بیانیه سه کشور اروپایی: ایران از فرصت استفاده کند

0
90

بیانیه سه کشور اروپایی: ایران از فرصت استفاده کند

سه کشور اروپایی طرف «برجام» بعد از عقب نشینی از صدور قطعنامه انتقادی از ایران در شورای حکام آژانس اتمی بیانیه ای صادر کردند.

به گزارش فارس، سه کشور اروپایی در آغاز این بیانیه مدعی شده اند کاملاً به «برنامه جامع اقدام مشترک» متعهد هستند. تروئیکای اروپایی تأکید کرده اند این توافق، هنگامی که اجرا می شود در راستای تأمین منافع امنیتی همه طرف ها است.

انگلیس، فرانسه و آلمان در ادامه این بیانیه، ایران را به نقض برجام متهم کرده و گفته اند که از این بابت نگران هستند. آنها نوشته اند: «همچنان از نقض ادامه دار تعهدات هسته ای ایران در ماه های اخیر به خصوص گام های تنش آمیز برداشته شده از سوی این کشور از تاریخ نوامبر ۲۰۲۰ نگران هستیم.»

در ادامه این بیانیه آمده است: «اعلانیه ایران مبنی بر اینکه دیگر اجازه اجرای ترتیبات نظارتی مرتبط با برجام را نخواهد داد و اجرای پروتکل الحاقی را متوقف خواهد کرد جای نگرانی ویژه دارد. این اقدام اطمینان یافتن از صلح آمیز ماندن فعالیت های ایران را برای جامعه بین المللی دشوارتر خواهد کرد.»

تروئیکای اروپا خاطرنشان کرده اند: «ایران رسماً اجرای پروتکل الحاقی و تمامی تعهدات شفافیت ساز ذیل برجام را متوقف کرده است. این اقدام دسترسی های آژانس اتمی را به طرز محسوسی کاععش می دهد و ممکن است توانایی تضمین ماهیت صرفاً صلح آمیز برنامه هسته ای ایران را از آژانس بین المللی انرژی اتمی سلب کند.»

انگلیس، فرانسه و آلمان گفته اند که از تفاهم موقت میان ایران و آژانس اتمی استقبال می کنند اما این تفاهم «ضرورت احیای تمامی دسترسی ها توسط ایران را برطرف نمی کند.» آنها تأکید کرده اند: «ایران بایستی کاملاً با آژانس اتمی همکاری کند تا اطمینان حاصل شود که آژانس قادر است مأموریت گزارش دهی خودش را اجرا کند.»

تروئیکای اروپای با اشاره به اینکه در چنین شرایطی قصد معرفی قطعنامه ای در نشست شورای حکام آژانس علیه ایران را داشته اند تأکید کرده اند: «ما می دانیم که اعضای این شورا از لحاظ نگرانی های بسیار جدی ما از اقدامات ایران، به خصوص تصمیم این کشور در تعلیق ترتیبات شفافیت ساز ذیل برجام و نظام پادمانی با ما هم نظرند.»

آنها سپس درباره دلیل عقب نشینی از تصمیم خود برای صدور این قطعنامه تصریح کرده اند: «با وجود حمایت آشکار از این قطعنامه در شورای حکام آژانس اتمی ما فعلاً تصمیم گرفته ایم این اقدام را متوقف کنیم تا به مدیر کل آژانس برای اجرای تلاش های جدید ایشان با هدف شکستن این بن بست و حل و فصل بدون تأخیر اختلافات مذکور -اقداماتی که مدیر کل در هفته جاری آنها را به شورا اعلام کرد- فرصت بدهیم.»

در ادامه آمده است: «ما از طرح مدیر کل استقبال می کنیم. امیدواریم ایران از این فرصت برای ورود به گفت وگوهای اساسی با آژانس در خصوص این مسائل برجسته شود. از مدیر کل می خواهیم این شورا را از پیشرفت ها در زمینه اقدامات نظارتی و راستی آزمایی در تمامی زمینه ها در ایران مطلع کند.»

سه کشور اروپایی در بیانیه خود خاطرنشان کرده اند چنانچه در موضوعات مطرح شده در جلسه امروز شورای حکام درباره برنامه هسته ای ایران «پیشرفت های کافی» حاصل نشود حق فراخوان برای برگزاری نشست فوق العاده در این شورا را برای خود محفوظ می دانند.

آنها نوشته اند: «ما تحولات را از نزدیک رصد خواهیم کرد و چنانچه پیشرفتی در خصوص هر یک از تحولات مطرح شده در این جلسه حاصل نشود حق فراخوان برای برگزاری نشست فوق العاده شورا را برای خود محفوظ می دانیم.»

سه کشور اروپایی گفته اند: «هدف این روند گسترده تر دیپلماسی باید عقب نشینی ایران از گام های خود و احیای کامل دسترسی های آژانس اتمی باشد. این تنها راهی است که جامعه بین المللی می تواند از ماهیت صرفاً صلح آمیز برنامه هسته ای ایران اطمینان حاصل کند.»

در ادامه بیانیه تصریح شده است: «سه کشور اروپایی در حال همکاری های فشرده برای حمایت از این تلاش ها هستند. ما از ایران می خواهیم بدون پیش شرط پیشنهاد هماهنگ کننده برجام جهت برگزاری نشست غیررسمی طرف های برجام و ایالات متحده آمریکا را بپذیرد. راه حل دیپلماتیک تنها راه برای برون رفت از این بحران است.»

کشورهای اروپایی در پایان این بیانیه از مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی خواسته اند جدیدترین گزارش فصلی خود در خصوص اقدامات نظارتی و راستی آزمایی در ایران را علنی کند.

منبع :
فرارو

منبع : برخط نیوز

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید