تا سال ۱۴۰۵ جامعه با «اوتیسم» دوست می شود – کارآفرینان برای اشتغال بچه های اوتیسم به میدان بیایند

0
140

تا سال ۱۴۰۵ جامعه با «اوتیسم» دوست می شود – کارآفرینان برای اشتغال بچه های اوتیسم به میدان بیایند

گروه جامعه خبرگزاری فارس- مریم شریفی؛ «اوتیسم»، پدیده ناشناخته ای در دنیای معاصر نیست اما متاسفانه در توصیف خانواده اوتیسم در جامعه ما باید گفت: «تنهای تنهای تنها…» شاید آن اول، ماجرا زیر سر اتفاقات ناشناخته در مغز باشد که باعث می شود کودک اوتیسم «در خود مانده» شود و در ارتباطات اجتماعی ناموفق باشد اما این تمام ماجرا نیست. سال ها از شناسایی اختلال طیف اوتیسم می گذرد، شیوه های موثری برای توانبخشی افراد این طیف به کار گرفته شده و بسیاری از آنها می توانند به کمک مداخلات درمانی بهنگام و هدفمند، به زندگی عادی نزدیک و نزدیک تر شوند اما بیگانگی جامعه با دنیای اوتیسم، گاه مثل سنگ بزرگی مسیر توانمندسازی آنها را سد می کند.

آثار منفی این بی خبری از علائم، محدودیت ها، مشکلات و نیازهای افراد طیف اوتیسم، در قضاوت ها و شماتت های افراد جامعه نسبت به خانواده های آنها بروز پیدا می کند و نتیجه این بدرفتاری ها در بلندمدت، کناره گرفتن هرچه بیشتر خانواده های اوتیسم از جامعه خواهد بود. همین دغدغه باعث شده انجمن اوتیسم ایران در ترسیم چشم اندازهای خود، روزهای روشنی را به تصویر بکشد که در جامعه ایران، دیگر هیچ کس با اوتیسم به عنوان یک واژه عجیب و پدیده ناشناخته برخورد نمی کند. اهالی این انجمن عهد کرده اند تا آن روز، یعنی سال ۱۴۰۵، تمام تلاش خود را برای شکل گیری دوستی جامعه با خانواده اوتیسم و بسترسازی برای زندگی بدون قضاوت آنها در جامعه دوستدار اوتیسم به کار بگیرند. در گفت وگو با «سعیده صالح غفاری»، مدیرعامل انجمن اوتیسم ایران، با دغدغه های خانواده های اوتیسم و اقدامات انجام گرفته برای تحقق چشم انداز ۱۴۰۵ بیشتر آشنا شدیم.

 

تا سال 1405 جامعه با «اوتیسم» دوست می شود - کارآفرینان برای اشتغال بچه های اوتیسم به میدان بیایند

*از زمانی که خانواده طیف اوتیسم صاحب یک تشکل مستقل شد، ۷ سال می گذرد. خوب است گفت وگو را با مرور اجمالی دستاوردهای انجمن اوتیسم ایران در این عمر کوتاه اما پر فراز و نشیب شروع کنیم.

– انجمن اوتیسم ایران از سال ۱۳۹۳ با چند راهبرد مهم شروع به کار کرد؛ مطالبه گری و احقاق حقوق شهروندی افراد طیف اختلال اوتیسم، تدوین و اصلاح آیین نامه ها درخصوص رسیدگی به نیازهای آنها، آموزش و توانمندسازی خانواده های اوتیسم، آگاهی بخشی به جامعه و ایجاد شبکه دوستدار اوتیسم در کل کشور. در طول ۷ سال گذشته با همکاری دیگر فعالان اوتیسم در کشور چندین گام اساسی برداشته شد که مهم ترین آن، اضافه شدن طیف اختلال اوتیسم به فهرست بیماری های خاص و صعب العلاج پس از رایزنی های مستمر با مجلس محترم شورای اسلامی دوره های نهم و دهم بود. این اتفاق از آن جهت مهم است که باعث می شود بتوانیم تأمین اعتبار لازم برای ارائه خدمات توانبخشی مراقبتی حمایتی برای افراد این طیف داشته باشیم.

پس از قرار گرفتن اوتیسم در فهرست بیماری های خاص، انجمن در ۲ سال گذشته رایزنی هایی داشته با تمام نمایندگی های مجلس در راستای اختصاص اعتبار و نشان دار کردن اعتباری که در این سبد به عنوان بیماری های خاص و صعب العلاج تخصیص پیدا می کند، برای طیف اختلال اوتیسم. چراکه اگر مشخص نشود چه میزانی از این اعتبار مختص اوتیسم است، احتمال دارد سازمان برنامه و بودجه و سازمان های مربوطه در تقسیم بندی و اختصاص اعتبار به بیماری های موجود در فهرست بیماری های خاص، دچار سردرگمی شوند. از دیگر قدم های مهمی که در این مدت برداشته شد، اخذ موافقت برای معافیت پسران اوتیسم از خدمت نظام وظیفه، تدوین و اختصاص بسته های خدماتی استاندارد در وزارت بهداشت و کد گذاری خدمات مرتبط بود. انجمن در سال ۹۹ نیز تلاش های موثری در جهت پوشش دهی خدمات توانبخشی افراد طیف اوتیسم توسط بیمه های سلامت پایه ازجمله بیمه تأمین اجتماعی، ایران و نیروهای مسلح –حتی تا سقف کامل- داشت که به زودی اخبار مرتبط با آن اعلام خواهد شد.

 

تا سال 1405 جامعه با «اوتیسم» دوست می شود - کارآفرینان برای اشتغال بچه های اوتیسم به میدان بیایند

روی کاغذ، ۲۳حامی اما در عمل…؟

*آیا آمار مشخصی از تعداد افراد طیف اوتیسم در کشور وجود دارد؟

– متاسفانه در ایران آمار دقیقی در این زمینه وجود ندارد. طبق تحقیقات انجام شده، آمار تولد نوزادان اوتیسم در جامعه جهانی یک در ۵۹ و در ایران، یک در ۱۵۰ اعلام شده است. گرچه همین عدد نیز از درصد بالای ابتلا به اختلال اوتیسم در کشور حکایت دارد اما براساس شواهد موجود باید گفت آمار اوتیسم در ایران، بالاتر از این میزان است و بسیاری از افراد اوتیسم هنوز شناسایی نشده اند. دلایل متعددی را در این زمینه می توان برشمرد که مهم ترین آن، نبود شناخت کافی در جامعه نسبت به اختلال اوتیسم و جای خالی خدمت رسانی سازمان هایی است که موظف به ارائه خدمات به خانواده های اوتیسم هستند.

خوب است بدانید ۲۳ سازمان در کشور ازجمله وزارت بهداشت، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت آموزش و پرورش و آموزش و پرورش استثنایی، وزارت کشور، وزارت ارشاد، سازمان بهزیستی، ناجا و سازمان نظام وظیفه، شهرداری ها و شورایاری ها ملزم هستند در راستای کاهش آسیب های اجتماعی، روانی، فرهنگی و اقتصادی تحمیل شده به این خانواده ها از تمام ظرفیت خود کمک بگیرند و اوتیسم را در سرفصل برنامه هایشان قرار دهند.

 

تا سال 1405 جامعه با «اوتیسم» دوست می شود - کارآفرینان برای اشتغال بچه های اوتیسم به میدان بیایند

به فرزند من برچسب نزنید!

*انجمن اوتیسم ایران در زمینه ایجاد بانک اطلاعاتی افراد طیف اوتیسم چه فعالیت هایی داشته است؟

– در چهارچوب انجمن اوتیسم، تعداد پرونده های تشکیل شده در تهران به حدود ۳۵۰۰ پرونده رسیده است. در شهرستان ها هم فقط با نمایندگی های انجمن در ارتباط هستیم که درمجموع حدود ۲ تا ۳ هزار پرونده دارند. اما به طور حتم، تعداد افراد طیف اوتیسم در کشور بسیار بیشتر از این آمار است چون برخی خانواده ها در این زمینه پیگیری نکرده اند و از ابتلای فرزندشان به اوتیسم مطلع نیستند. برخی انجمن را نمی شناسند که برای عضویت در آن اقدام کنند یا امکان این کار را ندارند. در مواردی هم خانواده از خود می پرسد: عضو انجمن شوم برای چه؟ گاهی هدف خانواده از عضویت در انجمن اوتیسم این است که خدمات حمایتی مالی و خدمات کاملاً رایگان دریافت کند. خب، مشخص است که برای یک انجمن خیریه مردمی که از بودجه دولتی برخوردار نیست و چشم امیدش فقط به کمک های خیران است، بسیار سخت است که بخواهد به ۵، ۶ هزار خانواده –فارغ از خانواده های در صف انتظار- خدمات رایگان دارویی، توانبخشی، بسته های معیشتی و… ارائه کند. بنابراین برخی از خانواده ها وقتی خدمات مدنظرشان را دریافت نمی کنند، ترجیح می دهند عضو انجمن نباشند.

گروه دیگر، پیگیر درمان های ویژه فرزند اوتیسم خود هستند اما دوست ندارند در نهادی مثل انجمن عضو شوند. خانواده می گوید: «دوست ندارم به فرزندم برچسب بخورد. شاید فردا روزی بخواهد ازدواج کند و این مسئله برایش مشکل ساز شود. درحالی که ممکن است چند سال دیگر دارویی کشف شود که اوتیسم را کاملاً درمان کند…» یا مثلاً بچه در طیف خفیف بوده و با دریافت خدمات توانبخشی، علائم اوتیسمش بسیار کمرنگ شده. در این شرایط، خانواده می گوید: «بچه من خوب شده و وضعیت عادی دارد. دیگر از فهرست تان خارجش کنید.» درحالی که فرد تا آخر عمرش، اوتیسم است. علائم در او از بین نرفته بلکه کمرنگ شده. اما خب، خانواده دوست دارد این به اصطلاح برچسب را از روی بچه اش بردارد. بنابراین مجموع این شرایط باعث شده آمار دقیقی از تعداد افراد طیف اوتیسم در کشور وجود نداشته باشد.

 

تا سال 1405 جامعه با «اوتیسم» دوست می شود - کارآفرینان برای اشتغال بچه های اوتیسم به میدان بیایند

«سعیده صالح غفاری»، مدیرعامل انجمن اوتیسم ایران

با ثبت نام در سامانه رجیستری، عضو یک خانواده شویم

*گویا انجمن در راستای رفع این نقص، در سال ۹۹ یک سامانه ثبت نام (رجیستری) سراسری راه اندازی کرده است. از ویژگی های این سامانه بگویید.

– وقتی خانواده ها درباره چرایی عضویت در انجمن سئوال می کنند، پاسخ ما این است که دغدغه دریافت خدمات حمایتی مالی را کنار بگذارید. از این زاویه نگاه کنید که فرزند شما دارد وارد یک خانه دوم می شود که مرجع ثبت آمار رسمی و سراسری افراد طیف اوتیسم و مرجع ارائه تسهیلات و خدمات به آنهاست.

سامانه رجیستری انجمن هم با همین نگاه و برای جمع کردن تمام افراد اوتیسم زیر یک چتر واحد طراحی شده است. بر این اساس، هر زمان هم قرار باشد تسهیلاتی مانند وام، خدمات دارویی، بیمه، اشتغال و… از طرف نهادها برای افراد طیف اوتیسم در نظر گرفته شود، به همین آمار استناد می شود و اعضای ثبت نام شده در این سامانه، مشمول این خدمات و تسهیلات خواهند شد.

*اخیراً غربالگری در صدر موضوعات مهم حوزه بهداشت و درمان قرار گرفته. آیا این طرح در حوزه تشخیص طیف اختلال اوتیسم هم مطرح شده است؟

– غربالگری اوتیسم، از نوع غربالگری های پس از تولد است. با توجه به اهمیت تشخیص زودهنگام اختلال اوتیسم برای شروع به موقع مداخلات درمانی، در ۲ سال گذشته طرح غربالگری ویژه کودکان زیر ۶ سال توسط وزارت بهداشت به صورت پایلوت در استان های همدان و اصفهان شروع شده که امیدواریم با نتایج مثبتی همراه باشد و به سرعت در تمام کشور اجرا شود.

 

تا سال 1405 جامعه با «اوتیسم» دوست می شود - کارآفرینان برای اشتغال بچه های اوتیسم به میدان بیایند

*برگردیم به انجمن اوتیسم ایران. افراد طیف اوتیسم و خانواده های آنها چه خدماتی در این انجمن دریافت می کنند؟

– ایجاد مرکز مشاوره تلفنی برای ارائه کمک های فکری و مشاوره به خانواده ها، یکی از مهم ترین اقدامات انجمن بوده است. بسیاری از خانواده ها از همین طریق و با راهنمایی مشاوران ما در خصوص علائم افراد طیف اوتیسم، به وجود این اختلال در فرزندشان پی می برند و پیگیری ها برای انجام مداخلات درمانی را شروع می کنند.

اما بچه های اوتیسم، در طیف های مختلفی قرار می گیرند و هرکدام نیازمندی های متفاوتی دارند. بعضی از آنها فقط به خدمات کلینیکی و توانبخشی نیاز دارند. بعضی دیگر نیازمند خدمات تحصیلی و حمایت مربیان کمک آموزشی هستند. یک گروه به خدمات ورزشی نیاز دارد و گروهی دیگر، نیازمند خدمات حرفه آموزی است. ما در زمان مراجعه فرد و خانواده اش برای تشکیل پرونده، با انجام نیازسنجی به این موارد پی می بریم و بچه ها را در سطوح مختلف، دسته بندی می کنیم و براساس نیازشان، یا در حد توان انجمن به آنها خدمات ارائه می کنیم یا آنها را به مراکز مختلف ارجاع می دهیم.

 

تا سال 1405 جامعه با «اوتیسم» دوست می شود - کارآفرینان برای اشتغال بچه های اوتیسم به میدان بیایند

نمی گذاریم افراد طیف اوتیسم احساس غربت کنند

*ارائه خدمات به افراد طیف اوتیسم در شهرستان ها چگونه انجام می شود؟

– انجمن در اغلب استان ها نمایندگی دارد و دوستان ما در انجمن اوتیسم استان و شهر خود با حمایت مردم و خیّران، به خانواده های اوتیسم آن محدوده خدمت رسانی می کنند. در بعضی شهرها هم نمایندگی نداریم اما خانواده خودش با جست وجو در فضای مجازی یا با راهنمایی پزشک شهرش با انجمن آشنا شده. به تهران آمده و با مراجعه به انجمن، تشکیل پرونده داده و عضو شده است. در چنین مواردی اگر در شهر خودشان خدماتی وجود داشته باشد، به آنها معرفی می کنیم. در غیر این صورت اگر برای پیگیری امور درمانی به تهران بیایند، به هر شکل بتوانیم، به آنها کمک می کنیم.

برای مثال، هفته گذشته یک خانواده اوتیسم عضو انجمن برای پیگیری امور درمانی از زاهدان به تهران آمده بودند. این خانواده کم برخوردار در تهران نه فردی را می شناختند و نه جایی برای اقامت داشتند. وقتی مطلع شدیم، کارشناس واحد مددکاری ما هماهنگی های لازم را با یک موسسه خیریه انجام داد و به مدت یک هفته، اقامت رایگان در یک اقامت سرای ویژه بیماران و همراهان بیمار برای این خانواده تدارک دید.

 

تا سال 1405 جامعه با «اوتیسم» دوست می شود - کارآفرینان برای اشتغال بچه های اوتیسم به میدان بیایند

دست خانواده های اوتیسم را در دست نهادهای خدمت رسان قرار می دهیم

*بنابراین بخش مهمی از خدمت رسانی انجمن به خانواده های اوتیسم، از طریق وصل کردن آنها به مراکز و نهادهای ارائه کننده خدمات متنوع محقق می شود. درست است؟

– بله. ببینید وقتی خانواده اوتیسم به انجمن مراجعه می کند و از مشکلاتش برای مددکار انجمن می گوید، همکار مددکار ما بی تفاوت از کنار مشکلات او نمی گذرد. یا با توجه به امکانات و ظرفیت های خود انجمن به او کمک می کند یا این خانواده را به انجمن ها و مؤسسات خیریه دیگر یا مراکزی که خدمات همراه با تخفیف به خانواده های اوتیسم ارائه می کنند، معرفی می کند.

بنابراین دغدغه انجمن، تسهیل شرایط برای خانواده های اوتیسم است. برای مثال در همان مورد معرفی خانواده اوتیسم به اقامت سرا، در معرفی نامه بیمار و همراهانش، یک بخش مختص توضیحات مددکار وجود دارد. مددکار ما در آن قسمت، شرایط خاص فرد طیف اوتیسم را تشریح می کند. مثلاً می نویسد: «فرد معرفی شده، دارای اختلال اوتیسم است و بی قراری و پرخاشگری از علائم رفتاری اوست. بنابراین نیاز به یک فضای آرام دارد. برای تردد نیاز به آسانسور دارد و نمی تواند از پله تردد کند و…» با این توضیحات، مدیریت و کارکنان آن اقامت سرا با آگاهی قبلی، این فرد اوتیسم و خانواده اش را پذیرش می کنند و از اتفاقات ناخوشایند پیشگیری می شود.

*چه اتفاقات ناخوشایندی؟

– همیشه مشکلات مالی در میان نیست. گاهی برخی رفتارها، باعث رنجش خانواده های اوتیسم می شود. مدتی قبل، مادر یک خانواده اوتیسم که برای پیگیری امور درمانی فرزندشان به تهران آمده و در یک هتل مستقر شده بودند، می گفت: «چند ساعت از مستقر شدن مان در هتل می گذشت که یکی از کارکنان هتل در اتاقمان را زد و گفت: چرا اینقدر فرزندتان سر و صدا می کند؟ لطفاً اتاق را تخلیه کنید!… به اجبار اتاق را تحویل دادیم و به یک هتل دیگر رفتیم. آنجا در بدو ورود، با دیدن بی قراری فرزندم، اصلاً ما را قبول نکردند. هرچه توضیح دادم فرزند من مبتلا به اوتیسم است و این رفتارهایش غیرارادی است، فایده نداشت. آن ها اصلاً نمی دانستند اوتیسم چیست…»

متاسفانه با وجود تمام تلاش ها در ۷ سال گذشته، فقط حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد افراد جامعه با نام اوتیسم آشنا هستند و بخش بزرگی از جامعه از شرایط افراد اوتیسم و نیازها و مشکلات آنها مطلع نیستند.

 

تا سال 1405 جامعه با «اوتیسم» دوست می شود - کارآفرینان برای اشتغال بچه های اوتیسم به میدان بیایند

حضور اعضای تیم پرسپولیس در انجمن اوتیسم ایران برای حمایت از بچه های اوتیسم

تا سال ۱۴۰۵ جامعه با خانواده های اوتیسم دوست می شود

*این همان موضوعی است که به عنوان یکی از چشم اندازهای انجمن اوتیسم ایران مطرح شده؛ اینکه انتظار دارید تا سال ۱۴۰۵ به سطحی از آگاهی اجتماعی رسیده باشیم که تمام افراد جامعه، اختلال اوتیسم را می شناسند و افراد طیف اوتیسم و خانواده های آنها می توانند بدون قضاوت در جامعه دوستدار اوتیسم زندگی کنند…

– بله. این یکی از چشم اندازهایی است که برای انجمن تعریف کرده ایم چون موضوع بسیار مهمی است. ما انتظار داریم تا سال ۱۴۰۵ با کمک گرفتن از تمام ظرفیت ها و ابزار موجود مانند رسانه ملی، رسانه های مکتوب و خبرگزاری ها، شبکه های اجتماعی و هنرمندان، ورزشکاران و افراد تاثیرگذار جامعه بتوانیم اوتیسم را به مردم معرفی کنیم، قضاوت را از روی این خانواده ها برداریم و کمک کنیم افراد اوتیسم با افزایش تعاملات اجتماعی خود بتوانند از حداقل حقوق شهروندی خود بهره مند شوند.

برای روشن شدن این مبحث، چند مثال می زنم. در سفر هوایی وقتی خانواده اوتیسم می خواهد از گیت فرودگاه عبور کند، گرفتار می شود. وقتی نیاز به بازرسی بدنی پیش می آید، امکان بازرسی بدنی بچه اوتیسم وجود ندارد و همین برای خانواده دردسرساز می شود. اینجا اگر مسئولان فرودگاه با اختلال اوتیسم آشنا باشند، می دانند بچه اوتیسم اصلاً اجازه نمی دهد لمسش کنید… متاسفانه خانواده اوتیسم که در درون خود با انواع مشکلات دست به گریبان است، وقتی وارد جامعه می شود هم، دائماً مورد قضاوت قرار می گیرد. هیچ کس حتی اقوام این خانواده ها، ویژگی های بچه اوتیسم را نمی شناسند و بی قراری و پرخاشگری او را به حساب بی ادبی و تربیت نامناسبش می گذارند. این قضاوت ها و شماتت ها، آسیب های روحی عمیقی به خانواده های اوتیسم وارد می کند و باعث می شود حضور آنها در جامعه سخت تر شود.

 

تا سال 1405 جامعه با «اوتیسم» دوست می شود - کارآفرینان برای اشتغال بچه های اوتیسم به میدان بیایند

*انجمن برای رسیدن به چشم انداز تعریف شده در سال ۱۴۰۵ چه اقداماتی انجام داده؟ جامعه ما چطور قرار است با اوتیسم دوست شود؟

– ما از چند سال قبل، آموزش هایمان را از سطح خرد که خانواده است، فراتر برده و آن را در سطح کلان یعنی جامعه متمرکز کرده ایم. بر این اساس شروع به اطلاع رسانی و آگاهی بخشی در مترو، اتوبوسرانی، هواپیمایی، مراکز درمانی و آزمایشگاه ها (که بچه اوتیسم با بی قراری اجازه نمی دهد از او خون بگیرند) و… کرده ایم تا اختلال اوتیسم و علائم افراد این طیف را به اقشار مختلف جامعه معرفی کنیم. در زمینه سفرهای هوایی، برای عوامل فرودگاه امام خمینی (ره) و هواپیمایی ماهان، کارگاه آموزشی برگزار کرده ایم تا اوتیسم و علائمش را بشناسند و چنانچه یک خانواده هنگام عبور از گیت فرودگاه، کارت انجمن اوتیسم را نشان داد، از ایجاد حساسیت نسبت به فرزند اوتیسم آن ها خودداری کنند. یادمان نرود فرزند اوتیسم، درکی از گیت، بازرسی بدنی، قسمت مردانه و زنانه و… ندارد.

یا تماس های مکرری از طرف خانواده ها داشته ایم که می گویند: «پسر ما اصلاً شرایط سربازی رفتن ندارد. درست است به لحاظ ظاهری سالم است اما ما که شبانه روز با او زندگی می کنیم، می دانیم او نمی تواند در شرایطی مثل شرایط پادگان دوام بیاورد. مشکل او با ۲، ۳ ساعت جلسه کمیسیون پزشکی، قابل تشخیص نیست.» همین درخواست ها باعث شد ما جلسات متعددی با مسئولان محترم حوزه نظام وظیفه تشکیل دهیم. خوشبختانه با همراهی این بزرگواران موفق شدیم موافقت آنها برای معافیت پسران اوتیسم را اخذ کنیم.

 

تا سال 1405 جامعه با «اوتیسم» دوست می شود - کارآفرینان برای اشتغال بچه های اوتیسم به میدان بیایند

«خاص» شدن، پایان کار نیست

*یکی از دغدغه های خانواده های برخی بیماری های نادر و کمترشناخته شده، قرار گرفتن در فهرست بیماری های خاص است. خوشبختانه اوتیسم چند سالی است این مرحله را پشت سر گذاشته است. اما آیا قرار گرفتن در فهرست بیماری های خاص، به معنای رفع تمام مشکلات بیماران است؟ الان بچه های اوتیسم، به لحاظ دسترسی به دارو و خدمات درمانی در وضعیت مطلوب هستند یا آنها هم از مشکلات ناشی از تورم و تحریم بی نصیب نبوده اند؟

– مسلماً قرار گرفتن در فهرست بیماری های خاص، مساوی با رفع تمام مشکلات بیماران نیست. حدود ۷۰، ۸۰ درصد بچه های اوتیسم نیازمند داروهایی در حوزه اعصاب و روان هستند. اما اینجا هم طیف بندی دارند؛ هم داروهایشان متفاوت است و هم هزینه آنها. هزینه داروی بعضی از بچه ها در ماه به ۵۰ هزار تومان هم نمی رسد اما بعضی خانواده ها برای تهیه دارو، ماهانه چند میلیون هزینه می کنند. بعضی از بچه ها درگیر اختلالات خواب هم هستند و بعضی دیگر با مشکل تشنج دست وپنجه نرم می کنند و باید داروهای خاص برای کنترل این مشکلات مصرف کنند. علاوه براین، بچه های اوتیسم هم مثل بچه های عادی ممکن است بیماری هایی دیگری مثل صرع، هپاتیت، سرطان، هموفیلی و… هم داشته باشند و نیازمند مراقبت ها و داروهای مختص این بیماری ها هم باشند.

در این میان، داروهای خارجی بچه های اوتیسم به دلیل تحریم، در بازار وجود ندارد یا با قیمت های گزاف پیدا می شود. گاهی خانواده ها تماس می گیرند و از ما برای پیدا کردن داروها کمک می خواهند. همکاران ما با پرس وجو از مراکز و داروخانه های مختلف، بالاخره دارو را پیدا می کنند اما مشخص می شود قیمت هر بسته آن که نهایتاً مصرف ۲ ماه بچه اوتیسم خواهد بود، یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است. خب، خانواده چطور می تواند از پس این هزینه بربیاید؟ تازه این فقط یک قلم از داروهای فرزندشان است. حتی گاهی خانواده حاضر است با هر سختی که شده پول را فراهم کند اما متاسفانه به دلیل تحریم، دارو در بازار وجود ندارد.

*آیا انجمن اوتیسم ایران امکان حمایت از خانواده ها در تأمین اینگونه هزینه ها را دارد؟

– در بحث هزینه ها، مشکلات خانواده های اوتیسم به بحث دارو محدود نمی شود بلکه هزینه سنگین خدمات توانبخشی در کلینیک ها هم دغدغه مضاعفی برای آنهاست. یک کلاس ۳۰ تا ۴۵ دقیقه ای، هزینه ای حدود ۸۰، ۹۰ هزار تومان دارد که هر هفته ۳ تا ۴ بار باید تکرار شود. البته هرکدام از خدمات گفتاردرمانی، کاردرمانی جسمی، کاردرمانی ذهنی و…، کلاس ها و جلسات جداگانه و هزینه جداگانه دارند. و مواردی از این دست، کم نیست. مثلاً بد نیست بدانید اغلب بچه های اوتیسم برای انجام کارهای دندانپزشکی باید بستری و بیهوش شوند! چون بی قراری آنها به دندانپزشک اجازه نمی دهد به روال معمول روی دندان هایشان کار کند. و این، یعنی یک هزینه چند میلیونی.

متاسفانه حمایت از خانواده ها در همه این زمینه ها در توان انجمن نیست. ما فقط در تهران، بیش از ۳ هزار نفر عضو داریم که تمام آنها نیازمند مجموعه ای از خدمات هستند که بنا بر طیفی که در آن قرار دارند، بعضی هایشان به دارو نیاز دارند، بعضی به خدمات توانبخشی، بعضی به پوشک، بعضی به خدمات تحصیلی و… بنابراین انجمن به عنوان یک نهاد خیریه مردمی، دارای ظرفیت و امکانات محدودی است و قادر به پاسخگویی به تمام نیازهای خانواده ها نیست.

 

تا سال 1405 جامعه با «اوتیسم» دوست می شود - کارآفرینان برای اشتغال بچه های اوتیسم به میدان بیایند

اشتغال بچه های اوتیسم، رویای ناتمام…

*از دیگر دغدغه های خانواده های اوتیسم، موضوع مهارت آموزی فرزندان شان و اشتغال آنها در بزرگسالی است. و ازآنجاکه انجمن را متولی امور افراد طیف اوتیسم می دانند، انتظار دارند در زمینه توانمندسازی و ایجاد اشتغال، حامی فرزندان شان باشد…

در اینجا ابتدا لازم است یک نکته را یادآوری کنم. انجمن اوتیسم ایران، خود را متولی امر اوتیسم در کشور نمی داند. انجمن، یکی از تشکل هایی است که در کنار نهادهای دولتی تلاش می کند انتقال دهنده نیازهای افراد طیف اوتیسم به سازمان ها و نهادهای مربوطه باشد و در این زمینه، مطالبه گری کند. یک انجمن خیریه هیچ وقت نمی تواند متولی امر اوتیسم باشد. متولی این امر، نظام حاکمیتی کشور است و ما باید تلاش کنیم در انتقال پیام ها و بیان مطالبات خانواده اوتیسم به آنها عملکرد خوبی داشته باشیم.

درخصوص طیف بزرگسال، متاسفانه خلأهای فراوانی در جامعه اوتیسم کشور وجود دارد و تقریباً می توانم بگویم رسیدگی در مقطع سنی بالای ۱۳، ۱۴ سال، فقط توسط خود خانواده انجام می شود. و این شرایط سخت، والدین فرزند اوتیسم را هم به لحاظ جسمی و هم به لحاظ روحی و روانی به شدت تحت فشار قرار می دهد و آسیب پذیر می کند. خدمتی که انجمن به طیف بزرگسال اوتیسم ارائه می کند، مهارت آموزی در حوزه ارتباطات و تعاملات اجتماعی است که در قالب برگزاری دوره های «گذر از کودکی به بزرگسالی» ارائه می شود. در این دوره ها علاوه براینکه خانواده ها مهارت هایی در حوزه ارتباطات اجتماعی و دوران بلوغ بچه ها کسب می کنند، برای خود افراد اوتیسم بزرگسال هم برنامه های متنوعی داریم؛ از حضور در مراکز تفریحی و مراکز خرید گرفته تا تجربه حضور در ناوگان حمل ونقل عمومی مثل مترو. این دوره ها فقط در تهران برگزار شده و انجمن این آمادگی را دارد که دوره های مشابه را در شهرستان هایی که درخواست دارند، اجرا کند.

 

تا سال 1405 جامعه با «اوتیسم» دوست می شود - کارآفرینان برای اشتغال بچه های اوتیسم به میدان بیایند

سازمان فنی وحرفه ای، یار کمکی در مسیر توانمندسازی بچه های اوتیسم

*با این توضیحات، سئوالم را از زاویه دیگری مطرح می کنم. با توجه به اینکه یکی از دغدغه های انجمن اوتیسم، ارتقای توانمندی های بچه های این طیف و آماده سازی آنها برای حضور مؤثر در جامعه است، چه اقداماتی در زمینه حرفه آموزی طیف بزرگسال اوتیسم انجام داده است؟ گویا انجمن در سال های اخیر با همکاری سازمان فنی وحرفه ای، اقدام به برگزاری دوره های مهارت آموزی برای بچه های اوتیسم کرده. درباره این دوره ها بگویید و اینکه آیا به ایجاد اشتغال برای بچه ها منجر شده است؟

– بله. یکی از مهم ترین مسائل درباره بچه های اوتیسم بزرگسال، مسئله اشتغال و کسب درآمد آنهاست. بعضی بچه ها را داریم که مشغول انجام منبت کاری، قالیبافی و سایر رشته های هنری و فنی هستند. تعدادی دیگر هم به موسیقی علاقه دارند و در این زمینه فعال هستند. اما متاسفانه تعداشان زیاد نیست. به همین دلیل از سازمان فنی وحرفه ای درخواست کردیم برای آموزش مهارت های متنوع به بچه های اوتیسم، با ما مشارکت و همکاری داشته باشد. در نتیجه همین همکاری، بسیاری از بچه ها که به کامپیوتر علاقه دارند، مشغول یادگیری مهارت های کار با کامپیوتر شدند، تعدادی دیگر در هنرستان فنی وحرفه ای در رشته باغبانی درس می خوانند و…

اما با توجه به اینکه بچه های ما به نسبت دیگر دانش آموزان، دیرآموزتر هستند و آموزش آنها زمان بیشتری می طلبد، خودمان از حدود ۲ سال قبل یک مرکز حرفه آموزی ویژه بچه های اوتیسم در تهران راه اندازی کرده ایم و بچه ها را با توجه به شرایط خاص شان در زمینه مهارت ها و حرفه های مختلف آموزش می دهیم. بچه های توانمند بالای ۱۴ سال در این مرکز در زمینه موسیقی، کامپیوتر، آینه و شیشه، چرم دوزی و منبت کاری، مهارت های لازم را آموزش می بینند. البته متاسفانه در شرایط کرونایی، فعالیت این مرکز هم با وقفه مواجه شده است.

 

تا سال 1405 جامعه با «اوتیسم» دوست می شود - کارآفرینان برای اشتغال بچه های اوتیسم به میدان بیایند

*این روند حرفه آموزی آیا در نهایت به اشتغال بچه های اوتیسم و کسب درآمد آنها منتهی می شود؟

– واقعیت این است که ما هنوز وارد عرصه کارآفرینی و ایجاد اشتغال نشده ایم؛ اینکه یک کسب و کاری راه انداخته باشیم که فقط بچه های اوتیسم در آن فعال باشند. مواردی از فعالیت های بچه ها وجود دارد که نتیجه حمایت و پیگیری خود خانواده هاست؛ مثلاً فرزندشان را به کلاس نقاشی فرستاده اند و حالا دارد نقاشی هایش را می فروشد. یا کلاس منبت کاری و مجسمه سازی رفته و حالا دارد از راه فروش آثارش کسب درآمد می کند. اما اینکه انجمن به صورت رسمی در زمینه اشتغال آفرینی ورود کرده باشد، هنوز چنین شرایطی فراهم نشده است.

بچه های اوتیسم بزرگسال، چشم به راه کارآفرینان

*چه موانعی در این زمینه وجود دارد؟

– با توجه به اینکه بچه های اوتیسم در طیف های مختلفی قرار می گیرند و شرایط متفاوتی دارند، نمی توانیم روی یک کسب و کار مشخص سرمایه گذاری کنیم، طوری که همه آنها بتوانند در آن مشغول کار شوند. علاوه براین، دائماً باید افرادی به عنوان همراه و مربی سایه، در کنار این بچه ها باشند و در مدیریت رفتار و تعاملات اجتماعی به آنها کمک کنند. بنابراین راه اندازی کسب و کارهای متعدد، نیروی انسانی و منابع مالی قابل توجه می طلبد که از عهده انجمن ما خارج است. قطعاً دغدغه کارآفرینی برای بچه های اوتیسم را داریم اما با توجه به جوان بودن انجمن، هنوز امکانات لازم برای اجرایی کردن آن را در اختیار نداریم. اگر فرد یا مجموعه ای به عنوان کارآفرین یا حامی مالی در این زمینه پیشقدم شود، این ظرفیت و علاقه مندی در انجمن وجود دارد که برای اشتغال آفرینی ویژه بچه های اوتیسم با آنها مشارکت داشته باشد.

 

تا سال 1405 جامعه با «اوتیسم» دوست می شود - کارآفرینان برای اشتغال بچه های اوتیسم به میدان بیایند

ما را تنها نگذارید

*… و صحبت پایانی؟

– امروز بعد از مشکلات طیف بزرگسال، مهم ترین دغدغه ها و مطالبات خانواده های اوتیسم، ایجاد مراکز مراقبتی، تربیت پرستاران یا افرادی به عنوان مراقب برای حضور در منازل و ارائه خدمات توانبخشی به بچه های اوتیسم و همچنین، پوشش دهی خدمات توانبخشی توسط بیمه ها برای کاهش هزینه های درمان و آموزش است. بر این اساس، خانواده های اوتیسم انتظار دارند سازمان برنامه و بودجه امسال به شکل جدی به این امور بپردازد و این نیازها را درنظر بگیرد.

و در آخر، ما در انجمن اوتیسم ایران به عنوان یک تشکل مردم نهاد و خیریه ملی از تمام مردم عزیز ایران درخواست می کنیم در درجه اول با تلاش برای شناخت اوتیسم، در امر آگاهی بخشی که آغاز کرده ایم، مشارکت داشته باشند و در درجه دوم با کمک های خود، ما را در خدمت رسانی هرچه بهتر به خانواده های طیف اختلال اوتیسم یاری کنند.

 

 


منبع :
خبرگزاری فارس

منبع : برخط نیوز

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید