آنکارا: اتهام زنی اتحادیه عرب به ترکیه، بر مبنای واقعیات نیست

0
79

آنکارا: اتهام زنی اتحادیه عرب به ترکیه، بر مبنای واقعیات نیست

اتهام زنی اخیر اتحادیه عرب به ترکیه درباره اقدامات ثبات زدا در منطقه غرب آسیا، با واکنش تند آنکارا مواجه شد.

به نوشته خبرگزاری «آناتولی» وزارت خارجه ترکیه امروز (جمعه) با صدور بیانیه ای گفت: «کشور ما در حال انجام تلاش های عظیمی از طریق موضع گیری های اصولی و قاطع، برای استقرار ثبات و امنیت در منطقه مان و جهان است».

آنکارا با رد تصمیمات گرفته شده در نشست سوم مارس وزرای خارجه اتحادیه عرب، توضیح داد: «ما این تصمیمات را که بر اساس هیچ شواهد و مدارکی نیستند، بی درنگ رد می کنیم».

در بیانیه وزارت خارجه ترکیه آمده است: «حفاظت از تمامیت ارضی و حاکمیت کشورهای عربی، بخشی از مهمترین اولویت های کشور ما در قبال منطقه است».

به نوشته آناتولی، این وزارتخانه همچنین اظهار داشت که برخی اظهارات مُصرانه اتحادیه عرب در متهم کردن ترکیه، با هدف لاپوشانی کردن فعالیت های مخرب کشورهای عضو آن است.

یکصد و پنجاه و پنجمین دور نشست شورای اتحادیه عرب در سطح وزرای خارجه عربی روز چهارشنبه در مقر اتحادیه عرب برگزار شد.

وزرای خارجه اتحادیه عرب در این نشست، ترکیه را به ایجاد بی ثباتی در منطقه غرب آسیا از طریق حضور نظامی در کشورهای مختلف مانند سوریه و لیبی متهم کرده و خواستار خروج هرچه سریعتر نظامیان ترکیه ای از کشورهای مذکور شدند.

ترکیه و دولت وفاق ملی مستقر در طرابلس توافقنامه دریایی و همچنین توافقنامه همکاری نظامی را در نوامبر ۲۰۱۹ امضا کردند.

نیروهای متعلق به دولت وفاق ملی مستقر در طرابلس و ترکیه سال گذشته توافق نامه های امنیتی را امضا کردند که زمینه را برای آنکارا برای اعزام نیروهای خود و مزدوران سوری  علیه نیروهای ارتش ملی لیبی هموار کرد.

کشورهای اتحادیه عرب ادعا می کنند که بحران لیبی و درگیری میان دولت وفاق ملی با شبه نظامیان وابسته به خلیفه حفتر، به محلی برای درگیری های نیابتی میان میان مصر، امارات از یک سو و ترکیه و قطر از سوی دیگر تبدیل شده است. همزمان با امضای تفاهمنامه همکاری نظامی-امنیتی دریایی میان آنکارا و طرابلس و ارسال تجهیزات نظامی از ترکیه به لیبی، دولت های امارات و مصر نیز کمک های تسلیحاتی خود از خلیفه حفتر را افزایش داده اند.


منبع :
خبرگزاری فارس

منبع : برخط نیوز

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید