انتخابات اسرائیل و چالش بحران‌سازیِ بنیامین نتانیاهو

0
294

انتخابات اسرائیل و چالش بحران‌سازیِ بنیامین نتانیاهو

فرارو- “پایگاه خبری دیلی بیست” در گزارشی، به انتخابات آتی در اسرائیل (در تاریخ ۲۳ مارس ۲۰۲۱) پرداخته و به طور خاص نسبت به این مساله هشدار داده که کاهشِ قابل توجهِ اقبال عمومی به “بنیامین نتانیاهو” نخست وزیر اسرائیل موجب شده تا وی نسبت به بحران آفرینی و ایجاد تنش‌های پساانتخاباتی، بیش از پیش تحریک شود. امری که عملا رژیم اسرائیل را در آستانه یک بحران تمام‌عیار سیاسی قرار داده است.

«انتخابات ۲۳ مارس اسرائیل به زودی برگزار خواهد شد و اغلب نظرسنجی‌ها حاکی از تضعیف موقعیت “بنیامین نتانیاهو” نخست‌وزیر فعلیِ رژیم اسرائیل هستند. برخی شواهد و قرائن حاکی از این هستند که نتانیاهو در صورتِ شکست در انتخابات آتی اسرائیل، سعی خواهد کرد تا جنجالی نظیر آنچه ترامپ و حامیانش در تاریخ ششم ژانویه ۲۰۲۱ و حمله به ساختمان کنگره آمریکا (پس از شکست ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا) خلق کردند، ایجاد کند. شاید اساسا حربه جنجال آفرینی، یکی از تاکتیک‌های اساسی نتانیاهو جهت ماندن در قدرت باشد.

به گزارش فرارو، در برهه کنونی، نتانیاهو و جریان‌های همراه با وی، همه جوره سعی دارند تا راه را جهت پیروزی او در انتخابات ۲۳ مارس اسرائیل هموار کنند. در این راستا، گروه‌های افراطی دستِ راستی در اسرائیل تمام سعی خود را انجام داده و می‌دهند تا به کارکنان و تیم شمارش آرا انتخابات اسرائیل نفوذ کنند. “حزب لیکود” نیز که نتانیاهو در آن عضویت دارد، با انتقاد‌های گسترده‌ای به دلیل استفاده شخصی آن از امکاناتی که در اختیار نتانیاهو به عنوان نخست وزیر اسرائیل هستند رو به رو شده است. به عنوان مثال، این حزب از اماکنی که در اختیار نخست وزیر اسرائیل است برای میزبانی از نشست‌های انتخاباتی خود استفاده می‌کند.

حزب نتانیاهو (لیکود) در شرایطی که قویا سعی دارد آرا اعرابِ رای دهنده در انتخابات اسرائیل را (که حدودا ۲۰ درصد از کل آرا را تشکیل می‌دهند) به خود جلب کند، قویا ادعا‌هایی را با این مضمون که اعراب سعی دارند نتیجه انتخابات ۲۳ مارس اسرائیل را به سرقت ببرند، مطرح می‌سازد. نتانیاهو جهت کسب آرا اعراب فلسطینی تا جایی پیش رفت که حتی فرستاده‌ای را نزد تشکیلات خودگران فلسطینی فرستاد و از آن‌ها درخواست کرد تا زمینه را برای او جهت ماندن در قدرت فراهم کنند. جالب اینکه وی همواره از تشکیلات خودگران فلسطینی به مثابه موجودیتی تروریستی یاد می‌کند.

“گیدئون سعر” از اعضای سابق حزب لیکود و رئیس فعلیِ “حزب امید جدید” اسرائیل می‌گوید که نتانیاهو تمامی مرز‌های شرمساری را درنوردیده است. به عقیده وی، نتانیاهو حتی سعی دارد سازمان آزادیبخش فلسطین را نیز جهت تضمین پیروزی خود در انتخابات اسرائیل، با خودش متحد کند. در این رابطه برخی مخالفان نتانیاهو، تحرکاتِ انتخاباتی اینچنینی نتانیاهو را با رسوایی اوکراینِ دونالد ترامپ که بر اساس آن ترامپ مورد استیضاح قرار گرفت مقایسه می‌کنند. آن‌ها می‌گویند که نتانیاهو بدون هرگونه نگرانی دست به یکچنین اقداماتی می‌زند.

اغلبِ نظرسنجی‌های انجام شده در اسرائیل نشان می‌دهند که رای دهندگان اسرائیلی سعی دارند پس از ۱۲ سال حضور نتانیاهو در قدرت، یک تغییر اساسی را ایجاد کنند. بر اساس آخرین نظرسنجی ها، حزب لیکود (حزبِ نتانیاهو) تنها شانس کسب ۲۸ یا ۲۹ کرسی را در پارلمان اسرائیل (کنست) دارد. پارلمانی که در مجموع از ۱۲۰ کرسی تشکیل می‌شود.

“بِن کاسپیت” نویسنده کتابِ “سال‌های نتانیاهو” بر این باور است که اگر نتانیاهو در انتخابات آتی اسرائیل شکست بخورد، حلقه نزدیک به وی سعی خواهند کرد تا شکست او را به زمینه‌ای جهت ایجاد شورش و آشوب در اسرائیل تبدیل کنند. در این راستا وی معتقد است که می‌توان انتظار وقوع حادثه‌ای نظیر آنچه آمریکا در تاریخ ششم ژانویه شاهد آن بود را در اسرائیل داشت. بن کاسیپت می‌گوید که من پیشتر فکر می‌کردم که این مساله غیرممکن است با این حال اکنون متقاعد شده ام که قویا احتمالِ وقوع یکچنین حادثه‌ای می‌رود. به نحو مشابهی بسیاری از گروه‌های منتقدِ نتانیاهو نیز معتقدند که و به دنبالِ ترامپیزه کردنِ انتخابات اسرائیل است و سعی دارد با طرح ادعا‌هایی نظیر به سرقت رفتنِ نتیجه انتخابات، عملا آنچه ترامپ در آمریکا رقم زد را در اسرائیل ایجاد کند. امری که باید با واکنش شدید افکار عمومی و احزاب سیاسی مواجه شود.

البته که حتی اگر واقعا نتانیاهو به دنبال تنش آفرینی باشد، شانس چندانی جهت پیشبرد برنامه‌های خود ندارد، زیرا در ماه‌های اخیر، بار‌ها و بار‌ها حزب لیکود سعی داشته تا حامیان خود را در حمایت از نتانیاهو به خیابان‌ها بکشاند، با این حال در این مساله چندان موفق نبوده است.

جدای از همه این مسائل نباید فراموش کرد که نتانیاهو از جمله رهبران رژیم اسرائیلی است که در دوره حضور خود در قدرت، با اتهاماتِ مکرر مبنی بر فساد و رشوه رو به رو شده است. این مساله کاملا با ادعا‌های وی در نخستین روز‌های حضورش در قدرت که مدام صحبت از حمایت از نهاد‌های اسرائیلی و سیستم قضایی آن می‌کرد، در تناقض است. شاید به همین دلیل باشد که انتخابات ۲۳ مارس اسرائیل را باید نقظه عطفی در کارنامه کاری نتانیاهو به حساب آوریم. انتخاباتی که یا نتانیاهو را در قدرت نگه می‌دارد و یا او را مستقیم به زندان خواهد فرستاد. درست به همین دلیل است که نتانیاهو برای پیروزی در انتخابات اسرائیل، هر آنچه در توان دارد انجام می‌دهد و هیچ خط قرمزی را نیز برای خود قائل نیست.

در این راستا، یک سوال اساسی مطرح است و آن این می‌باشد که اگر نتانیاهو رای کافی را به خود جلب نکرد، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ بن کاسپیت در پاسخ به این پرسش می‌گوید که او ادعای تقلب خواهد کرد و سعی می‌کند با استفاده از گزینه تشکیل دولت‌ائتلافی در اسرائیل، از تبعات احتمالی شکست در انتخابات اسرائیل، بگریزد.

از این منظر، نتانیاهو در صورت شکست در انتخابات اسرائیل، از ناآگاهی افکار عمومی اسرائیل در مورد نظامِ پارلمانی و ائتلافی اسرائیل استفاده خواهد کرد و سعی می‌کند تا جای ممکن، هزینه‌ها را علیه خود کاهش دهد. به طور کلی، بسیاری بر این باورند که حضور ۱۲ ساله نتانیاهو در قدرت، هیچ رهاوردی الا تضعیف اعتماد عمومی به رژیم اسرائیل نداشته و اکنون این رژیم در آستانه یک بحران تمام عیار سیاسی است. باید صبر کرد و دید که آیا نتانیاهو نیز یک فاجعه انتخاباتی را نظیر آنچه ترامپ پس از انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا خلق کرد، شاهد خواهد بود یا خیر. امری که نگرانی‌های جدی را در میان رهبران و سیاستمداران اسرائیلی ایجاد کرده است».

منبع : فرارو

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید