ایده های مربیان تربیتی در روزهای کرونایی – از جشنواره هفت خوان تا آیه های زندگانی

0
98

ایده های مربیان تربیتی در روزهای کرونایی – از جشنواره هفت خوان تا آیه های زندگانی

گروه تعلیم و تربیت: کرونا در کنار تمام اتفاقات بدی که داشت، موجب شد سعی کنیم در این شرایط خلاقانه فکر کنیم و اتفاقات خوبی را هم رقم بزنیم. اینکه چگونه می شود در شرایط کرونایی به فعالیت های آموزشی و پرورشی پرداخت، نکته ای بود که در این مدت، فکرها شده است. اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان هم به همین بهانه تصمیم گرفت تا دست به کار شود و از مربیان اتحادیه خواست که ایده های خودشان را بیان کنند.

این شد که اولین فراخوان فعالیت های فرهنگی مربی محورِ مدرسه ایده های نوی دانش آموزی ایدنو شکل گرفت. ۲۵ اثر به این دبیرخانه ارسال شد که ۱۵ طرح به مرحله داوری راه پیدا کرد. آثار ارسالی از استان یزد، بوشهر، لرستان، فارس، کرمان، خوزستان، مرکزی، کرمانشاه، همدان و خراسان شمالی بودند و البته بیشترین آثار از استان های یزد،  بوشهر، لرستان و فارس بود.

داوری این آثار بر عهده مریم فرشادفر، مجید مجیدی و محمد جعفری بود؛ ما به سراغ آثار و داوری رفتیم تا ببینیم که مربیان چه ایده های نویی را پیشنهاد کردند. داوران در اتحادیه حضور داشتند و مربیان به صورت مجازی به معرفی کار خود می پرداختند.

ایده های مربیان تربیتی در روزهای کرونایی -  از جشنواره هفت خوان تا آیه های زندگانی

* ماجرای تجلیل از نوجوانان مسجدی تا روایت جوان

اولین نفر محمدرضا حاجی محمدی از استان بوشهر است که ۴ ایده را مطرح می کند؛ یکی از ایده ها، طرح جلسات مطالعاتی است که به صورت مستمر، تعاملی و عمیق چند سالیست که برگزار می شود.

وی با اشاره به طرح دومش با «تجلیل از نوجوانان مسجدی»، گفت: ما سه «م» شامل مسجد، مدرسه و محله داریم و فکر کردیم که از بچه هایی که در مسجد فعالیت می کنند با حضور مسؤولان ارشد استانی تجلیل کنیم.

حاجی محمدی درباره طرح سومش با عنوان «بازدیدهای نظامی»، افزود: احساس عزت، افتخار و سربلندی، نکته ای است که با دیدن دستاوردهای کشور توسط دانش آموزان حاصل می شود و بازدید دانش آموزان بسیار نتایج خوبی داشته است.

وی با اشاره به طرح چهارمش درباره «آشنایی دانش آموزان با سیاست خارجی»، اظهار کرد: در بیانیه گام دوم انقلاب آمده است «تحلیل سیاسی و فهم مسائل بین المللی در موضوعاتی همچون جنایات غرب بخصوص آمریکا، مسأله فلسطین و ظلم تاریخی به ملّت آن، مسأله جنگ افروزی ها و رذالت ها و دخالت های قدرت های قلدر در امور ملّت ها و امثال آن را از انحصار طبقه محدود و عزلت گزیده ای به نام روشنفکر، بیرون آورد؛ این گونه، روشنفکری میان عموم مردم در همه کشور و همه ساحت های زندگی جاری شد و مسائلی از این دست حتّی برای نوجوانان و نونهالان، روشن و قابل فهم گشت». به همین دلیل ما این موضوع را مطرح کردیم.

فاطمه کریمی قلندر از لرستان درباره طرح «روایت جوان» گفت: در این طرح تصمیم گرفتیم در فضای مجازی حضور داشته باشیم ولی از ارسال ویدئوهای کلیشه ای پرهیز کنیم و در این راستا تلاش کردیم از دانش آموزان اتحادیه استفاده کنیم. یعنی دانش آموزان روی موضوع مورد نظر تحقیق کنند و ما آن را در قالب دیالوگ به صورت کلیپ ارائه می کنیم.

وی ادامه داد: این کار را دانش آموزان ارائه می کنند و مجری گری با خودشان است. دانش آموزانی هم که کلیپ ها را می بینند انگیزه می گیرند چون دوستانشان در این کلیپ ارائه برنامه می کنند.

ایده های مربیان تربیتی در روزهای کرونایی -  از جشنواره هفت خوان تا آیه های زندگانی

*تفکر دانش آموزان در آیه های قرآن

یونس مردانی درباره از استان لرستان «آیه های زندگانی»، گفت: در آیه های زیادی از قرآن، خداوند سفارش به تفکر و تدبر می کند؛ در همین راستا کاربرگ هایی را به عنوان آیه های زندگانی درست کردیم و هر هفته یک آیه را متناسب با احوالات نوجوان و جوان انتخاب می کردیم. از دانش آموزان می خواستم درباره آیه تفکر کنند که چگونه می توانند این آیه را در زندگی خود پیاده کنند.

وی با بیان اینکه ایده های برتر را داوری می کردیم و به آنها می پرداختیم، ادامه داد: در مرحله اول ۴۰ آیه را در نظر گرفتیم و به ایده های برتر جایزه می دادیم تا انگیزه برای حضور بیشتر شود.

الهام مومنی از استان لرستان درباره طرح «نمایشگاه مرکزی مدرسه انقلاب» اظهار کرد: در این طرح از ظرفیت تمام مدارس استفاده می کنیم و در این حالت، کیفیت کار نیز به دلیل حضور تعداد بیشتری از علاقه مندان افزایش می یابد.

خانم مسرور از استان فارس درباره طرح «ریحانه ها» گفت: در این طرح، حفظ قرآن است. همچنین یک طرح نیز موشک های کاغذی است که به همراه این طرح ارسال کردم ولی یک طرح کاملا جداست و تهیه موشک های کاغذی توسط دانش آموزان است.

فرشته بخشی از استان فارس درباره طرح «دوره های آموزشی و تشکیلاتی» اظهار کرد: با توجه به نظرسنجی درباره آموزش هایی که دانش آموزان نیاز دارند، باید بررسی می کردیم که این آموزش ها مثمرثمر است یا خیر؟ این طرح را هر هفته سر ساعت و یک روز مشخص اجرا کردیم و با توجه به نیاز دانش آموزان به صورت مجازی آموزش می دادیم و تا کنون ۵۰ هفته آموزش برگزار شده است.

وی افزود: این طرح مستمر است و شامل همه آموزش ها می شود.

ایده های مربیان تربیتی در روزهای کرونایی -  از جشنواره هفت خوان تا آیه های زندگانی

* از ایدنو تا ترویج فرهنگ کتابخوانی

خانم حاج علی خانی از استان مرکزی درباره طرح «ایدنو» گفت: با توجه به سرفصل های تربیتی که در خیمه ها و قرارگاه ارائه می دهیم و قرار است تک بعدی پیش نرویم، در هر جلسه یک فیلم کوتاه معمولا از جشنواره عمار متناسب با موضوع انتخاب می کنیم و مربی در پایان فیلم با طرح یک سؤال، چالشی را ایجاد می کند.

امید ایزانلو خراسان شمالی درباره طرح «قرآن جذب نیرو از کلاس ششم برای ورود به متوسطه»  اظهار کرد: در این طرح از بین دانش آموزان مستعد پایه ششم که می خواهند به کلاس هفتم بروند، ثبت نام کردیم و سه مرحله کلاس حفظ، تجوید و قرائت برگزار کردیم و از اساتید برجسته استان استفاده کردیم.

وی افزود: در این طرح، اوقات فراغت دانش آموزان را مدیریت کردیم و همچنین دانش آموزان با اتحادیه آشنا شدند. ضمن اینکه دانش آموزان مستعد قرآنی شناسایی می شوند.

خانم جعفری از استان فارس درباره طرح «ترویج فرهنگ کتابخوانی» گفت: با توجه به اینکه برخی خود را همه چیزدادن می دانند و سرگرم فضای مجازی هستند، تصمیم گرفتیم این طرح را اجرا کنیم.

وی ادامه داد: گروهی را تشکیل دادیم و از این طریق معرفی کتاب می کردیم و مسابقه می گذاشتیم و حتی اگر افراد در تهیه کتاب مشکل داشتند از طریق خیرین برای آنها کتاب تهیه می کردیم.

آرزو امامی از استان کرمانشاه درباره طرح «کلام یار»، اظهار کرد: در این طرح به بررسی و آشنا ساختن دانش آموزان با بیانیه گام دوم انقلاب می پردازد. در این طرح بحث و گفت وگو درباره موضوعات مدنظر است.

ایده های مربیان تربیتی در روزهای کرونایی -  از جشنواره هفت خوان تا آیه های زندگانی

* باشگاه کتاب خوارا

مصطفی نوری محب استان همدان درباره طرح «باشگاه کتاب خوارا» اظهار کرد: وقتی جشنواره ستارگان را راه اندازی کردیم، به دنبال اجرای طرح های جذاب بودیم که یکی از آنها طرح باشگاه دانش آموزان کتاب خوارا بود؛ در این طرح فراخوان دادیم که هرکس بهترین کتابی را که خوانده، معرفی کند و علت جذابیت آن را بگوید.

وی ادامه داد: برای همه دانش آموزان کارنامه ایجاد کردیم و امتیاز می دادیم.

محمد حسین وحیدی از لرستان درباره طرح «جشنواره دانش آموزی هفت خوان» گفت: در این طرح دانش آموزان در گروه سه تا ۵ نفره ثبت نام می کردند و یک مربی برایشان تعیین می شد و به صورت مجازی فعالیت می کردند؛ در این طرح یک رقابت ۷ مرحله ای آغاز می شد.

وی ادامه داد: ابتدا یک فیلم آموزشی را بارگذاری می کردیم و آنها نکات تربیتی را یادداشت می کردند و زیرنظر مربی مباحثه می کردند. بعد یک تکلیف را به دانش آموز می دادیم مثلا درست کردن نشریه دیواری بود که به دبیرخانه ارسال می کردند و این خوان اول بود. این اقدام، یک فضای رقابتی بین دانش آموزان ایجاد می کرد. در این طرح ۸۰ دانش آموز دختر و ۷۵ دانش آموز پسر شرکت می کردند.

ایده های مربیان تربیتی در روزهای کرونایی -  از جشنواره هفت خوان تا آیه های زندگانی

* کدام اثرها برگزیده شدند؟

اثر برگزیده:

طرح «هفت خوان» از محمد حسین وحیدی از لرستان

سه اثر شایسته تقدیر:

طرح «قرآن جذب نیرو از کلاس ششم برای ورود به متوسطه» از امید ایزانلو خراسان شمالی

طرح «آشنایی دانش آموزان با سیاست خارجی» از محمدرضا حاجی محمدی استان بوشهر 

طرح «باشگاه کتاب خوارا» از مصطفی نوری محب آشنایی استان همدان

برگزیدگان از دیدگاه شرکت کنندگان

 «قرآن جذب نیرو از کلاس ششم برای ورود به متوسطه»  امید ایزانلو خراسان جنوبی

طرح «هفت خوان» محمد حسین وحیدی از لرستان

طرح «آیه های زندگانی» یونس مردانی از لرستان


منبع :
خبرگزاری فارس

منبع : برخط نیوز

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید