برکناری مدیر بندر «سقطری» یمن به خاطر جلوگیری از تخلیه تجهیزات نظامی امارات

0
95

برکناری مدیر بندر «سقطری» یمن به خاطر جلوگیری از تخلیه تجهیزات نظامی امارات

«عبدالسلام حمید» وزیر حمل ونقل دولت مستعفی یمن، «ریاض سلیمان» مدیر بندر «سقطری» را برکنار کرد.

حمید یکی از سرکرده های نهاد موسوم به «شورای انتقالی جنوب» -تحت حمایت امارات عربی متحده- است که به خاطر افشاگری سلیمان، وی را برکنار کرده است.

پایگاه خبری «الخلیج الجدید» گزارش داد، سلیمان به این خاطر برکنار شد که چندین بار با ورود کشتی های متخلف اماراتی به بندرگاه سقطری مخالفت کرده بود.

به گزارش این پایگاه، آخرین کشتی که سلیمان اجازه نداد وارد شود، «تکریم» وابسته به نهاد موسوم به انسان دوستانه «خلیفه» امارات بوده است.

بنابراین گزارش، این کشتی حامل تجهیزات نظامی و جنگ افزار بوده است که تحت پوشش انسان دوستانه، وارد بندر سقطری شده بود.

یک منبع مسئول در بندر سقطری هم ضمن تأیید این مسئله، گفت که سلیمان اوایل اسفندماه جاری به «رمزی محروس» استاندار سقطری نامه نوشته بود.

به گفته این مسئول، سلیمان در این نامه گفته بود که کشتی های اماراتی، در حال تخلیه تجهیزات و خودروهای نظامی در بندر سقطری هستند.

این مسئول تصریح کرد، مدیری که برای بندر سقطری تعیین شده است، از عناصر وابسته به امارات و حامیان شورای انتقالی است.

در همین ارتباط، نیروهای شورای انتقالی جنوب، ۱۲ آبان ماه گذشته، سلیمان را بنا به دلایل نامعلوم بازداشت کردند.

«احمد مرشد» فرمانده نیروهای امنیتی ویژه شورای انتقالی جنوب یمن، سلیمان را در دفتر کار او در بندر سقطری دستگیر و به زندانی در مقر این نیروها منتقل کرده بود.

بازداشت و برکناری سلیمان در حالی صورت گرفت که نیروهای سعودی حاضر در سقطری که نظارت بر این استان را بر عهده دارند، سکوت اختیار کردند و امارات نیز سعی دارد افراد وابسته به خود را بر این بندر مسلط کند تا واردات مواد و تجهیزات دلخواه خود به بندر را تسهیل نماید.

افراد مسلح وابسته به شورای انتقالی جنوب یمن از ماه ژوئن گذشته بر سقطری سیطره یافته اند و در همین حال برخی منابع محلی گزارش دادند که امارات ساخت برخی پایگاه های نظامی در مکان های مهم و استراتژیک جزیره سقطری را آغاز کرده است.


منبع :
خبرگزاری فارس

منبع : برخط نیوز

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید