ درصد افزایش یافته البته بخش ماشین الات نیز روند رو به رشد را شروع کرده هرچند حرکت آن کند است اما می تواند در فصول آینده و به واسطه کاهش تحریم ها نیز در شرایط مطلوب قرار گیرد.

همانطور که در نمودار مشاهده می شود روند فراز و فرود رشد اقتصادی به هیچ وجه ثبات ندارد که همین عامل نااطمینانی از آینده و سرمایه گذاری را تحت الشعاع قرار می دهد.

جزئیات رشد اقتصادی 9 ماهه -  بهبود سرمایه گذاری در سال 99 + جدول

رشد ناخالص داخلی فصلی کشور نیز به تفکیک بخش های حکایت از روند کند اما مثبت را دارد. با این وجود سهم هر بخش از تولید ناخالص داخلی در برخی بخش های از جمله تشکیل سرمایه در ماشین الات و صادرات کالا و خدمات و واردات کالا و خدمات افت مشاهده می شود.

مقایسه رشد اقتصادی در نه اول سال ۹۹ با مدت مشابه در سال ۹۸ نشان می دهد که تشکیل سرمایه در بخش ساختمان با کاهش روبرو شده و از ۹.۳ درصد به ۳.۸ درصد رسیده است.صادرات و واردات نیز با توجه به تحریم ها و شرایط ناشی از کرونا همچنان با افت روبرو است.

جزئیات رشد اقتصادی 9 ماهه -  بهبود سرمایه گذاری در سال 99 + جدول


منبع :
خبرگزاری فارس

منبع : برخط نیوز

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید