تـولیدکنندگان وطنی را حمایت کنید

0
78

تـولیدکنندگان وطنی را حمایت کنید

سحر جعفریان:  رویدادی که در هفته پایانی بهمن ماه، پای بسیاری از مسئولان و مدیران حوزه پوشاک بومی و ملی، طراحان و تولیدکنندگان لباس، صاحبان برندهای مطرح ایرانی را به سالن های اصلی این نماد سنگی پایتخت در نهمین تکه از آن بازکرد. رویداد و جشنواره ای که امسال با نگاه ویژه به بازخوانی پوشش های دیار «کاشان» و با حضور بیش از ۱۰۰ شرکت کننده داخلی و خارجی طراح و تولیدکننده برگزار شد تا با گرد هم آوردن فعالان عرصه مد و لباس به احیا و اعتلای صنعت پوشاک ایرانی مدد رسانند. در گزارش زیر ضمن گفت وگو با مسئولان و کارشناسان مد و لباس، ظرفیت بزرگ ترین برج قدیمی شهر و منطقه را با هدف برگزاری «رویداد» و فستیوال های ملی و بین المللی بررسی کرده ایم.  

  • از لباس بومی تا اداری

تـولیدکنندگان وطنی را حمایت کنید

مانکن های چوبی و فلزی که با رخت و پوشش های متنوع ایرانی آراسته شده اند، تقریباً همه قسمت های سالن های اصلی مجموعه برج آزادی را پر کرده اند. لباس های بومی و محلی، مجلسی و رسمی، اداری و مذهبی، کیف و کفش، زیورآلات و بالاپوش های مردانه با پارچه های رنگ به رنگ، ویترین های عفاف و حجاب، همگی از بخش های مختلف و پربازدید این ایونت بین المللی هستند که هر یک، بازدیدکنندگان ویژه خود را دارند.

به هر سو که چشم می چرخد، عکاسان تند تند شاتر می زنند و خبرنگاران با شتاب به دنبال مسئولان برگزاری رویدادمی دوند. تولیدکنندگان و طراحان هر یک، کنار محصول خود آماده ایستاده اند تا سؤال های گاه تکراری وگاه چالشی بازدیدکنندگان را پاسخ دهند. اینجا هم رعایت نیم بند فاصله گذاری های فیزیکی و بهداشتی، زدن ماسک و مدام آغشته کردن دست ها به الکل در کنار «وبینار» برگزار شدن بخش هایی مانند نشست های تخصصی، شیوع «کرونا» ی وحشی را یادآور می شود. ۲۸ تا ۳۰ بهمن ماه، برج آزای پذیرای مهمانان جشنواره پوشاک ایرانی بود.  

  • تنوع هنر ایرانی روی پارچه ها

تـولیدکنندگان وطنی را حمایت کنید

کارگروه تخصصی مد و لباس ایران از سال ۱۳۸۵ به تصویب مجلس شورای اسلامی وقت، کار خود را آغاز کرد تا فرهنگ پوشش ایرانی که یکی از دیرپاترین جلوه های تلفیقی هنر و زیبایی است، بین اقشار مختلف جامعه نهادینه شود.

«سیده مرضیه شفاپور»، دبیر کارگروه تخصصی دهمین جشنواره مد و لباس، با تأکید بر هدایت تولیدکنندگان و طراحان پوشاک به سوی تولید و طراحی طرح های بومی و اسلامی می گوید: «با توجه به تنوع پارچه در ایران و زینت آنها با انواع هنر مانند سوزن دوزی، سنگ دوزی، منجوق دوزی، پولک وزی، گل دوزی و جواهردوزی، می توان در جهان حرف نخست را در صنعت پارچه و مد زد. با این تفکر، چندسالی است شعار و موضوع جشنواره ها را به شهر و استانی معین معطوف می کنیم تا فعالان حوزه مد و پارچه، آثار خود را براساس آن تولید کنند.

«ایران دخت»، «ویترین ملی» و غرفه هایی از ایده تا اجرا از جمله ویژگی های مهم جشنواره امسال بوده اند.» شفاپور در ادامه هم چنین از دلایل انتخاب مجموعه فرهنگی و هنری برج آزادی به عنوان محلی برای برگزاری بزرگ ترین و تخصصی ترین جشنواره پوشاک ایران می افزاید: «برج آزادی برجسته ترین نماد ترکیبی معماری و هنری در ایران و پایتخت است. همین ویژگی کافی است تا ما نیز برای برگزاری جشنواره بین المللی مد و لباس از آن بهره ببریم که باید عنوان کنم، این بهترین انتخاب بود. انتخابی که نوعی از دیپلماسی اقتصادی و فرهنگی را به سود هر ۲ طرف، یعنی مجموعه برج آزادی و سامانه جامع مد و لباس کشور رقم زد.»

 اهالی و تولیدکنندگان چه می گویند؟  

تـولیدکنندگان وطنی را حمایت کنید

دهمین جشنواره مد و لباس در حالی برگزار شد که بسیاری از اهالی از روش برگزاری آن گلایه داشتند. «سارا محمدی» ساکن محله «استاد معین» می گوید: «سالی یکبار هم که در برج آزادی برنامه جالبی برگزار می شود، شرایط بازدید برای عموم را فراهم نمی کنند. می گویند کرونا است. اما به گمانم می شد با افزایش بازه زمانی برگزاری آن و نظارت بیشتر بر رفت و آمدها، مجوز بازدید علاقه مندان محلی را صادر کنند.»

«احمد صابری» یکی از تولیدکنندگان برند پوشاک ایرانی نیز بر این باور است: «پیش از جشنواره لباس باید به جشنواره و بازار پارچه پرداخت. کیفیت و کمیت موجود پارچه ها در بازار به قدری آشفته است که بر استاندارد محصولات در این عرصه اثر منفی اثر گذاشته است. این آشفتگی از قیمت پارچه تا کیفیت های درجه ۳ به پایین آن را شامل می شود. شاید برای همین است که بازخورد آثار برگزیده این جشنواره ها را در ویترین مغازه ها شاهد نیستیم. از مردم می خواهیم از تولیدکنندگان وطنی حمایت کنند.»

  • دروازه ای به دنیای فرهنگ و سنت 

تـولیدکنندگان وطنی را حمایت کنید

برج آزادی از جمله مهم ترین نمادهای شهری تهران و منطقه ۹ است که نه تنها دروازه ورود به شهر محسوب می شود که دروازه ای به دنیای زیبای فرهنگ و سنت است. این مؤلفه اثربخش کافی است تا بسیاری از مدیران و فعالان حوزه های مختلف اجتماعی، برج آزادی را برای اجرای برنامه ها و فعالیت های خود برگزینند. این را «سید عباس عظیمی»،

مدیر مجموعه فرهنگی و هنری برج آزادی، می گوید و ادامه می دهد: «برج آزادی با توجه به قدمت و عقبه فرهنگی، فضای معماری شگفت انگیز و وسیع، این ظرفیت را دارد که محلی برای اجرای رویدادهای مختلف باشد. رویدادهایی که به حیات بخشی برج آزادی در گذر از زمان و در سایه رشد تکنولوژی، ظهور معماری های نوین کمک می کند. این در حالی است که فضاهای پیرامونی برج، از دسترسی معابر گرفته تا تأمین پارکینگ نیز باید مورد توجه مدیران مرتبط قرار گیرد.»

عظیمی می افزاید: «سالن های بزرگ، گالری ها، کتابخانه تخصصی، موزه ها و آمفی تئاتر برج آزادی، ضمن اینکه از اماکن مهم گردشگری تهران محسوب می شوند، با اجرای رویدادهای تقویمی و اجتماعی در آنها می توان به بازآفرینی هویت پایتخت و ایجاد فضایی با نشاط و با حس تعلق افزوده پرداخت. ما در مجموعه برج آزادی تمایل و توانایی استقبال از تجمعات فرهنگی و هنری را داریم.»

منبع :
همشهری آنلاین

منبع : برخط نیوز

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید