تیفوس در تهران و مردم نازنین آن روزگار! – سالی که خبری از خرید عید نبود و پولش را به بیماران دادند

0
150

تیفوس در تهران و مردم نازنین آن روزگار! – سالی که خبری از خرید عید نبود و پولش را به بیماران دادند

همین دیروز|گروه تاریخ خبرگزاری فارس- امین رحیمی: سال ۱۳۲۱ شمسی در ایران بلوا بود؛ بلوای نان. دنیا در میانه جنگ جهانی دوم بود و ایران اشغال شده بود و نان نبود و بیماری و قحطی و مصیبت و عزا بود؛ دلسوز نداشتند ایرانی ها وگرنه روزگارشان دل سوز بود! از سوی دیگر فروردین همان سال هزاران هزار نظامی و غیرنظامی لهستانی از اسارت در شوروی رها شدند و قرار بود از مسیر ایران به کشورشان بازگردند یا هر جا که می خواهند. ۱۶۰ هزار نفر بودند و مردانشان اغلب رفتند به جبهه های جنگ و زنان و بچه ها و سالمندان ماندند در تهران و برخی شهرهای ایران. مصیبتی روی مصیبت بود و ایرانی ها همان نانی را هم که نداشتند، قسمت کردند با مهمانان رنجورشان که از اسارت می آمدند، در آن روزهای سخت برای «انسان». بیچارگانی بودند با لباس های مندرس که خودشان می دانستند فقط به درد سوزاندن می خورد تا از شر شپش و کنه و کک خلاص شوند. و همین لباس ها بود که بیچارگی را بیشتر کرد برای مهمان و میزبان. تیفوس که همان حشرات منتقلش می کنند تا اسفندماه آن سال کاملا در تهران شیوع یافت و روزگاری شد پر از آه و بیداد. همان یک ماه اول شیوع این بیماری که به تیفوس لهستانی مشهور شد بیش از یک هزار ایرانی جان باختند.

تیفوس در تهران و مردم نازنین آن روزگار! - سالی که خبری از خرید عید نبود و پولش را به بیماران دادند

اغلب نظامیان و آوارگان لهستانی در چند مرحله با کشتی از بندر انزلی به ایران آمدند

حمام گران بود، صابون نبود!

آخر قصه جنگ جهانی و اشغال ایران که بی طرف هم بود این شد که ۲ تا ۴ میلیون ایرانی مردند به خاطر گرسنگی و حوادث نظامی و بیماری که این آخری از سر و کول مردم بالا می رفت؛ از همه بیشتر حصبه و وبا و تیفوس. این از داستان جنگ، ولی حالا داستان تیفوس چه بود؟ حمام نبود در مملکت؛ گران بود و صابون پیدا نمی شد و بهداشت عمومی، صفر! وضعیت این طوری بود که نماینده مجلس رفت پشت تریبون و چنین گفت:«این جا کدام حمام که شما بروید کمتر از یک تومان است… مردم فقیر بیچاره که نمی توانند با این قیمت حمام کنند… آن وقت بروید آب این حمام ها را ببینید چه کثافتی است. خب، آن آب از این نهرها می آید که تویش رخت می شویند، تویش پر از سگ مرده و گربه مرده است.» و گزارشی از همان موقع هم هست که:«نظامی های عشرت آباد به دلیل کمبود بودجه ارتش ۶ ماه است که حمام نرفته اند.» و سخنان نماینده خراسان در مجلس هم هست که گفت:«این ها علت تلف شدن شان این بود که نه دوا داشتند نه غذا، نه طبیب و نه پرستار و نه جا و نه مکان. یعنی مرض این ها و علت فوتشان فقط و فقط بیچارگی است… بنده عقیده ام این است که اگر بخواهند مبارزه با امراض کنند باید کاری کنند که مردم از گرسنگی نمیرند، این نان مایحتاج عمومی است».

تیفوس در تهران و مردم نازنین آن روزگار! - سالی که خبری از خرید عید نبود و پولش را به بیماران دادند

برخی آوارگان لهستانی با پای پیاده خود را به مرزهای ایران می رساندند

نتیجه نداشتن جای خوب و غذای خوب!

آن سال مشکل تیفوسِ در حال شیوع، خورده بود به باقی مشکلات مملکت اشغال شده. مملکت هم بهم ریخته تر از این حرف ها بود که کسی واقعا کار مهمی بتواند انجام دهد. با این حال «امان الله خان اردلان»، وزیر بهداری گزارش می داد که اماکن عمومی ضدعفونی می شوند و بیمارستان های صحرایی راه انداخته اند و «یک میلیون واکسن تیفوس قبلاً دستور داده شده بود و این واکسن ها به قاهره رسیده است. اخیراً اقداماتی شده، امیدواریم زودتر وارد تهران شود».

تیفوس در تهران و مردم نازنین آن روزگار! - سالی که خبری از خرید عید نبود و پولش را به بیماران دادند

عکسی از یک بیمارستان صحرایی برای درمان بیماری های واگیر در سال های اشغال ایران

البته وزیر بهداری هم می دانست که مشکل کجاست و در مجلس گفت:«ما الان در بیمارستان شفا، نجات و رازی تقریباً ۳۰۰ تخت خواب داریم که بیمارهای تیفوس را می پذیریم ولی آن چه مشهود است بیماری زیادتر از این است… توجه بفرمایید بعد از معالجه برای این که بیمار زیاد داریم، مجبوریم آن ها را مرخص کنیم ولی نتیجه نداشتن جای خوب و غذای خوب باعث می شود که همان بیمار خوب شده که باید در حالت نقاهت، راحتی داشته باشد، ندارد، مریض می شود.»

تیفوس در تهران و مردم نازنین آن روزگار! - سالی که خبری از خرید عید نبود و پولش را به بیماران دادند

ایرانی ها در میانه قحطی و بیماری میزبان آوارگان لهستانی شدند

مردم خرید عید نکردند، حمام ساختند!

در این شرایط اسفبار مردم چه کردند؟ «ایرانی» بودند و در سخت ترین روزها هم «ایرانی» ماندند. به لهستانی ها که در اردوگاه هایی در محله های یوسف آباد، دوشان تپه و سرخه حصار ساکن شده بودند لباس دادند و کمک کردند که لباس های آلوده شان را بسوزانند. تیمارداری هم کردند از بیماران لهستانی؛ چه نازنین مردمی بودند ایرانیان آن روزگار که قدم مهمان را روی چشم گذاشتند در میانه فقر و قحطی و بیماری. و باز چه کردند؟ قرار گذاشتند و در روزنامه ها نوشتند که امسال خرید عید نکنیم و پولش را به خانواده های بیماران تیفوسی کمک کنیم. یک انجمن خیریه هم راه انداختند و کمک جمع کردند برای ساخت حمام و در همان روزگار که پول دست کسی نبود حدود ۳ میلیون ریال اعانه مردمی جمع کردند و حمام صحرایی ساختند؛ حمامی بود با ۴۸ دوش در محله سنگلج تهران. 

با همان پول مواد ضدعفونی هم تهیه کردند و اردوگاه های لهستانی ها و خانه ها و وسایل و اسباب زندگی مبتلایان به تیفوس را ضدعفونی کردند. این انجمن اعلامیه هایی به تعداد زیاد نیز برای اطلاع رسانی عمومی درباره شیوه های پیشگیری از شیوع تیفوس منتشر و توزیع کرد. 

تیفوس در تهران و مردم نازنین آن روزگار! - سالی که خبری از خرید عید نبود و پولش را به بیماران دادند

عکسی از اردوگاه لهستانی ها در تهران

نامه ای به تاریخ!

پس از جنگ چه شد؟ برخی از لهستانی ها دیگر نرفتند؛ نمک گیر شدند در میان غریبه های دلسوزتر از مادر، در میان ایرانی های دوست و دوستدار، ماندند و زندگی کردند و هنوز هم کلیساها و مدارس و انجمن های اجتماعی و آرامگاه هایشان هست در برخی شهرهای ایران و تهران. و قدردان بودند همیشه برای آن برادری و یاوری که در آن دوران سخت از ایرانی ها دیدند و شناختند.

همان موقع نمایندگان مهاجران لهستانی نامه ای نوشتند به مقامات ایرانی و به ایرانی ها و به تاریخ: «در این موقع که پناهندگان لهستانی بعد از ۳ سال اقامت در خاک پاک کشور شما از این سرزمین عزیمت می کنند، اینجانبان از آن جناب تمنا داریم که بهترین تشکرات صمیمانه ما را در مقابل میهمان نوازی و پذیرایی دوستانه که از طرف آن جناب و کلیه اولیای امور ایرانی و عامه مردم به عمل آمده، قبول فرمایند. این حُسن میهمان نوازی و پذیرایی… هیچ گاه از خاطره ملت لهستان پاک نخواهد شد. تمام ما که در وطن شما زندگانی کرده ایم بهترین یادبودها را از آن حفظ خواهیم کرد. ما نه تنها با قلبی مملو از امتنان، ایران را ترک می کنیم بلکه بهترین ادعیه صمیمانه خود را برای سعادت و ترقی کشور شما و ملت ایران نثار می کنیم.»

تیفوس در تهران و مردم نازنین آن روزگار! - سالی که خبری از خرید عید نبود و پولش را به بیماران دادند

آرامستان لهستانی ها در محله دولاب تهران؛ یادگار روزهای مهاجرت

امروز در تاریخ مناسبت های دیگری هم هست
امروز ۱۵ اسفندماه مصادف با ۵ مارس میلادی و ۲۱ رجب هجری قمری در تقویم تاریخ، مناسبت های دیگری هم دارد.
ـ انعقاد «قرارداد ۱۹۰۷» میان روسیه تزاری و بریتانیا برای تقسیم ایران در سال ۱۳۲۵ قمری
ـ درگذشت «پیر سیمون لاپلاس» ریاضی دان بزرگ فرانسوی در سال ۱۸۲۷ میلادی
ـ درگذشت «الکساندر ولتا» فیزیکدان معروف ایتالیایی در سال ۱۸۲۷ میلادی
ـ درگذشت «ژوزف استالین» رهبر اتحاد جماهیر شوروی سابق در سال ۱۹۵۳ میلادی
ـ توافق انعقاد «قرارداد الجزایر» میان ایران و عراق برای تعیین خط مرزی در سال ۱۳۵۳ شمسی


منبع :
خبرگزاری فارس

منبع : برخط نیوز

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید