افزایش نیروهای مرزبانی قرقیزستان در مرزبا تاجیکستان

0
109

افزایش نیروهای مرزبانی قرقیزستان در مرزبا تاجیکستان

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه ای سرویس مطبوعاتی نخست وزیری قرقیزستان از افزایش انتقال نیروهای نظامی این کشور به نقاط مرزی با تاجیکستان خبر داد.

بر اساس این گزارش، علت اصلی افزایش نیروهای نظامی در مرزهای قرقیزستان با تاجیکستان قاچاق مواد سوختی از جمله بنزین این کشور به تاجیکستان می باشد.

بنا به این گزارش، هدف اصلی نیروهای نظامی مستقر در مرزها جلوگیری از صادرات مجدد نفت روسیه به تاجیکستان توسط افراد یا گروه های قاچاقچی است.

خاطرنشان می شود که در مرز تاجیکستان و قرقیزستان موارد قاچاق بنزین و سایر فرآورده های نفتی به تاجیکستان بیشتر شده است و سود زیادی از این طریق نصیب گروههای قاچاقچی می شود.

این منبع افزود که اکنون دولت قرقیزستان تصمیم گرفته است از فعالیت های غیرقانونی قاچاقچیان جلوگیری کند.

روز قبل نخست وزیر قرقیزستان «الغ بیک معروف اف » حکمی را مبنی بر منع صادرات نفت و فرآورده های نفتی از قرقیزستان به خارج از اتحادیه اقتصادی اوراسیا امضا کرد.

بر اساس گزارش رسانه های قرقیزستان، این تصمیم به منظور جلوگیری از کاهش عرضه این نوع مواد در بازار داخلی گرفته شده است.

به گفته این منبع، این ممنوعیت در مورد فرآورده های نفتی خریداری شده توسط افراد از قرقیزستان برای استفاده شخصی اعمال می شود.

طبق فرمان نخست وزیر قرقیزستان، به تعدادی از ادارات، از جمله مقامات مبارزه با فساد این کشور و گمرک و خدمات مرزی دستور داده شد تا از هرگونه تلاش برای صادرات غیرقانونی نفت و فرآورده های نفتی از کشور جلوگیری کنند.

طبق اطلاعات رسمی ، قرقیزستان پس از روسیه (۴۳/۷۸ درصد) و قزاقستان (۲۴/۱۵ درصد) سومین وارد کننده فرآورده های نفتی به بازار تاجیکستان با سهم ۲.۰۲ درصد است.

در سال ۲۰۲۰ ، تاجیکستان ۱۱.۷ هزار تن فرآورده نفتی از جمله بنزین و سوخت دیزل به ارزش ۵.۳ میلیون دلار وارد کرد. اما با دور زدن مسیرهای قانونی آمار رسمی، بیشتر سوخت ها و روان کننده های قرقیزستان دوباره به طور غیرقانونی به تاجیکستان صادر می شود.


منبع :
خبرگزاری فارس

منبع : برخط نیوز

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید